Pod rządami Coronawirusa 2020

Kraków – 25 września 2021

To była trzecia próba zorganizowania wycieczki do Krakowa. Wcześniej planowane wyjazdy uniemożliwił coronawirus. Tym razem udało się !!! Wycieczka odbyła się, a jej program został w całości zrealizowany. Było tak:

Najpierw Cmentarz Rakowicki. Naszym celem był grób Józefa Kreta. Dotarliśmy tam po drodze zwiedzając inne zabytki cmentarza: najstarsze groby, Anioła Zemsty, Kaplicę cmentarna p.w. Zmartwychwstania Chrystusa króla,

       

Kwatery Powstańcze z 1830 i 1863 roku, . Na dłużej zatrzymaliśmy się w Alei Zasłużonych – miejscu spoczynku wielu znanych nam wielkich postaci.
              

I już w pobliżu grób, którym spoczęli Józef Kret i Zofia Hoszowska Kretowa.Zapaliliśmy znicze i opowiedzieli o autorze „Harcerzy wiernych do ostatka” Krakowianinowi, również harcerzowi, który zapytał nas o powód naszej bytności w tym miejscu.


Spacerkiem, odwiedzając grób Wisławy Szymborskiej wróciliśmy do bramy głównej, do dojechać do Rynku i tam udac się na dalsze zwiedzanie: Podziemi Rynku, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukienicach, a potem na Kazimierz do najstarszej Synagogi.

     

   

 

 

Czas na kulturę 17 września 2021

Skorzystaliśmy z zaproszenia zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice
i piątkowy wieczór
17 września spędziliśmy w teatrze. 

Oglądaliśmy współczesną komedię „Oddam żonę w dobre ręce” w Teatrze Żelaznym. To sztuka pełna zabawnych i czasem absurdalnych dialogów w świetnym wykonaniu aktorskim.

 

 

   

Śląscy harcerze w walce o niepodległość”
        3 września 2021
ognisko pod Wieżą Spadochronową
  

Ognisko zorganizowane zostało dla uczczenia 100.rocznicy powstania harcerstwa na Śląsku, przypomnienia wkładu harcerzy w utrwalanie polskości na Śląsku, udziału śląskich harcerzy w Postaniach Ślaskich i w obronie śląskich przed wkraczającymi we wrześniu 1939 roku niemieckimi wojskami.
Ognisko było realizacją zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice.

W kręgu ogniskowym zasiedli Druhny i Druhowie z Chorzowa, Rydułtów i Zabrza, harcerscy seniorzy z Ligoty, Giszowca, członkowie rodzin dawnych i młodzież harcerska z Giszowca, Kostuchny, Zawodzia, mieszkańcy Katowic oraz goście Radna Miasta Katowice Barbara Mańdok, Zastepczyni Naczelniczki Wydziału Kultury UM Katwoice  Jowita Hercig, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach mł. insp. dr Artur Orman, Komendantka Chorągwi Śląskiej – hm Anna Peterko, Zastępca Komendantki Chorągwi – hm Andrzej Lichota, oraz Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” hm Henryk Górny.


           

Gorączkowe przygotowania trwały od wielu dni, a 3 września od wczesnych godzin popołudniowych.

             

Sygnał do rozpoczęcia zagrał trębacz Pan Marcin w Orkiestry Dętej Katowice. Potem dowodzenie przejął Druh Darek, wyznaczony na ten czas oboźnym.
Hymn, przywitanie wszystkich przybyłych i rozpalenie ogniska. Dokonali tego harcmistrzowie Jan Piechaczek i Jerzy Dymarski. Popłynęły ogniskowe pieśni, intonowane przez specjalnie stworzony na tę okazję zespół muzyczny.

 W gawędzie, pieśniach patriotycznych, powstańczych i piosenkach harcerskich przebyliśmy przez 100 lat historii śląskiego harcerstwa. Poprzez wspomnienia, zapisy świadków zgromadzone w dokumentach i kronikach harcerskich, przypomnieliśmy bohaterów tamtych czasów, którzy w historii lokalnej powinni mieć swoje znaczące miejsce. Z wielkim przejęciem wszyscy słuchali o losach harcerzy broniących Wieży Spadochronowej, a potem „Katowickiej ballady” w wykonaniu Druhny Eweliny
z „Słonecznych”.

         

Gawęda zakończyła się przesłaniem do młodego pokolenia harcerzy, by przekazana im historia była inspiracja do poszukiwań harcerskiej i obywatelskiej tożsamości.

Ognisko dobiegło końca, ale zanim zawiązał się krąg, przedstawiciele wyznaczone osoby głowniami z ogniska zapalili znicze by w czasie, kiedy rozlegały się pieśni pożegnalne i grana na trąbce „Cisza”, złożyć je pod obeliskiem przy Wieży.

 

         

Dziękujemy wszystkim którzy wspólnie z nami zasiedli w kręgu ognia, by w ten sposób uczcić 100-lecia harcerstwa na Śląsku i oddać hołd naszym poprzednikom.
Dziękujemy tym członkom naszego kręgu, którzy to ognisko przygotowali oraz wszystkim, którzy nas w tym działaniu wspierali.
Zarząd Kręgu SRH Czuwaj w Katowicach

 

 

 

Zdobywamy nowe kompetencje
10 – 26 sierpnia 2021

20 osób z naszego kręgu uczestniczyło w kolejne wtorki i czwartki pomiędzy 10 a 26 sierpnia w warsztatach informatycznych i w ten sposób uzyskaliśmy nowe kompetencje, a komputer i smartfon przestały być urządzeniami niezrozumiałymi. Oczywiście do biegłości w tej dziedzinie jeszcze nam daleko, ale podstawy poznaliśmy i jakoś sobie radzimy. Dalej, to już cierpliwość do samodzielnego dochodzenia „jak to zrobić” i ćwiczenie.
Nasze warsztaty realizowane były w ramach zadania publicznego „W kręgu harcerskich seniorów” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice.

         

Harcerska Biesiada Śląska

2 lipca 2021 roku spotkaliśmy się po raz pierwszy po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami. Zdecydowaliśmy zaprosić wszystkich naszych członków i sympatyków na Harcerską Biesiadę Śląską.
Ta biesiada w naszych pierwotnych zamierzeniach miała odbyć się w okolicach Barbórki 2020 roku, ale Covit-19 spowodował kolejny już Lock down. Toteż korzystając z odwrotu tego nieproszonego gościa postanowiliśmy naszemu spotkaniu nadać mocny akcent.
Tak, by zaczerpnąć nowej energii i poczuć radość wspólnego przebywania, wspominania i śpiewania.

Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Pełnomocnik Prezydenta ds seniorów
dr Helena Hrapkiewicz, Druhna Komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP hm Anna Peterko i Jej Zastępca i równocześnie Wiceprzewodniczący SRH „Czuwaj” hm Andrzej Lichota. Była też, chociaż krótko, TVS Silesia i w związku z tym przedobiadową atmosferę można było zobaczyć w programie „Srebrne Katowice”. 
Nasze zaproszenie do Nadleśnictwa Katowice, gdzie biesiadowaliśmy, przyjęli harcerscy seniorzy z Ligoty, Giszowca i Wełnowca.

 

     

 

Biesiadowanie rozpoczęliśmy bardzo tradycyjnie – piosenką instruktorską, a potem szybki przegląd strojów biesiadników i wyszło, że trochę trzeba uzupełnić. Dlatego wszyscy (no prawie) wykonali dla siebie czako (druhowie) lub wianek (druhny). To przedsięwzięcie nie udało by się, gdyby Maryla nie przygotowała 30 pióropuszy, 530 kwiatków i 300 wstążek. Brawo Maryla!!!!!!!

              

W takim kolorowym anturażu mogliśmy rozpocząć biesiadowanie przy śląskich pieśniczkach, zebranych na tę okazję w specjalny śpiewnik, berach i bojkach opowiadanych jeszcze przez naszych starzikow, ale i znanych bardziej powszechnie (np. „Kopciuszek”) przetłumaczonych na śląski przez Druhnę Gabrysię, zapożyczonych od Kabaretu Młodych Panów czy Masztalskich.
Niezapomniana kapelę stworzyli nasi harcerscy muzycy i to z rożnych środowisk. Wystarczyła krótka próba i grali prawie jak … filharmonicy. 

         

         

         

         

         

          

Poczęstunek, a raczej biesiodne jodło – też były tradycyjne. Zisty (babki) upiekły Basia i Irenka ( palce lizać), pozostałe potrawy: wodzionka, szałot ( sałata jarzynowa)ze frankfurterkami, tuste (stopiona słonina) i ogórki perfekcyjnie wykonali Grażyna i Mirek – nasi czuwajkowi kucharze (nie do przecenienia) !!!!!!!!! Całości dopełniły: krupniok, leberwuszt (pasztetowa) i prezwuszt ( salceson).(niebo w gębie!)

 

             

Była to udana biesiada.Kończyliśmy ją w radosnych nastrojach, wzmocnieni duchowo, z nadzieją na rychłe ponowne spotkanie.
Dziękujemy Nadleśnictwu Katowice za udostępnienie pięknego obiektu, Druhowi Bolkowi – leśniczemu, który towarzyszył nam w tej zabawie i zachwycał śpiewem, wszystkim, którzy napracowali się, by impreza przebiegała sprawnie, ale szczególnie uczestnikom, za pomysłowe stroje, dobry humor, atmosferę, którą stworzycieli,
dobrą kondycję do późnych godzin powieczornych.

Zdjęcia: Jan Gołąbek, Maria Stangrecka, Mariola Słyk

W Ojcowskim Parku Narodowym
26 lipca 2021

11 osobowa grupa katowickich czuwajkowiczów uczestniczyła w wycieczce do Pieskowej Skały i Doliny Prądnika, której organizatorem było zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Seniorów Pożarnictwa Miasta Katowice.
Do drodze do zamku trzeba było pokonać 120 schodów, a potem już tylko obcowanie z legendami opowiadanymi przez przewodnika i dziełami sztuki  tam zgromadzonymi. 

            

Z Zamku spacerek ścieżką do Maczugi Herkulesa wymagał jednak trochę wysiłku, bo skarpa stroma, a nocne opady spowodowały, że była dodatkowo śliska.
Ale wszyscy dali radę.

Ekspozycja Muzeum Przyrodniczego w Ojcowie zachwyciła wszystkich.

                   

Po posiłku spacer Doliną Prądnika do Źródełka miłości i Bramy Krakowskiej.

                                                       

I już niestety trzeba wracać. Wycieczka udana, pogoda i atmosfera świetna.

Smutne pożegnanie  -17 kwietnia 2021

17 kwietnia na Cmentarzu Rzymskokatolickim Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach przy ulicy Francuskiej z wielkim smutkiem pożegnaliśmy 

dh Ewę Feliniak – Grella.

Na wieczną wartę odeszła 13 kwietnia.
Pozostaje w naszych myślach, wspomnieniach i przeżyciach, które wspólnie tworzyliśmy.
Członkinią naszego Kręgu była od 9 lat. Zawsze pełna wigoru przyjacielska, uśmiechnięta.
 I taką Cię zapamiętamy Druhno!

 

 

                                                 

   

Wielkanoc 2021
27 marca 2021

Koronawirus wyczerpuje wszelkie, nawet największe i najgłębsze pokłady naszej cierpliwości. Znowu nie pozwala nam spotkać się.
A miałyśmy takie pomysły ….. na tradycyjne harcerskie spotkanie w Parku Kościuszki. No cóż – plany planami, a covit swoje – czyli lockdown. Jajek poszukiwać będziemy za rok (może?).

Od piątku 26 marca do katowickich „czuwajkowiczów” nieśmiało pukają Zające z drobnymi upominkami i bardzo  bardzo ciepłymi i serdecznymi życzeniami. Świętujmy Wielkanoc
w zdrowiu, z radością w sercu
i optymizmem na przyszłość.

 


Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych,
Życzymy Wam dużo zdrowia, pogody ducha,
Smacznego jajka, mazurka słodkiego, mokrego dyngusa.
I zajączka skaczącego.
Życzymy Wam wiosny w życiu codziennym, rodzinnym, w pracy,
i na koncie bankowym,
ale przede wszystkim wiosny w sercu!

PS.
W przygotowaniu niespodzianek pomogli nam harcerze z Wełnowca. To oni zrobili kolorowe zajączki.
Dziękujemy też naszym „Zającom”. Jesteście wspaniali.
Zarząd Kręgu

Dziękujemy !!!!!!
7 stycznia 2021

Drodzy „Czuwajkowicze” !!!

    Po raz kolejny pragniemy Wam podziękować za ogromne zaangażowanie, mimo trudnego roku, w akcje organizowane przez SHR „Czuwaj” Krąg Katowice.
     Dziękujemy za reprezentowanie Nas wszystkich w trakcie uroczystości pod Wieżą Spadochronową i Pomnikiem Harcerzy na Rynku.
     Dzięki Wam udało się po raz kolejny przeprowadzić „Akcję Znicz” . Była to już trzecia edycja, która spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem z Waszej strony. Do Zarządu Kręgu dotarło szereg podziękowań członków rodzin Tych, którzy już odeszli na wieczną wartę, ale pozostają w naszej pamięci.
     Pragniemy podziękować również za udział w akcji przepisywania materiałów, które wpłynęły na konkurs organizowany przez Bibliotekę Śląską, Komendę Chorągwi, Kuratorium i SRH „Czuwaj”. Włączyło się do niej wielu z Nas. Łącznie przepisaliśmy i przygotowali do dalszych prac redakcyjnych i opracowania ponad 250 stron (rękopisów lub maszynopisów). Obecnie materiały zostały zarchiwizowane w formie elektronicznej. Akcja trwa w dalszym ciągu.
Serdeczne podziękowania kierujemy do tych spośród Nas, którzy wcielili się w rolę pomocników św. Mikołaja i bardzo sprawnie, z wielkim zaangażowaniem sprawili radość Nam wszystkim oraz tym, którzy jako seniorzy harcerscy współpracują ze środowiskami harcerskimi lub byli naszymi wychowawcami w chwilach naszych początków na harcerskim szlaku. Dzięki uzyskanym z Urzędu Miasta Katowice funduszom przeznaczonym dla seniorów mogliśmy sprawić radość i zaistnieć w ten świąteczny czas u 120 byłych i niektórych czynnych instruktorów harcerskich.
      Podziękowanie kierujemy także w stronę uczestników zbiórki drużyny wodnej /On – line/ . Udało Nam się zainteresować naszych młodych druhów formami pracy stosowanymi w czasach gdy sami prowadziliśmy aktywną działalność jako instruktorzy harcerscy, a im udało się „zarazić nas” zbiórką on-line.

      Jesteście bardzo wyjątkowymi ludźmi, którzy w sposób dojrzały postrzegają życie. W pełni rozumiecie sens i potrzebę Naszej misji społecznej. Poświęcając swój wolny czas, dajecie cząstkę siebie, a to jest największy dar którego nie można kupić w sklepie lub zamówić przez internet.

Zarząd Kręgu Katowice
Mieczysława Tomera,
Elżbieta Tabacka- Wosińska,
Mariola Słyk,
Henryka Bar,
Maria Stangrecka.

 

 


„Upominek na święta ”
grudzień 2020

Tradycyjnie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie harcerscy seniorzy Katowic spotykali się przy kominku lub na świątecznej biesiadzie, gdzie nie brakowało śpiewania, wspomnień, zabawy, opłatka, świątecznych życzeń
i prezentów, a przede wszystkim życzliwej atmosfery. W tym roku, że względu na covit nie możemy spotkać się. Niech zatem namiastką tej świątecznej atmosfery będą świąteczne upominki dla 120 harcerskich seniorów z naszego Miasta, które przygotowaliśmy za środki pozyskane w ramach małego grantu z budżetu Miasta Katowice.
Mikołajami, odwiedzającymi seniorów będą członkowie naszego Kręgu i harcerze z Wełnowca i Giszowca.
Niech te upominki i serdeczne życzenia będą świadectwem, że o Was pamiętamy.

                 

             

           

Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Katowice

Coronavirus górą, niestety!

Na początku roku, w konkursie ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Katowice, Krąg zdobył 6 tysięcy złotych na realizację zadania publicznego „W kręgu harcerskich seniorów”. W ramach zadania mielimy pojechać na wycieczkę do Krakowa, oraz miały odbyć się Harcerska biesiada śląska i warsztaty przedświąteczne.
W realizacji zadania przez cały rok skutecznie przeszkadzała nam pandemia. Ostatecznie Zarząd Kręgu podjął decyzję o rezygnacji
z realizacji zadania i zwrocie środków finansowych do Urzędu Miasta.

Postaramy się zrealizować zadanie w oku 2021. Mamy nadzieję, że tym razem uda się.

Zbiórka on-line
10 listopada 2020

Zwrócił się do nas Druh Piotr z X Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z propozycją udziału kilku seniorów w zbiórce zastępowych drużyny. Tematem zbiórki miały być nasze instruktorskie doświadczenia. Trudność polegała na tym, że zbiórka będzie on-line.
To pierwsze takie nasze grupowe doświadczenie, bo indywidualnie wielu z nas uczestniczy w szkoleniach, konferencjach, spotkaniach.

Doświadczenie fantastyczne. Forma zbiórki bardzo nam się podobała. I w ten sposób wyłoniło się zadanie dla Kręgu na rok 2021. Musimy opanować technologie kontaktów on-line. Internet nie jest trudny! Trzeba przestać się bać!!!.

               

 

Pamiętamy o tych, którzy odeszli…
1 listopada 2020

Przełom października i listopada każdego roku to czas, kiedy myślami wracamy do naszych przyjaciół, naszych harcerskich nauczycieli i wychowawców, instruktorów – których spotykaliśmy na obozach i na szlakach harcerskich wędrówek.
Dzisiaj odwiedzamy ich w miejscach ich spoczynku. Zapalamy znicze na ich grobach, staramy się pamiętać o ich dorobku i przekazać wiedzę o nich młodszym harcerskim pokoleniom.
Tak było i w tym roku. Znicze zapaliliśmy na 120 grobach na katowickich cmentarzach, pod pomnikami i tablicami pamięci. W tym przedsięwzięciu pomogli nam harcerze I Szczepu im. Obrońców Katowic i XVI Szczepu z Giszowca oraz osobiście Druhna Komendanta katowickiego Hufca im. Bohaterów Wieży Spadochronowej.
Dziękujemy Wam Druhny i Druhowie. Wasza pomoc w tym covidowym czasie była znacząca. Pięknie zastąpiliście naszych najstarszych członków, którzy dla swojego bezpieczeństwa mogli pozostać w domu.

           

        

 

 

Smutne pożegnania

phm Elżbieta Kwietniowska-Strozik odeszła na wieczną wartę 28 października 2020 roku. 15 listopada ukończyłaby 57 lat. Odeszła nagle.
Jeszcze 5 września była na wycieczce w Mosznej
i na Górze św. Anny.
Członkiem Kręgu była krótko, ale pamiętamy ją  jako wesołą, serdeczną osobę,

z uśmiechem na twarzy, gotową pomagać każdemu, kto pomocy potrzebuje, zaangażowaną we wszystko co robiła. 
Była nauczycielką przedszkolną i nauczania początkowego, logopedą, prekursorką nowatorskich metod terapii dzieci niedosłyszących i niesłyszących. Do końca była aktywna zawodowo. 

Pozostanie w naszej pamięci!

                                                     

 

18 września po długiej chorobie zmarła hm Jolanta Zapart – instruktorka Katowickiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.
Druhna Jola nie była członkinią Kręgu Katowice, ale była naszą sympatyczką i wypróbowanym przyjacielem. To ona pomagała nam przygotować coroczne spotkania harcerskich seniorów z Katowic. Zawsze życzliwa, otwarta wspierająca nie tylko dobrą radą. Pożegnaliśmy Ją 22 września 2020 na cmentarzu w Tychach Świerczyńcu.

Cześć Jej pamięci! 

 

 

5 września 2020

Moszna – Góra św. Anny i Rejs po Kanale Gliwickim

5 września razem z seniorami Strażakami wybraliśmy się na wycieczkę nieco na Zachód od Katowic – na teren województwa opolskiego.
Pierwszy przystanek to Pałac w Mosznej – czyli rezydencja śląskiego rodu Tele-Wincklerów wybudowana w XVII wieku Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek.
Powierzchnia pałacu wynosi 8 tys. m², a dookoła ponad dwustu hektarowy park z trzystuletnimi dębami, azaliami i rododendronami.
Podziwialiśmy eklektyczną architekturę pałacu, zwiedzaliśmy jego wnętrza, spacerkiem dotarliśmy do cmentarz rodzinny znajdujący się w pałacowym parku.

        

        

Drugi punkt to Góra św. Anny. Najpierw przy historycznej kapliczce wysłuchaliśmy historii powstania klasztoru św. Anny na Chełmskiej Górze (bo tak nazywali ten wygasły wulkan Ślązacy) i dziejów miejscowości u podnóża góry o nazwie Święta Anna ( po śląsku Świyntŏ Anna, a po niemiecku Annaberg  albo Sankt Annaberg ) Pięknie opowiedziała nam to nasza Przewodniczka – Pani Mirka. Potem trzeba było zdobyć tę Górę schodami do bramy zwanej Ave Maria, kilkanaście minut indywidualnych refleksji we wnętrzach Bazyliki św. Anny i kto jeszcze miał siłę ruszył na w kierunku Pomnika czynu Powstańczego. Pani Mirka przybliżyła nam historię walk powstańczych, które w tym rejonie miały miejsce w w 1921 roku, powstania amfiteatru, który oglądaliśmy z poziomu Pomnika i historię powstania samego Pomnika. W drodze powrotnej do autokaru jeszcze spojrzenie i krótka informacja o rezerwacie przyrody w miejscu, gdzie przez 60 lat, aż do 1946 roku pozyskiwano nefelinit i wapń.

       

     

     

Na zakończenie atrakcja – Rejs statkiem Mariny po Kanale Gliwickim, kolejny zabytek techniki, który poznajemy na szlaku naszych krótkich lokalnych wycieczek . Wrażenie na wszystkich zrobiło obniżanie poziomu wody, a potem pompowanie wody do śluzy na trasie naszego rejsu. Oczywiście, jak to w Czuwajce – na pokładzie …. śpiewanie.

 

       

 

         

        

 

4 września 2020

4 września

To data ważna dla śląskich harcerzy, a dla katowickich – szczególnie.
Pamięć o tych co bronili Katowic we wrześniu 1939 roku, a potem przez cały czas II wojny światowej walczyli
w Szarych Szeregach każe nam stawić się w tym dniu pod Wieżą Spadochronową w Parku Kościuszki i na Katowickim Rynku.
I chociaż w tym roku oficjalne uroczystości były inne – bo covit 19, nasza delegacja złożyła kwiaty najpierw pod Pomnikiem Harcerek I Harcerzy, a potem przy obelisku pod Wieżą.

 

            

28 sierpnia 2020

Kolejką wąskotorową z Bytomia Karbia nad jezioro Chechło

 

 

Katowicki Krąg zaproszony został na wycieczkę kolejka wąskotorową z Bytomia Karbia nad jezioro Chechło. Wybrała się 15 – osobowa grupa, a razem z nami nasze wnuki.
Kolejka wąskotorowa znajduje się na szlaku zabytków techniki województwa śląskiego. Działa nieprzerwanie od 160 lat. Wcześniej przewoziła towary do prężnie rozwijających się zakładów przemysłowych na przestrzeni od Miasteczka Ślaskiego poprzez tarnowskie Góry, Gliwice, Bytom Zabrze po Rudy Raciborskie i Katowice. Obecnie wozi turystów na odcinku 22 km. Ale przejażdżka – to niezaprzeczalnie wspaniała przygoda dla młodszych i starszych.

                  

 

Rozpoczęło się w Katowicach. Dezynfekcja autokaru, maseczki, dezynfekcja rąk i ruszyliśmy w drogę.   

Na stacji Bytom Karb czekał na nas Pan Przewodnik.  Pierwszy punkt zwiedzania, to zabytkowa nastawnia. Tutaj poznaliśmy tajniki zaradzania ruchem kolejowym w obrębie stacji. Bardziej ciekawscy mogli przyjrzeć się wnętrzu tego „mechanicznego komputera”, a nawet popróbować pracy na stanowisku dyżurnego. Potem kolejne eksponaty. Niezainteresowane, zwłaszcza dzieciaków, budziły lokomotywki na torowiskach. Starsi, mimo codziennych dolegliwości stawów, gremialnie udali się do salonki. To taki wagon, w którym w dawnych czasach podróżowali dyrektorzy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, bo w Niemczech, był taki, że jeden raz w roku mieli obowiązek odbycia podroży koleją, którą zarządzali. 

             

 

               

Zwiedzając spoglądaliśmy na na ustawione na sąsiednim torze wagony. Tymi własnie mieliśmy podróżować  Zajęliśmy miejsca, Pan Kierownik pociągu dal sygnał
i ruszyliśmy. Atrakcji  naszej podroży dodawały liczne zakręty na trasie, mosty, krótkie i dłuższe tunele, zieleń, a przede wszystkim ciekawe krajobrazy.

               

 

               

 

               

 

Po godzinie dotarliśmy na właściwa stację. Jeszcze tylko krótki spacer i przed nami jezioro Chechło – miejsce naszego pikniku, gdzie delektowaliśmy się piękną pogodą, chętni mogli pluskać się w wodzie. Niestety krótko. Trzeba było wracać, bo pociąg czeka.
W drodze powrotnej oczywiście ……  śpiewanie

               

 

                

 

25 czerwca 

Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze Kręgu

29 maja upłynęła kadencja obecnych władz Kręgu. Należało, zgodnie z kalendarzem zadań na rok bieżący przeprowadzić Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Kręgu. Trzeba to zrobić mimo ciągle obowiązującego stanu epidemii. Nie mniej jednak Rząd RP zniósł już obostrzenia, min. można organizować spotkania do 150 osób, odbywają się imprezy sportowe, trwa kampania wyborcza, a w spotkaniach z kandydatami na Urząd Prezydenta RP uczestniczą setki ludzi. Oczywiście obowiązują środki bezpieczeństwa.
W tym wypadku zważywszy całość argumentów za i przeciw, oraz po konsultacjach z członkami Kręgu Zarząd postanowił zwołać Walne Zebranie – Sprawozdawczo-Wyborcze w dniu 25 czerwca 2020 roku.
Żeby było bezpiecznie to – na ogródku u Ewy, Wojtka i Gaby. Maseczki mamy, otrzymaliśmy z MOPS, płyny dezynfekcyjne także posiadamy, jesteśmy odpowiedzialni.
Na zebranie przybyło 20 osób. Wszyscy zadowoleni, że wreszcie możemy się spotkać. Przy wejściu czekały maseczki i obowiązkowa dezynfekcja rąk. Nie było uścisków, serdecznych powitań, śpiewania i tradycyjnego kręgu na zakończenie.
Zgodnie z porządkiem obrad wysłuchaliśmy sprawozdań Przewodniczącej, Skarbniczki, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Członkowie Kręgu udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi, wybrali nowe władze i przyjęli program działania do końca 2020 roku.

         

        

23 czerwca 

Z Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach otrzymaliśmy 100 maseczek wielokrotnego użytku. Przydadzą się na Walne Zebranie Kręgu. Podzielimy się tez z harcerzami.

6 kwietnia

Maseczki dla seniorów z Katowic.
Z Miejskich Punktów Pomocy Społecznej pobraliśmy maseczki oraz rękawiczki jednorazowe i dostarczyliśmy je dla 27 członków Kręgu.

16 marca

Było wiele planów i nowe wyzwania. Niestety – już w czasie przeszłym, bo przybył nieproszony gość – Coronawirus, groźny dla zdrowia i życia wszystkich, a nas seniorów szczególnie. Obowiązujące stało się hasło ZOSTAŃ W DOMU. Więc jesteśmy w domu, umilając sobie czas przeróżnymi pomysłami wymienianymi e-mailowo, sms, WhatsApp, itp. komunikatorami elektronicznymi.

Spotkanie Robocze  – 21 lutego 2020 

 

Pierwsze spotkanie w 2020 roku odbyliśmy w piątek – 21 lutego. W przeddzień Dnia Myśli Braterskiej i po tłustym czwartku. Było trochę świątecznie, zabawnie, ale przede wszystkim roboczo. Jeszcze raz powrócimy do wydarzeń minionego roku, ale przede wszystkim obszernie mówiliśmy, o tym co czeka nas w roku bieżącym, a zatem:
– w kwietniu w ramach zadania „W kręgu harcerskich seniorów” wyjazd do Krakowa
(cmentarz Rakowiecki, Kazimierz, Podziemie Rynku i spektakl teatralny),
– walne zebranie sprawozdawczo- wyborcze kręgu,

– przygotowanie harcerskiego przewodnika po Katowicach do końca maja,
– przygotowanie XIII Zlotu SRH w Katowicach poświęconego 100-leciu harcerstwa na Śląsku,
– udział w uroczystościach pod Wieża Spadochronową 4 września 2020,
– Biesiada Ślaska – w ramach zadania „W kręgu harcerskich seniorów”,
– warsztaty przedswiateczne w ramach zadania „W kręgu harcerskich seniorów”; 
– występuje pilna potrzeba opracowania katalogu grobów harcerskich na katowickich cmentarzach,
– Pamiętamy 2020 w okolicach 1 listopada 2020.

        

Zjazd Sprawozdawczy Stowarzyszenia  14.12.2019

 

14 grudnia członkinie Zarządu i nasi delegaci uczestniczyli w Zjeździe Sprawozdawczym Stowarzyszenia. Wysłuchaliśmy sprawozdań władz, podsumowań obchodów 15 -lecia, uchwalony został program działania na rok 2020.
Miłym akcentem było wyróżnienie dh Ireny Prukop Odznaką Za zasługi dla Chorągwi Ślaskiej. Gratulujemy i dziękujemy Irenko, bo na to wyróżnienie solidnie zapracowałaś.
Zjazd, jak to już w tradycji zakończył się obiadem wigilijnym.

                               

           

Zdjęcia – zbiory SRH”Czuwaj”

Biesiada urodzinowo-mikołajowa 6.12.2019

Rok 2019 to rok jubileuszu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Nasz krąg powstał znacznie później, bo w styczniu 2012 roku, jednak jesteśmy częścią Stowarzyszenia i z wielką chęcią ten jubileusz 15-lecia postanowiliśmy świętować. Uznaliśmy też , że jest to znakomita okazja do przedstawienia dorobku naszej organizacji i zaproszenia do naszych szeregów nowych członków.
I to wyjaśnia urodzinowy charakter naszego tegorocznego spotkania integracyjnego harcerskich seniorów Katowic. Zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych instruktorów z Ligoty, Giszowca, Szopienic i Wełnowca oraz znamienitych gości: Panie Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów – Pani dr Helena Hrapkiewicz i ds NGO – Pani Agnieszka Lis. Był też Zastępca Komendanta Chorągwi Ślaskiej ZHP i Wiceprzewodniczący SRH „Czuwaj” – hm Andrzej Lichota, członkowie Komisji Rewizyjnej SRH Dh Helmut Rolle – przewodniczący i dh Henryk Kasprzyca – sekretarz oraz Marian Cichoń – Komendant kręgu „Czarne Diamenty”. Zapowiedział się też Mikołaj, wszak 6 grudnia – to przede wszystkim Jego dzień.

         

         

Na początku przy biesiadnym stole, zgodnie z urodzinową tradycją, chwaliliśmy się dorobkiem Stowarzyszenia. Prezentacja często przerywana była piosenkami, zabawami i wspomnieniami naszych członków związanymi z udziałem w imprezach prezentowanych na zdjęciach. Był też prezent od instruktorów z Ligoty

       

    

Mikołaj nie zawiódł. Przyjechał specjalnym pojazdem, w towarzystwie śnieżynki i z dwoma koszami prezentów. Trzeba jednak było na prezenty zapracować … piosenka, wierszyk, …..

         

Pożegnaliśmy się, tradycyjnie kręgiem, ale najpierw były życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Roku 2020.
Środki finansowe na realizację zadania pozyskaliśmy w ramach otwartego konkursu i małego grantu.  

zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Zdjęcia dh Marek Krzeszowski z Kręgu Ligota

Pamiętamy  1.11.2019

 

W tradycji drużyn harcerskich, z których się wywodzimy było zawsze zachowanie w pamięci zmarłych naszych instruktorów. Świadectwom tej pamięci było odwiedzanie ich grobów w okresie Święta zmarłych. Tak czynimy w dalszym ciągu. Za swój obowiązek uważamy zapalić znicze na grobach nie tylko tych instruktorów, na których umieściliśmy krzyże harcerskie, ale także wszystkich,  których na swojej harcerskiej drodze spotkaliśmy, a dzisiaj są na wiecznej warcie.
Członkowie Kręgu Terenowego SRH „Czuwaj” w Katowicach odwiedzili groby 122 zmarłych instruktorów znajdujące się na 17 katowickich cmentarzach i poza Katowicami, a także miejsca pamięci harcerzy, którzy zginęli w Katowicach we wrześniu 1939 roku i pomordowanych w okresie II wojny światowej. Nasze znicze oznaczone zostały nalepkami podkreślającymi pamięć o harcerskiej służbie zmarłych.
Na czterech cmentarzach towarzyszyli im harcerze z katowickich drużyn.
Środki finansowe na zakup zniczy pozyskaliśmy z urzędu Miasta Katowice w ramach małego grantu na realizację zadania „W harcerskiej tradycji”.

               

   

         

                             

 

                 

zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Katowice

Zdjęcia: zbiory członków Kręgu Katowice

U  Gaby, Ewy i Wojtka   11.10.2019

Czas na spotkanie „na luzie” i trzeba wykorzystać ostatnie pogodne jesienne dni. Wykorzystamy zaproszenie naszych członków Gaby, Ewy i Wojtka  by spotkać się przy innym, niż obrzędowe,  ognisku.
Były oczywiście piosenki, wspomnienia, opowieści i zwykłe pogaduszki.

         

zdjecia – Elżbieta Tabacka

Festiwal Organizacji Pozarządowych 15.09.2019

Nasz Krąg otrzymał od władz Miasta zaproszenie do udziału w tegorocznym Festiwalu Organizacji Pozarządowych na katowickim Rynku. Uznaliśmy, ze to okazja do promocji Kręgu i Stowarzyszenia.
Prezentowało ponad 100 rożnych organizacji. Na naszym stoisku były liczne pamiątki zebrane w czasie 15-letniej działalności, otrzymane w tym czasie odznaczenia. Prezentowaliśmy także nasze dwie broszury poświęcone zmarłym harcerskim instruktorom. Maryla w tym celu wykonała dwie plansze ze zdjęciami postaci z naszych książek, a mieszkańcy Katowic odwiedzając nas rozpoznawali w tym gronie swoich znajomych, sąsiadów i chętnie z nami o nich rozmawiali.
Przygotowaliśmy też niespodziankę Razem w „Czarnymi diamentami” z Siemianowic usiedliśmy w harcerskim kręgu, by pośpiewać. Okazało się, że chętnych do śpiewania było wielu, nie tylko harcerzy, ale także osób z innych organizacji.
To było ciekawe i pożyteczne wydarzenie  dla naszego Kręgu. 

              

 

Pod Wieżą Spadochronową 4.09.201

Tradycyjnie 4 września w godzinach popołudniowych spotykamy się pod Wieżą Spadochronową. To już 80. rocznica wydarzeń zapisanych przez katowickich harcerzy w historii Miasta w sposób największy, bo ofiarą życia. To oni 4 września 1939 roku obok Powstańców, stanęli do obrony miasta przed wkraczającymi oddziałami niemieckimi. To Oni pozostaną w pamięci mieszkańców, pamięci przekazywanej kolejnym pokoleniom, symbolami obrony Katowic w 1939 roku.
Cześć ich pamięci!
Stawiamy się licznie, bo w grupie 18 osób na apelu pod Wieżą. Nasza delegacja składa kwiaty, potem uczestniczymy w instruktorskich spotkaniach, rozmowach. 

              

             

zdjęcia Maryla Stangrecka

 

Konferencja o harcerskim wrześniu 1939 roku i o Pomniku Harcerek i Harcerzy – 3.09.2019

3 września w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się Konferencja, której celem było przypomnienie wydarzeń września 1939 roku i historii związanej z powstaniem Pomnika Harcerek i Harcerzy na katowickim Rynku. Gospodarzem był Przewodniczący Komisji Humorystycznej Chorągwi Ślaskiej ZHP, a gościem m.in. Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.
Referaty wygłosili:
– dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz „Harcerski wrzesień w Katowniach w świetle badań historyków i w pamięci”,
– prof. Zygmunt Nowak „Śląsk swoim harcerkom i harcerzom”,
– prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – „Szlak Wieży Spadochronowej”.
Katowicki Krąg reprezentowała 6 osobowa grupa.

        

Po konferencji pod Pomnikiem złożyliśmy kwiaty.

       

Zdjęcia  Maryla Stangrecka

Na Zlocie w Pilicy i Zawierciu – 18.08.2019

Na XII Zlot do Pilicy i Zawiercia pojechaliśmy 35 osobowa grupą. Było to możliwe, bo Urząd Miasta Katowice pokrył koszty autokaru. Mogliśmy tez zaprosić zaprzyjaźnionych instruktorów byłego Hufca Ligota.
Rozpoczęło się tradycyjnie – apelem. Ze względu na liczne przemówienia trwał długo, a piekące słońce nie ułatwiało nam stania w szyku.Był też radosny akcent – Kasia Sikora została wyróżniona Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa. Gratulacje Kasiu!

    

     

      

      

Ale po apelu wzmocniła nas wyśmienita grochówka. i już pełni sił  wyruszyliśmy do Smolenia do ruin Zamku Pilcza. Trzeba było wykazać się kondycją już wchodząc na dziedziniec zamku, a wieża – to wyzwanie, ale prawie wszyscy sprostali.
      
       
       
        

Finał Zlotu w Zawierciu w wielkim stylu. Najpierw część oficjalna, potem uczta duchowa. W części oficjalnej dostojnie, uroczyście. Gratulacje, upominki  wyróżnienia od od Posłów na Sejm RP i władz samorządowych. Najważniejsze -Złota Odznaką Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” dla naszego Stowarzyszenia, jako uznanie 15- letniego dorobku i 6 odznak srebrnych dla członków „Czuwajki”, m.in. dla Wojtka Grelli z naszego Kręgu. Gratulujemy Wojtku!
Uczta duchowa to  piękny koncert w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Artystycznego Śląskiej Chorągwi ZHP „Słoneczni” im. Edwarda Sośnierza.

      

      

       

       


Zlot dofinansowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Ślaskiego

zdjęcia:Maryla Stangrecka

Harcerski Krzyż w hołdzie katowickim instruktorom 2 -28.06.2019

W tym roku realizujemy drugą edycję zadania „Harcerski krzyż w hołdzie katowickim instruktorom”. Po zakończeniu zadania w roku ubiegłym okazało się, że pozostało jeszcze wiele pięknych postaci z grona harcerskich instruktorów Katowic, których zachowanie w pamięci także następnych pokoleń jest naszym obowiązkiem. W związku z tym po raz kolejny w otwartym konkursie złożyliśmy ofertę i dzieli temu na kolejnych grobach pojawią się granitowe płytki z wypiaskowanym krzyżem i napisem „Pamiętamy. Katowiccy harcerze”.

W tym roku krzyże pojawią się na grobach m.in.

 • założycieli harcerstwa w podmiejskich gminach Katowic: Botor Józej, Botor Wincenty,Cubert Michał, Cubert Weronika, Piotr Frydel, Karpała Julian, Lubowiecki Ludwik , Mendera Wilhelm, Mutke Herbert,

 • wspaniałych komendantów katowickich hufców i Chorągwi Śląskiej Harcerek i Harcerzy: Kantor Józefa, Knapik Alfred, Lis Jerzy, Węglarz Emilia, Wilczok Emanuel,

 • katowickich instruktorów, którzy swoją harcerską służbę pełnili zarówno w latach międzywojennych jak i późniejszych: Brudek Jan, Brudek Maria, Czylok Tadeusz, Domirska-Krupa Janina, Holewa Maria, Koziarska-Sitek Daniela, Lysik Henryk, Miętus Eugeniusz, Nędza Stefan, Padlewski Stanisław, Pniok Jerzy, Przybyłowski Stanisław, Stróż Janina, Śruborz Marian, Werner Franciszek, Włodek Antoni, Zając Stefan. 

          

                                     

            

              

zdjęcia – Maryla Stangrecka

Krzyże zamontowane zostały w ostatnich dniach czerwca. Dopełnieniem tego zadania jest kolejna książka zawierająca opowiadania o tych instruktorach i ich harcerskiej służbie. 


      zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Katowice

Szlakiem obozów Hufca Katowice na „Zamonicie” 8-9.06.2019

Znowu ruszyliśmy szlakiem obozowych wspomnień. Tym razem na Jurę Krakowsko-Częstochowską, bo tam też obozowaliśmy w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ciekawi tego, jak teraz wyglądają nasze dawne obozowiska i szlaki obozowych wędrówek, wszak „wędrówka i praca” to hasło Harcerskiej Akcji Letniej „Zamonit”.
W sobotę zaczęliśmy od miejsca, gdzie w latach naszego obozowania wstępu dla cywilów ( harcerzy także) nie było, – czyli Pustyni Błędowskiej. Dzisiaj jest to miejsce wycieczek, zatem czas poznać to jedyne
w Polsce takie miejsce.
Wrażenia. Pustynia jednak za mało pustynna, jak na nasze oczekiwania. 

       

        

 

Następne miejsce to Kwaśniów. Przejechaliśmy Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, ale śladów naszych dawnych obozowisk nie znaleźliśmy. Drogi asfaltowe, domy nowoczesne. Zupełnie inna miejscowość.
W Przyłubsku odnajdujemy barak, w którym swego czasu mieścił się sztab Akcji „Zamonit”. W Przybynowie bywały Kolonie zuchowe, ale i to miejsce trudno znaleźć.
Przez Kroczyce, Janów i Zloty Potok docieramy do Ponika, miejsca naszego biwakowania na terenie urokliwego Ośrodka Caritas.

         

 

 

 

Po dobrym obiedzie wyruszamy ponownie do Złotego Potoku. Naszym celem jest wędrówka zielonym szlakiem. Podziwiamy ostańce, piękną przyrodę i …. gdyby nie komary….  

          

 

Wieczorem, tradycyjnie ognisko, wspomnienia, śpiewanie, aż do świtu.

                           

 

Niedziela, to początek pracy nad śpiewnikiem naszego Kręgu. Zabraliśmy się do pracy śpiewająco, a po obiedzie powrót do Katowic, ale po drodze jeszcze zdobywamy zamek
w Olsztynie.

     

 

Zdjęcia Maryla Stangrecka

Na wycieczkę szlakiem obozów na „Zamonicie” pojechaliśmy w ramach realizacji zadania publicznego „Czuwaj seniorzy”dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice   

Zebranie Sprawozdawcze Kręgu 2.03.2019

Pierwsze nasze spotkanie w tym roku miało miejsce 2 marca, odbyło się w niezwykłym miejscu i było równocześnie Walnym Zebraniem Sprawozdawczym.
Miejsce niezwykłe, bo Młodzieżowy Dom Kultury na osiedlu Tysiąclecia, gdzie Dyrektorem jest nasza Druhna hm Barbara Bańska. Niezwykłym także, dlatego, że jest to siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Tysiąclatki. My pamiętamy, pierwsze harcerskie Tysiąclatki, bo te dzisiejsze wywodzą się właśnie z zespołu harcerskiego. Potem tzw. życie zmieniło charakter programowy zespołu, ale dalej o sobie mówią, ze są harcerscy, a Druhna Basia prowadzi ich po harcersku, czyli w oparciu o metodykę harcerską. W Domu Kultury jest nie tylko bogata galeria prawie pięćdziesięcioletnich osiągnięć zespołu, ale także bogata izba pamiątek harcerskich.
Na początku zebrania było zatem tanecznie, kolorowo, wesoło i „ ale nam się podobało, ładne było, ale mało” ….  

       

       

       

Już w radosnych nastrojach  w pięknej Sali kominkowej rozmawialiśmy o minionym roku. Druhna Mariola Słyk przypomniała wydarzenia, które miały miejsce i zadania, które zostały zrealizowane. Druhna Maryla Stangrecka rozliczyła finanse, a Komisja Rewizyjna nie miała żadnych uwag do pracy Zarządu Kręgu. Zamierzenia na kolejny rok, też zostały zaakceptowane. Więc do pracy…..,. Ale od jutra, bo ten wieczór spędzamy na wspomnieniach i śpiewaniu.

        

        

Zdjęcia – Maryla Stangrecka

My na Zjeździe SRH „Czuwaj” 15.12.2018

W grudniu, tradycyjnie odbywa się Zjazd Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”.
15 grudnia odbył się Zjazd Sprawozdawczy. Uczestniczyli w nim: Zarząd naszego Kręgu i nasi delegaci.
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w czasie całego mijającego roku. W tym sprawozdaniu pozytywnie oceniona została działalność naszego kręgu. Za nasze tegoroczne otrzymaliśmy wiele pochwał i słów uznania.
W dyskusji głos zabierali m.in. Mariola Słyk i Jasiu Frydman.
Zjazd wyznaczył zadania na rok 2019. Są to szczególne zadania, bo i przed nami szczególny rok – XV – lecia SRH „Czuwaj”.

Zjazd tradycyjnie zakończył się życzeniami, i wigilijnym obiadem. Wcześniej jednak Mariola, Ela i Maryla przeobraziły się w Mikołajów i obdarowały wszystkich skromnymi upominkami.

 

                                   

         

           

zdjęcia – członkowie Kręgu Katowice

Kominek z okazji 100-lecia ZHP i wigilia instruktorów seniorów 14.12.2018

Ten dzień był dla nas ważny, ze względu na przygotowane dwa wydarzenia. Połączyliśmy je, by mogło brać w nich udział jak najwięcej instruktorów seniorów. Zaprosiliśmy byłych instruktorów katowickiego Hufca i Chorągwi Śląskiej oraz rodziny tych zmarłych instruktorów, na grobach których umieściliśmy krzyże z napisem „Pamiętamy. Katowiccy harcerze”. Naszymi gośćmi byli także: Komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP dh hm Anna Peterko, Zastępca Komendantki Chorągwi dh hm Andrzej Lichota, który tym razem reprezentował także Przewodniczącego Stowarzyszenia SRH „Czuwaj”, Komendantka katowickiego Hufca ZHP dh phm Małgorzata Dudek, członkowie Komisji rewizyjnej SRH. Nasze zaproszenie przyjęło liczne grono instruktorów nieformalnego kręgu z Ligoty.
W ten wieczór w „Cafe Bar” Jolanty Zapart przy ulicy Wita Stwosza w Katowicach zgromadziło się nas więcej niż 100 osób. Było najpierw wspomnieniowo, potem optymistycznie, serdecznie, pogodnie i wesoło.

Kominek – Katowice w 100-leciu ZHP

Naszym instruktorom i rodzinom zmarłych instruktorów byliśmy to winni. Wszak z okazji tej rocznicy zrealizowaliśmy zadanie „Harcerski krzyż w hołdzie katowickim instruktorom” brakowało tylko tej przysłowiowej „kropki nad i”. Stąd pomysł, kominka poświęconego udziałowi katowickich instruktorów w dorobku 100-lecia ZHP. Mariola Słyk nasza Przewodnicząca Kręgu rozpoczynając gawędę powiedziała cyt. „Rok 2018 to rok szczególny, bo rok 100-lecia organizacji, do której każdy z nas przed laty wstąpił, organizacji, w której realizował swoje dziecięce, potem młodzieżowe marzenia, w której uczył się patriotyzmu, przyzwoitości, pracy na rzecz innych, organizacji w której poznawał przyjaciół i zawierał przyjaźnie takie, co to przetrwały do dzisiaj. Możemy bez patosu powiedzieć, że historię tej 100-latki tworzyliśmy wszyscy, każdy z nas na miarę czasów , w których przyszło nam działać
i oczekiwań jakie przed nami stawiano. Zatem w tym 100-leciu mamy swój udział. I dalej popłynęły przywołania faktów historycznych, postaci naszych instruktorów, wspomnienia własnych przeżyć i piosenki śpiewane przy harcerskich ogniskach w kolejnych dekadach tego 100-lecia. Na ekranie pojawiły się zdjęcia najpierw te historyczne obrazujące postacie i wydarzenia z lat dwudziestych, trzydziestych, z okresu wojny, potem te bardziej współczesne, na których odnajdywaliśmy siebie i naszych przyjaciół. Zakończyliśmy kominek prezentacją dorobku naszego kręgu.

          

                             

 

Harcerska Wigilia

Po kominku zasiedliśmy przy pięknie przystrojonych i zastawionych wigilijnymi potrawami stołach. Były życzenia z opłatkiem, kolędy, instruktorskie rozmowy, wspomnienia wspólnych przeżyć i nieśmiałe plany na przyszłe spotkania i wspólne imprezy. Dzieciąktowe podarunki wręczył nam Mikołaj.
Radość z tego instruktorskiego spotkania udzieliła się wszystkim i tym razem słowa pożegnalnych pieści w kręgu brzmiały szczególnie: „….Przy innym ogniu w inna noc do zobaczenia znów”.

Nasze opłatkowo – wigilijne spotkanie było częścią realizacji zadania publicznego „Harcerscy seniorzy razem” dofinansowanego z budżetu Miasta Katowice.
Upominki wykonali harcerze z I Szczepu im. Obrońców Katowic, a środki finansowe na ten cel pozyskaliśmy z budżetu Miasta Katowice.

          

         

         

          

zdjęcia – członkowie Kręgu Katowice

zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Katowice

Pamiętamy  – 1.11. 2018

 

W okolicach Święta Zmarłych odwiedziliśmy groby naszych zmarłych instruktorów, osób ważnych dla harcerstwa, miejsca pamięci poświęcone bohaterskim obrońcom Katowic. Zapaliliśmy znicze i w chwilach zadumy nad grobami wspominaliśmy ich czyny albo wspólne przeżycia. W tym roku byli z nami harcerze z czterech katowickich szczepów ZHP i „Słoneczni”.
Piękne znicze zakupione zostały
Nieformalną Grupę Inicjatyw Obywatelskich czyli: Marylę, Basię i Łukasz w ramach grantu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

 

        

         

         

                         

zdjęcia z dokumentacji realizacji zadania

Na ogródku u  Gaby, Ewy i Wojtka – 5.10.2018

W piątkowy wieczór spotkaliśmy się na ogródku u Ewy i Wojtka Grelów. Żeby pogadać, pośpiewać, powspominać …. 

Ognisko rozpaliła nasza Przewodnicząca – dh Mariola. Wojtkowi Kowalczykowi – nowemu członkowi kręgu wręczyliśmy czuwajkowy znaczek i legitymację, kilkanaście minut poświeciliśmy na bieżące sprawy kręgu i temu co czeka nas do końca roku 2018, a potem … jak wyżej – pogaduchy i piosenki.

       

          

          

          

zdjęcia Maria Stangrecka

 Wieża Spadochronowa w Parku Kościuszki – 4 września 2018

Dla nas data symboliczna. Data, która nieodmienne każe nam sięgać myślami do wydarzeń, jakie miały miejsce tego dnia 1939 roku, a opisanych przez Kazimiera Gołbę w książce „Wieża Spadochronowa”, a potem stawić się na apelu w Parku Kościuszki, pod tą właśnie Wieżą. Tak było i w tym roku.
W apelu pod Wieżą Spadochronową uczestniczyli też znamienici goście m.in. Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, Naczelniczka ZHP hm Anna Nowosad, Zastępczyni Naczelniczki ds. wychowania hm Lucyna Czechowska, Komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP hm Anna Peterko.
Apel popsuła pogoda, ale ani ciemne chmury, ani opady nie zepsuły podniosłego nastoju.
Po apelu był czas na spotkania ze znajomymi i zdjęcia.
Na spotkanie do Komendy Hufca zabrałyśmy naszą książkę i 50 jej egzemplarzy przekazałyśmy dla jednostek organizacyjnych hufca. Były tez egzemplarze dla Druhny Naczelniczki i Druhny Zastępcy Naczelniczki.

     

 

     

     

Zdjęcia –  członkowie Kręgu Katowice

Nasza droga do Pomnika – konferencja 3.09.2018

W tym roku przypada XXXV rocznica odsłonięcia Pomnika Harcerek i Harcerzy na Katowickim Rynku. Dla katowickich harcerzy Wieża Spadochronowa i Pomnik to dwa najważniejsze miejsca w tym mieście. Wielu z nas na początku lat osiemdziesiątych XX wieku uczestniczyło w kampanii, którą dziś określamy „długa drogą do pomnika”. Dlatego rocznica jest okazją do refleksji i do wspomnień.
Uczestniczyliśmy więc w dniu 3 września, w konferencji, której organizatorem była Komenda Chorągwi Śląskiej ZHP, a gospodynią osobiście Druhna hm Anna Peterko – Komendantka Chorągwi. Gościem konferencji był Wiceprezydent Katowic – Waldemar Bojarun.
Wysłuchaliśmy referatów tematycznych prof. UŚ dr hab. Zygmunta Woźniczko i prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz. Wspomnienia z uroczystości odsłonięcia Pomnika przywołał m.in. dh hm Ignacy Nędza.

         

                                           

 

Po konferencji udaliśmy się pod Pomnik , by złożyć kwiaty. Tutaj był z nami Prezydent Katowic dr Marcin Krupa i Radna Sejmiku Województwa – Małgorzata Bieda. Była to też okazja do rozmowy i wręczenia naszej książki „Harcerski krzyż w hołdzie katowickim instruktorom”.

             

             

Zdjęcia  Maryla Stangrecka

XI Zlot Kręgów Terenowych Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” Janów 1.09. 2018

XI Zlot Kręgów Terenowych Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” odbył się 1 września 2018 roku na terenie Gminy Janów.
Na apelu w Jurajskim Grodzie zameldowało się ponad 360 instruktorów „Czuwajki” i Chorągwi Śląskiej ZHP. Nasz krąg tym razem reprezentowany był przez 25 osób. Mogliśmy pojechać tak licznie, bo Urząd Miasta Katowice zafundował nam autokar. Myślą przewodnią tegorocznego Zlotu było 100 lecie niepodległości Polski i 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego.
Patronat nad jego realizacją objęli : Kazimierz Karolczyk – Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Zbigniew Podraza – Prezydent Dąbrowy Górniczej, Joanna Ścigaj -Wójt Gminy Janów. Partnerem w organizacji Zlotu była Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia.
Na Zlocie gościliśmy m.in. Waldemara Bojaruna – Wiceprezydenta Miasta Katowice.
Podczas apelu nasza Przewodnicząca dh Mariola Słyk została wyróżniona srebrną Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a 11 naszych członków otrzymało legitymacje i znaczki SRH „Czuwaj”.
I jeszcze ważne – zaprezentowaliśmy się w naszych owych strojach organizacyjnych.

Po apelu i koncercie zespołu „Janowianie” oraz Gromady Zuchowej z Janowa wyruszyliśmy zobaczyć atrakcje Gminy Janów: Muzeum Krasińskiego i Pałac Krasińskich i ostańce jurajskie. Uczestniczyliśmy także w interesującej prelekcji miejscowych Leśników .
Finał naszego Zlotu miał miejsce w ośrodku obozowym Hufca Dąbrowa Górnicza. Było to oczywiście ognisko mistrzowsko prowadzone przez Druhów Henryka Górnego i Jacka Filusa. W gawędach wracaliśmy do powiązanych dziejów Niepodległej Polski i Związku Harcerstwa Polskiego, a tradycyjne harcerskie pieśni i obrzędy dopełniły atmosfery tego ogniska.

Z nostalgią opuszczaliśmy Janów . Czuwaj! Do następnego zlotu.

       

       

       

       

                                

              

My na Zlocie 100-lecia ZHP Gdańska 11-20.08.2018

Zlot 100- lecia ZHP to najważniejsze harcerskie wydarzenie tego roku. Tam trzeba być. Oczywiście Gdańsk trochę daleko i dla nieco starszych harcerzy miejsc nie przewidziano, ale reprezentanci kręgu: Mariola, Ela i Łukasz pojechali. Oto zapiski.

10 sierpnia ( piątek)
Wygodnym pociągiem, w dobrym nastroju, wieczorem dotarłyśmy do Gdańska. Lokujemy się w udostępnionym nam mieszkaniu na Przymorzu. Potem spacer na molo w Brzeźnie i spać. Łukasz dojedzie bezpośrednio na Zlot chorągwianym autobusem i tylko na jeden dzień.

11 sierpnia ( sobota)
Na Wyspę Sobieszewską dojechałyśmy szybko, tyle, że autobusem kursowym, a nie harcerskim, co oznacza, że na teren Zlotu musimy dojechać, albo iść. Łukasz, który jest już na miejscu, stwierdził, że nie opłaca się czekać 20 minut na kolejny harcerski autobus bo to blisko. No to idziemy. Idziemy … już 25 minut, harcerski autobus nas minął, a my idziemy, końca drogi nie widać, tylko na horyzoncie niekończące się namioty, idziemy …. Udało się … Zatrzymał się samochód prowadzony przez Panią ze Służby Granicznej, podobnie jak my zmierzającą jako gość na Zlot, tyle, że do Chorągwi Zachodniopomorskiej i następne kilometry przebyłyśmy wygodnym autem mijając po drodze kolejne punkty kontroli bez kontroli, bo kto ośmielił by się kontrolować tak ważne VIPy. Za ten prawie godzinny marsz na Zlot Łukasz jest nam winien lody.
Ale jesteśmy hura! … I kolejna konsternacja – tak duża przestrzeń, tyle namiotów, jak się tu poruszać? Gdzie my tu znajdziemy to Gniazdo Chorągwi Śląskiej? Ale przed nami pojawia się Dh Andrzej Lichota. Jesteśmy uratowane. Idziemy na kawę do namiotu gości. Jest tu wiele znakomitych osób. Przybyli też nasi seniorzy, którzy tym razem na Zlocie zorganizowali swój coroczny Złaz.

     

   

Czas na apel. Przemieszczamy się na wyznaczone miejsce przy jednej z estrad. Przed nami maszeruje nasza Dryżyna Sztandarowa. Miło patrzeć. Podziwiamy sprawny przebieg apelu, gratulujemy Dyrektorowi Planetarium Śląskiego wyróżnionemu Laską Skautową, instruktorom Chorągwi, którym wręczono kolejne znaczące wyróżnienia i uprawnienia harcerskie. Wystąpienia gości skrócono do minimum, bo apel trwał już prawie 1,5 godziny.

Idziemy podziwiać stoiska i prezentacje poszczególnych hufców. Chwila odpoczynku – to spotkania i wspomnienia. Koncert „Słonecznych”. Pierwszy, bo po raz drugi „Słoneczni” wystąpią o 20.00 na dużej estradzie podczas koncertu „100 lat harcerskiej lilijki”.

          

                                     

           

 

Doskonale się bawimy, ale niestety na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury. Jeszcze dwie piosenki
i koncert przerwano, bo zaczęło lać. Szukamy schronienia w namiotach naszych wodniaków.
Deszcz pada już 2 godziny. Końca nie widać. Jesteśmy zmarznięte. Nikt nie pomyślał, że przydała by się herbata. Seniorzy i instruktorzy, którzy przyjechali chorągwianym autobusem przygotowują się do wyjazdu ze Zlotu. Nie wiadomo, czy wieczorny koncert się odbędzie, więc wracamy na Przymorze.

W domu przeglądamy informacje ze Zlotu zamieszczane na Facebooku. Koncert się odbył.Jak nam szkoda, że nie zostałyśmy. 

 

12 sierpnia ( niedziela)
Zwiedzamy stary Gdańska. Harcerzy spotykamy wszędzie. Uczestniczą w grach terenowych, zwiedzają zabytki, odpoczywają.

       

 

3 sierpnia (poniedziałek)
Wieczorem idziemy na spacer nad morze. Zamierzałyśmy dojść do Jelitkowa. Ale… słyszymy harcerski śpiew i trafiłyśmy na ognisko naszych seniorów. Do Jelitkowa pójdziemy jutro.

 

15 sierpnia ( środa)
Dziś wieczorem zakończenie Zlotu. Wybieramy się tam i docieramy autobusem ZHP bez przeszkód. Jeszcze raz idziemy i kontemplujemy te przestrzenie namiotów i tłumy harcerzy przygotowujących się do ostatniego apelu. Potem apel, koncert, jak nasz odbiór –   mało harcerski.

           

            

 

16 sierpnia ( czwartek)
Na dworcu PKP Gdańsk Główny spotykamy grupy wyjeżdżających harcerzy, a na Westerplatte – wolontariuszkę – Ratowniczkę medyczną. Rozmawiamy, oczywiście o Zlocie  i kondycji zdrowotnej harcerzy, bo nawet będąc tam krótko zauważyłyśmy dużą ilość interwencji medycznych.

17 – 20 sierpnia ( piątek – poniedziałek)
Harcerze wyjechali. My wracamy do domu w poniedziałek. Zwiedzimy jeszcze Sopot i Gdynię, wykorzystamy czas na plażowanie.

Alarm Mundurowy u Słonecznych
11 czerwca 2019

Alarm mundurowy nie zdarza się Słonecznym zbyt często. Okazja była jednak wyjątkowa, zuchy i harcerze Harcerskiego Zespołu Artystycznego „Słoneczni” im. hm Edwarda Sośnierza Śląskiej Chorągwi ZHP w poniedziałek 11 czerwca wzięli udział w uroczystym spotkaniu z instruktorami katowickiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Spotkanie odbyło się na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Członkowie stowarzyszenia rozpoczęli akcję upamiętniającą katowickich harcerzy – poprzez tabliczki które za zgodą rodzin montowane są na grobach druhen i druhów zasłużonych dla ZHP.
Właśnie jedna z takich wyjątkowych tabliczek została umieszczona na grobie założyciela Słonecznych – hm. Edwarda Sośnierza. W trakcie spotkania, po złożeniu zniczy i kwiatów, nastąpiło symboliczne przekazanie symbolu pamięci pod opiekę członków Zespołu „Słoneczni”. W ten oto sposób Zespół przejął opiekę nad pomnikiem swojego Twórcy.

      

       

       

Tekst i zdjęcia ze strony „Slonecznych” na FaceBook

„Harcerski krzyż w hołdzie katowickim instruktorom”

zadanie publiczne dofinansowane z budżetu Miasta Katowice

Książka sierpień 2018 

 

Dopełnieniem naszego zadania jest książka wydana w sierpniu 2018 roku. Zawiera ona biogramy, wspomnienia, zdjęcia 34 instruktorów i instruktorek, na grobach których umieszczone zostały krzyże harcerskie z napisem „Pamiętamy. Katowiccy harcerze”. Teksty na podstawie zebranych materiałów opracowali instruktorzy kręgu, w dwóch wypadkach syn i wnuk bohaterów książki.

Książka wydana została w nakładzie 300 egzemplarzy, a środki na wydawnictwo uzyskaliśmy z budżetu miasta Katowice w ramach otwartego konkursu ofert.

Krzyże na grobach instruktorów 29.05. 2018

 

W roku 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego, Krąg Terenowy Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Katowicach, w porozumieniu ze środowiskami harcerskimi miasta, podjął inicjatywę uczczenia pamięci instruktorów harcerskich którzy, odeszli na wieczną wartę, po latach harcerskiej służby. My, byli i czynni instruktorzy ZHP, wdzięczni jesteśmy za ich poświęcenie dla wychowania dzieci i młodzieży, za wzorce i wartości, które nam przekazywali, za patriotyzm, którego nas uczyli, za wszystkie piękne karty, które w historii Związku Harcerstwa Polskiego zapisali. Chcielibyśmy, by dowodem pamięci o nich były harcerskie krzyże na ich grobach. I krzyże takie pojawiły się na 29 maja na grobach na 11 katowickich cmentarzach.
Pieniądze na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy z budżetu miasta Katowice w ramach otwartego konkursu na inicjatywy kulturalne związane z podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji narodowej , pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W sporządzeniu listy instruktorów, którym wdzięczność i podziękowanie chcieliśmy wyrazić pomogli nam instruktorzy poszczególnych katowickich środowisk harcerskich, rodziny zmarłych instruktorów, Komenda Hufca ZHP im. Obrońców Wieży  Spadochronowej w Katowicach, Druhna Komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP. Kolejne etapy realizacji zadania to uzyskanie zgód rodzin wybranych instruktorów, ustalenie wzoru krzyża, znalezienie wykonawcy.

29 maja 2018 roku Harcerski krzyż podpisany „Pamiętamy katowiccy harcerze” zainstalowany został na grobach: 

 • na cmentarzu w Katowicach –Szopienicach: Małgorzaty Bieniek i Jana Bieniek,
 • na cmentarzu w Katowicach – Panewnikach: Alfonsa Burzyńskiego, Jana Jarosika, Jerzego Kapłonka, Jadwigi Lorenc – Mola, Wilhelma Kocyby, Piotra Myśliwca, Wilhelma Rosy, Karola Szady, Henryka Tomanka, Jana Jakuba Wawrzyniaka, Wandy Wierzbowskiej, Czesława Witka oraz mogile zbiorowej Harcerzy i Powstańców,
 • na cmentarzu w Katowicach – Dąbrówce Małej – Franciszka Gwoździk,
 • na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach: Zofii Janaszkiewicz oraz Henryka, Elżbiety i Stefana Stangreckich,
 • na cmentarzu przy ulicy Gliwickiej w Katowicach: Krzysztofa Korpuli, Stanisława Sapy, Rudolfa Tomanka
 • na cmentarzu przy ulicy Józefowskiej w Katowicach – Ks. Prałata Jerzego Pawlika,
 • na cmentarzu w Katowicach Dębie – Zygmunta Serafina,
 • na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach: Andrzeja Frydmana i Edwarda Sośnierza
 • na cmentarzu w Katowicach Załężu – Stanisława Sapy,
 • na cmentarzu w Katowicach Bogucicach : Wandy Jordan Łowińskiej i Mariana Łowińskiego oraz Jana Sapy,
 • na cmentarzu przy ulicy Murckowskiej w Katowicach – Herberta i Anny Hańskich.

Temu wydarzeniu towarzyszyli członkowie rodzin zmarłych instruktorów. Dziękujemy im za tę obecność, za ich i nasze chwile wzruszenia, za wspomnienia, na które tak mało było w tym momencie czasu.

zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Katowice

 

 

Harcerscy seniorzy razem ….”
na wycieczce szlakiem obozów Hufca Katowice na „Klimczoku”
12-13.05.2018

Katowicki Krąg SRH „Czuwaj” przystąpił do otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działań na rzecz osób w wieku emerytalnym. Nasza oferta została pozytywnie oceniona i w rezultacie otrzymaliśmy środki finansowe pozwalające nam zorganizować wycieczkę szlakiem obozów Hufca Katowice w ramach Harcerskiej Akcji Letniej „Klimczok”. Do udziału w wycieczce szlakiem naszej młodości i naszych wspomnień zaprosiliśmy wszystkie środowiska harcerskie Katowic.
Wyruszyliśmy w majowy weekend (12 i 13 maja). Najpierw Zarzecze – ośrodek, gdzie od lat nie tylko wakacje spędzają wodniacy. Wszyscy oni tam zdobywali swoje szlify. Ale bywali i dalej bywają tam wszyscy katowiccy harcerze. Z parkingu ruszamy nad jezioro ……

      

      

I wspomnienia: o tu był nasz obóz, a te schody, … pomyśleć, że kiedyś pokonywaliśmy je kilkanaście razy dziennie.
Wreszcie na dole. Hangar jeszcze jest. Jak to wszystko funkcjonowało i jak odbywały się szkolenia wodniaków informował dh Janusz.

      

Te chmury nad jeziorem nie wróżyły nic dobrego. No własnie…. Ale powstała teoria, że na nasz przyjazd do Jaworza drogi muszą być czyste, stąd ten deszcz .

Kolejny etap wycieczki i naszych wspomnień – to Lipowa. Ale najpierw obiad w Zajeździe Beskidzkim w Żywcu
A w Lipowej spacerek od autokaru do śladów naszego obozowania.

                           

Tyle, że śladów brak, tylko pytania : czy nasz obóz na pewno był tu? Tego domu nie było, tu były namioty Komendy, a tu był plac apelowy zgrupowania.

         

         

A w Jaworzu Nałężu. Ośrodek po remoncie zmienił wygląd, ale atmosfera tego ośrodka pozostała. Zakwaterowanie – piętrowe łóżka? No i co, jak dawniej. Potem kolacja – przygotowana przez nasze Druhny, przygotowanie do ogniska, ale najpierw niespodzianka …. Wizyta Komendantki Chorągwi dh hm Anny Peterko i Dh Zastępcy Komendantki, a zarazem Wiceprzewodniczącego „Czuwajki” dh Andrzeja Lichoty i oczywiście rozmowy przy kawie o tym co zobaczyliśmy, jakie odczucia, jakie plany na dziś, jutro, najbliższe miesiące, wspomnienia. Krótkie, ale serdeczne spotkanie.

            

No i wieczorne ognisko. Wspominki, opowieści piosenki, do późnych godzin nocnych.

            

           

 

Niedziela. Po śniadaniu, niektórzy mówią, królewskim, zajęcia dowolne- spacer w kierunku Błatniej, a może nawet na szczyt ( 8 osobom to się udało), plażowanie, spacery po okolicy, śpiewanie razem z „Czarnymi Diamentami”, a po lekkim obiadku powrót do Katowic.

 

           

Projekt dofinansowany z budżetu miasta Katowice

Rozmowy przy pączkach – 7.03. 2018  

To nasze pierwsze spotkanie w tym roku. Dzień przed tłustym czwartkiem, a więc przy pączkach – „ w wigilię tłustego czwartku”, jak ktoś powiedział. Pączki były, i to nawet takie pieczone przez jedną z naszych druhen. Było też poważnie, bo o tym jak minął rok 2017 programowo, organizacyjnie i finansowo. Było też o planach na ten rok, złożonych ofertach konkursowych i o tym co zamierzamy w kolejnych miesiącach.

I najważniejsze!!! Mamy kręgowe chusty.

        

Zjazd SRH „Czuwaj” 16.12.2017

W grudniowa sobotę Zarząd i Delegaci Kręgu uczestniczyli w Zjeździe Sprawozdawczym Stowarzyszenia.
Zjazd – to przede wszystkim podsumowanie tego co w Stowarzyszeniu, także w naszym Kręgu, działo się przez cały rok
i przyjęcie programu działania na rok następny. Dlatego w sprawozdaniu Przewodniczącego znalazły się informacje o naszym Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu i zmianach władz Kręgu, o naszym udziale w Zlotach klimczokowym i zamonitowym, a także o uroczystości pod Wieżą Spadochronową i udziale w hufcowym Konkursie piosenki harcerskiej i turystycznej.
Druhna Basia Drożdzowska wyróżniona została Honorową Odznaką Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Co w nowym roku? Harmonogram działań zawiera m.in. ważne wydarzenie – 100 – lecie Związku Harcerstwa Polskiego. Chętnie pojechalibyśmy na Zlot 100-lecia do Gdańska. Czy będzie taka możliwość ? Zobaczymy. Na pewno będziemy na Zlocie w Janowie.
Na razie udzieliła nam się świąteczna atmosfera – opłatek, życzenia, obiad wigilijny, … 

       

      

Konkurs piosenki harcerskiej i turystycznej – 10.12.2017

Było tak. Dh Mirek na naszym mikołajowym spotkaniu powiedział, że mało drużyn zgłosiło się do konkursu piosenki harcerskiej i turystycznej, który w niedzielę 10 grudnia odbędzie się w Domu Kultury na Giszowcu. Może by tak Czuwajka ……
Czemu nie?!. No to przybyliśmy w niedzielę na miejsce, przed wejściem na salę ustaliliśmy co zaśpiewamy. Usiedliśmy na widowni i dobrze bawiliśmy się słuchając zuchów i harcerzy. Tuż przed występem dowiedzieliśmy się, że będziemy gwiazdami wieczoru… No cóż, nie takie wyzwania przyjmowaliśmy. Udało się. Wygraliśmy w kategorii seniorów, wprawdzie konkurencji nie było, ale jaka frajda, jaka zabawa. !!! 

     

Mikołajowe spotkanie 7.12. 2017 

Grudniowe spotkanie zaplanowaliśmy na 7 grudnia. A, że to blisko Mikołaja –  to spotkanie mikołajowe. Był Mikołaj i Śnieżynka, były prezenty, świąteczny już nastój i jak zwykle harcerskie piosenki i wspomnienia.

       

       

       

Pamiętamy o zmarłych 1.11.2017 

 

Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim”
Pamiętamy o naszych zmarłych instruktorach, jesteśmy im to winni.
W okolicach Święta Zmarłych wspomnieliśmy ich harcerską służbę. Na ich grobach zapaliliśmy znicze.

Czuwaj Druhny i Druhowie !

Pod Wieżą Spadochronową 4.09. 2017

 

Dla katowickich harcerzy i instruktorów 4 września to dzień szczególny. Myśli krążą wtedy wokół Wieży Spadochronowej w Parku Kościuszki, wokół obrońców Katowic, Harcerzy, którzy tutaj zginęli na początku września 1939 roku. Tutaj w każdym roku do uroczystego apelu stają Katowiccy Harcerze.

My swoje spotkanie rozpoczęliśmy pod pomnikiem Harcerek i Harcerzy na Rynku, gdzie złożyliśmy kwiaty. Potem wspólnie ruszyliśmy do Kościółka św. Michała, w parku, by po Mszy Świętej razem z innymi stanąć do apelu pod Wieżą

.        

 

       

                 

 

Na Zlocie zamonitowym 19.08.2017

Wśród 350 uczestników Zlotu „Zamonitu w dniu 19 sierpnia 2017 roku w Podlesicach była 15 osobowa reprezentacja naszego Kręgu. Podczas apelu legitymację i znaczek „Czuwajki” otrzymał Łukasz Stangrecki. Potem ochoczo udaliśmy się do Jaskini Głębokiej i na Górę Zborów, z tym że niektórzy Górę zdobywali wirtualnie, tzn. oglądając film o jej niezwykłościach. Były też inne zajęcia warsztatowe np. wykonywanie bukietów kwiatowych z bibuły.
Na ognisko w trybie alarmowym, z powodu deszczu, ewakuowaliśmy się do Ośrodka Obozowego w Kostkowicach ( tylko ok. 3 km),

      

       

       

       

Krąg Katowice na klimczokowym Zlocie  – 3.06.2017

Wszyscy byliśmy uczestnikami Harcerskiej Akcji Letniej „Klimczok”. Nasze obozy były w kilku miejscowościach, a stałe bazy obozowe znajdowały się w Jaworzu – Nałężu i w Zarzeczu. Zatem to nasz Zlot. Nie mogło nas zabraknąć. Nasza reprezentacja liczyła 8 osób i dobrze bawiliśmy się w całej klimczokowej społeczności zgromadzonej tym razem w Ośrodku Obozowym Hufca Rybnik w Wapienicy. Wielką atrakcją był powrót na najbardziej klimczokowy szlak  czyli, Szyndzielnię ( ale tym razem kolejką) i podziwianie znowu  dobrze znanych nam widoków. Na apelu nowi członkowie, w tym Maryla Stangrecka, otrzymali znaczki SRH „Czuwaj”. Ognisko – to wspomnienia o przeżyciach i obozowych przygodach.

      

       

                           

       

 

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Kręgu – 29.05.2017

 

29 maja 2017 roku zwołane zostało Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Kręgu Katowice. Powodem była rezygnacja Przewodniczącej z pełnionej funkcji z przyczyn rodzinnych. Wcześniej wyczerpana została możliwość dokooptowania członków Zarządu na podstawie § 31 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, dlatego zwołanie Nadzwyczajnego Zebrania Członków stało się koniecznością.
Zebranie przyjęło sprawozdanie Przewodniczącej, Skarbniczki oraz Komisji Rewizyjnej oraz wybrało nowe władze. 

Zarząd Kręgu na pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się w następującym składzie:
– Mariola Słyk – przewodnicząca
– Elżbieta Tabacka – wiceprzewodnicząca
– Barbara Drożdzowska – sekretarz
– Maria Stangrecka – skarbnik
Komisja Rewizyjna ustaliła podział funkcji następująco:
– Jan Gołabek – przewodniczacy
– Zygmunt Prukop – członek komisji
– Jan Frydman – członek komisji

 

Noworoczne spotkanie 12.01. 2017

Kiedy Nowy Rok staremu cyfrę zmienia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Przy tej pięknej sposobności …”

Spotkaliśmy się 12 stycznia w Centrum Organizacji Pozarządowych by złożyć sobie życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, wspomnieć to co już minęło, pośpiewać, pogadać o nowych planach, o tym co będzie. 

 

         

         

Przedświąteczne spotkanie 16. 12. 2016

16 grudnia – Święta tuż, tuż… . zatem nasze grudniowe spotkanie musiało mieć świąteczny charakter. W zgiełku tego czasu usiedliśmy przy kawie i przystąpiliśmy do wykonania świątecznych ozdób. Tak jak bywało to kiedyś na przedświątecznych harcerskich zbiórkach. Bawiliśmy się przy tym doskonale. Nie zabrakło wspomnień i świątecznych życzeń.

       

      

Patriotyczne śpiewanie  u Mieci – 11 listopada 2016

11 listopada Druhny i Druhowie z naszego kręgu skrzyknęli się u Mieci by patriotycznie pośpiewać. Było radośnie i świątecznie. 

              

 

Pamiętamy 1.11. 2016

Pod koniec października w każdym roku myśli wszystkich wracają do tych co odeszli, do naszych najbliższych , ale także do tych, których spotkaliśmy na naszej zawodowej drodze i tych z którymi przeżywaliśmy nasze harcerskie przygody, którzy nauczyli nas tego czym jest harcerstwo, ale niestety odeszli na wieczną wartę.  
Zapaliliśmy znicze na ich grobach. Cześć ich pamięci!

       

60. rocznica reaktywowania ZHP. Konferencja naukowa 22.10.2016

 

 

Koniec 2016 roku to rocznica ważnych dla ZHP wydarzeń – Zjazd łódzki i reaktywowanie po 6 latach Związku Harcerstwa Polskiego z jego nazwą, przyrzeczeniem harcerskim, metodyką.
Stowarzyszenie z tej okazji zorganizowało konferencje naukową. Konferencja odbyła się 22 października 2016 roku w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej pod patronatem Dyrektora Biblioteki – prof. Jana Malickiego. Zebrani wysłuchali referatów profesorowie: Andrzej Friszke i Edyta Głowacka -Sobiech oraz doktorzy Druhowie Harcmistrzowie Feliks Bocian i Tomasz Huk.
Wśród gości był m.in. były Komendant Hufca Katowice dh Józefowicz wraz z małżonką oraz 8 z naszego grona. Konferencji towarzyszyła wystawa o pierwszej drużynie zabrzańskiej.

 

        

       

 

Spotkanie noworoczne 14.01.2016

 

Rok 2016 rozpoczęliśmy uroczystym spotkaniem w odnowionym i rozbudowanym budynku Filharmonii Śląskiej. Ośnieżone patio i świąteczne dekoracje tworzyły nastrój prawie bajkowy. My jednak bardzo serio rozpoczęliśmy od sprawozdania Przewodniczącej, potem Skarbniczki i Komisji Rewizyjnej, z tego co działo się w minionym roku.
Potem już świętowanie i harcerskie piosenki.

 

     

     

      

 

Walne Zebranie Sprawozdawcze SRH „Czuwaj”  12.12.2015 

12 grudnia 2015 roku w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie odbyło się Walne zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. W Zebraniu uczestniczyli nasi przedstawiciele – członkowie Zarządu i Delegaci.

     

     

      

Ognisko pod kwitnącą magnolią 23 kwietnia 2015

Na początku wiosny spotkaliśmy się pod kwitnąca magnolią na ogródku u Mieci. Było wspólne śpiewanie przy ognisku. Nowi członkowie Kręgu otrzymali legitymacje i znaczki.

          

          

           

           

           

Spotkanie noworoczne  15 .01.2015

Pięknie rozpoczęliśmy rok 2015. Spotkaliśmy się w „Rudym Goblinie” . Przy wspólnym stole, racząc się tradycyjnymi świątecznymi potrawami, rozmawialiśmy o rozpoczętym kolejnym roku, życząc sobie by wszystkim nam przyniósł powody do radości i zadowolenia.

       

 

Piknik „Czuwajki” w Kostkowicach 30.08.2014

Tylko skromna, bo 5-cio osobowa grupa naszego Kręgu uczestniczyła w Pikniku w Kostkowicach w dniu 30 sierpnia 2014 roku.
Impreza związana była z jubileuszem X-lecia SRH „Czuwaj”. Bawiliśmy się po harcersku. Był apel, bieg patrolowy reprezentacji poszczególnych kręgów ( nas było za mało i w związku z tym mogliśmy tylko obserwować i kibicować), było wspólne śpiewanie i było tradycyjne ognisko.
Żal było z Kostkowic wyjeżdżać.

       

        

         

X lecie „Czuwajki” – Biblioteka Ślaska 5 kwietnia 2014

6 osób z naszego Kręgu uczestniczyło w uroczystości jubileuszowej Stowarzyszenia w dniu 5 kwietnia w Domu Oświatowym Biblioteki Ślaskiej.

         

         

 

Andrzejki w Rudym Goblinie  

28 listopada spotkaliśmy się w „Rudym Goblinie”. Powód – Andrzejki, które zgodnie z tradycją trzeba przeżyć magicznie. Grażyna i Mirek przygotowali dobry poczęstunek  (potrawy według przepisów średniowiecznych), a Stasia cały zestaw tradycyjnych wróżb. Było wesoło, a wróżby , tylko pozytywne. Był też czas na pogaduszki i śpiewanie.

                       

     

        

Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze kręgu 19 września 2013

 

Dnia 19 września 2013 r. odbyło się zebranie wyborcze. Z przyczyn zawodowych trzech członków zarządu zrezygnowało z dalszego pełnienia funkcji. Wobec tego wybrany został nowy Zarząd
w składzie:
– Przewodnicząca: hm Stanisława Jędruszek-Sowiżdżał,
– Sekretarz: hm Małgorzata Kusina,
– Skarbnik: hm Mariola Słyk

 

 

Wrześniowe spotkanie u Mieci (2012)

       

       

50 – lecie Harcerskiej Akcji  Letniej „Klimczok”

„Klimczok”, to akcja , którą „zaliczyli” wszyscy katowiccy harcerze, bo w Beskidach znajdowały się i dalej istnieją ośrodki obozowe Hufca Katowice – Jaworze-Załęże i Zarzecze, a któż nie pamięta Lipowej, wędrówek beskidzkimi szlakami, powodzi  …. .
Na jubileuszowe obchody  7 lipca 2012 roku  pojechało 8 osób. Miło było spotkać się, powspominać, popatrzeć na maszerujących harcerzy,posiedzieć przy ognisku. 

 

          

            

 

 

 

Trudne początki 

Katowicki Krąg Terenowy Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, po kilku nieudanych próbach, powstał 25 stycznia 2012 roku .Podczas zebrania założycielskiego wybrany został zarząd Kręgu w składzie: phm Mirosław Łysakowski – przewodniczący, hm Jan Gołąbek – wiceprzewodniczący,  hm Stanisława Jędruszek – Sowiżdżał – sekretarz  i phm Mieczysława Tomera -skarbnik. 

22 lutego 2012 roku członkowie Kręgu, po raz pierwszy jako zorganizowana grupa, brali udział w w kominku z okazji Dnia Myśli Braterskiej
którego organizatorem była Komenda Chorągwi Ślaskiej ZHP. Kominek odbył się w w Domu Oświatowym Biblioteki Ślaskiej.

Zarząd Kręgu na początku swej działalności wystosował zaproszenie do współpracy w ramach kręgu do ok 60 byłych instruktorów katowickiego Hufca ZHP. Odpowiedź była niewielka. Na koniec 2012 roku Krąg liczył 18 osób. Spotkania odbywały się w każdą drugą środę miesiąca w siedzibie SRH przy ulicy 3-go Maja 22. Krąg współpracował z X Szczepem  im. Pawła Stellera w Katowicach-Zawodziu, którego szczepową jest nasza członkini dh hm Malina. Pomogliśmy w niewielkim stopniu  w remoncie harcówki tego Szczepu, desygnując 200 złotych na zakup wykładziny podłogowej. Harcerze z tego Szczepu zrewanżowali się, pomagając w organizacji walnego Zebrania Stowarzyszenia w grudniu 2012 roku.