Wycieczka Rudy – Rydułtowy
1 czerwiec 2023
1.06.2023 r. 23 członków Terenowego Kręgu SRH „Czuwaj” z Zabrza udało się na wycieczkę, na trasie której znalazła się, jako pierwsza, zabytkowa kolejka wąskotorowa w Rudach. Tam z ust przewodnika dowiedzieliśmy się o historii powstania kolei wąskotorowej na trasie Gliwice – Racibórz. Poznaliśmy również tajniki zawodu kolejarskiego, jak również historie powstawania infrastruktury z tym związanej. Była też okazja, aby odbyć podróż zabytkową kolejka na trasie Rudy – Stanica.
Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Park Krajobrazowy w Rudach wraz z kompleksem Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego. Zapoznaliśmy się z historią powstania samego klasztoru oraz otaczającego go parku wraz z zabytkami przyrody.
Po zwiedzeniu Parku w Rudach udaliśmy się do Kuźni Raciborskiej, gdzie w Hotelu „Gracja” skonsumowaliśmy smaczny obiad, aby nabyć sił do realizacji następnego punktu naszej wyprawy. Był to Rezerwat Przyrody „Łęższczok”, położny we wsi Babice. Po krótkim spacerze wśród roślinności i odgłosach różnego rodzaju gatunków ptactwa, z wieży widokowej mogliśmy podziwiać ptactwo i roślinność wodną.
Po zwiedzeniu Rezerwatu Przyrody udaliśmy się do miasta Rydułtowy, gdzie oczekiwali na nas członkowie Terenowego Kręgu SRH „Czuwaj” Rydułtowy.
Przedstawiciele Rydułtowskiego Kręgu na czele z Przewodniczącym Kręgu dh Henrykiem Bańczykiem powitali nas w Harcerskiej Izbie Tradycji.
Z podziwem wysłuchaliśmy historii powstania Harcerskiej Izby Tradycji, zapoznaliśmy się ze zgromadzonymi pamiątkami i zbiorami harcerskiej tradycji. Wymieniliśmy doświadczenia z bieżącej działalności Kręg i sposobu pozyskiwania środków na działalność Kręgów. Oczywiście nie obyło się bez poczęstunku pysznym ciastem i pyszną kawą.
W trakcie spotkania zostaliśmy obdarowani wydawnictwem „Ocalić od zapomnienia” opracowanym przez członków Rydułtowskiego Kręgu, które przedstawia historię rydułtowskiego harcerstwa.
Po spotkaniu w Harcerskiej Izbie tradycji udaliśmy się do miejscowości Czernica, gdzie Krąg Rydułtowy przygotował ognisko. Przy dźwiękach akordeonu druha z kręgu Rydułtowy i gitary dh Edwarda z kręgu Zabrza piosenek harcerskich, i nie tylko, nie było końca.
W trakcie ogniska Przewodniczący Zabrzańskiego Kręgu w podziękowaniu za miłe harcerskie przyjęcie wręczył dh Przewodniczącemu Kręgu Rydułtowy album poświęcony 100 rocznicy urodzin miasta Zabrze oraz książkę „Sekrety Zabrza” i album fotograficzny z działalności zabrzańskiego Kręgu.
Jak przystało na harcerską brać nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym kręgiem.
Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2023
Maj rozpoczynamy biorąc udział w miejskich obchodach Święta Narodowego jakim jest Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-maja. Pokaźna delegacja Koła uczestniczy wraz z władzami miasta, w uroczystej mszy świętej. Później składamy kwiaty pod pomnikiem pamięci.
Po skończonych uroczystościach bierzemy udział w pikniku przygotowanym przez Panią Prezydent Miasta – Małgorzatę Mańkę-Szulik.
Było pysznie i wesoło.
Działalność organizacyjno–programowa Terenowego Kręgu SRH „Czuwaj” Zabrze styczeń – kwiecień 2023 r.
Styczeń to czas spotkań kolędowych i noworocznych.
Bierzemy więc w nich aktywny udział:
• koncert Noworoczny z udziałem władz miasta,
• koncert kolędowy zabrzańskich chórów ( między in. „Credo” z parafii pw. św. Andrzeja, gdzie śpiewa druhna Ula).
Jest występ Teatru 60+ ze sztuką „Przychodzi Baba do lekarz”, gdzie aktorkami są druhna Ania i druhna Ula, który pokazał nam rzeczywistość NFZ w krzywym zwierciadle.
Styczeń to też czas na nowe plany i zamierzenia. My takie podjęliśmy na spotkaniu w dniu 18 stycznia br. Najważniejszym zbliżającym się wydarzeniem będzie przypadająca już za rok 10 rocznica istnienia naszego Koła. Powoli przygotowujemy się do tej uroczystości.
To będzie – Strzał w dziesiątkę!
Kilka dni po tym spotkaniu dobiega nas smutna wiadomość – na wieczną wartę odchodzi druh Arnold Dembowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zabrzańskiego Kręgu.
Na zawsze będziemy pamiętać o piosenkach i pieśniach wykonywanych Jego pięknym głosem.
Luty to zabawa walentynkowa oraz spotkanie z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Oba spotkania niosły ze sobą przesłania wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, braterskiej miłości.W dniu 22 lutego br. druh Franek w swojej gawędzie przybliżył nam postać druha Andrzeja Małkowskiego, ojca harcerstwa.
Marzec – przygotowujemy się do Świąt Wielkiej Nocy. Pod koniec miesiąca znowu spotykamy się na tradycyjnym „śniadaniu wielkanocnym”. Jest i gawęda druha Franka o różnicach obchodzenia Świąt w Polsce i innych krajów. Przewodniczący Kręgu, druh Heniek, wręczył urzędnikowi Urzędu Miasta Zabrze – Panu Kazimierzowi Korpakowi Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Na tym spotkaniu gościmy druha Misiuka, który w młodości działał w Chorągwiach ZHP na terenie niemalże całego kraju. Ostatnio osiadł w Zabrzu, a teraz, ze względu na wiek i stan zdrowia przebywa w Domu Pomocy Społecznej. Druh Misiuk chętnie dzielił się z nami wspomnieniami swojej instruktorskiej drogi, a my mieliśmy okazję pochwalić się naszymi działaniami zapisanymi w prowadzonej od początku istnienia Kręgu kronice. Pewnie się jeszcze spotkamy.
Kwiecień powoli wprowadza nas w czas wiosenno-letni. No to wiadomo. Ognisko „U Zosi i Staszka”. Jak zwykle coś dla ciała: ciasta przygotowane przez Ulę, Elę i Anię, kiełbaski z grilla i pyszny bigos Zosi; no i coś dla duszy: śpiewy i gitara Edwarda, wspomnienia, dyskusje.
Chciałoby się siedzieć do północy, ale zimne wieczory trochę nam skróciły to sympatyczne spotkanie 26 członków zabrzańskiego kręgu SRH „Czuwaj”.
Zosiu, Staszku – dziękujemy!!!
Działalność organizacyjno–programowa Terenowego Kręgu SRH „Czuwaj” Zabrze w 2022 r.
Pierwszym spotkaniem w roku 2022 jest „śniadanie wielkanocne”. W świąteczno-jajecznej atmosferze miło nam upływa czas. Martwi nas zdrowie niektórych członków, zwłaszcza naszej przewodniczącej – druhny Danusi. Ale jesteśmy dobrej myśli i, jak to harcerze, patrzymy w przyszłość z optymizmem. Powoli wracamy do naszego stałego kalendarza imprez i spotkań.
I znowu, tradycyjnie witamy wiosnę u „Zosi i Staszka”.
I jak zwykle: ciasta, kiełbaski, gitara, śpiewy, rozmowy, dyskusje, i śmiech, i śmiech, i śmiech….
Czas płynie, życie się toczy i choć większość z nas czuje się dobrze, nie zapominamy o naszych chorych. Delegacje Kręgu odwiedzają zarówno dh. Danusię Baczyńską-Kasprzycę, jak i druha Andrzeja Guta. To ważne spotkania. Wszyscy czujemy, że jesteśmy jedną rodziną.
W sierpniu znowu gościmy u druha Marka w Wędzinie. Jest nas ponad 30 osób, i tym razem jedziemy autokarem, który zresztą przysparza nam dodatkowych wrażeń 🙂
Niektórzy chronią się w chłodniejszym „kamiennym domku”, inni wolą gorące promienie słońca, a jeszcze inni uciekają w cień lasu. Ale wszyscy bawią się dobrze, jak zwykle zresztą…
Cieszymy się, że są z nami nawet Ci, którzy niezbyt dobrze się czują – zwłaszcza, że udało się dotrzeć tu dh. Danusi… Jak się okazało, było to nasze ostatnie wspólne spotkanie z przewodniczącą. Kochana Danusia odeszła na wieczną wartę trzy tygodnie później- 24.08.2022r. Wiele osób, nie tylko z Kręgu Stowarzyszenia „Czuwaj” towarzyszyło Jej w ostatniej drodze….
Na początku września delegaci wzięli udział w XIII Zlocie SRH „Czuwaj”, tym razem w Ogrodzieńcu. I znowu odżyły wspomnienia na Szlaku Orlich Gniazd. I tym razem członkowie naszego Kręgu otrzymali wyróżnienia: Złotą Odznakę za zasługi dla Chorągwi Śląskiej dh. Franek, dh. Elżbieta, dh. Witek, a dh. Wojtek Dudiak – Statuetkę „Ambasador Zamonitu”.
28.09.2022 r. obraduje walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Nowy Zarząd tworzą teraz: przewodniczący dh. Henryk Kasprzyca, z-ca przew. dh. Franciszek Kajdaniuk, sekretarz- dh. Krzysztof Kaupas, skarbnik- dh. Bożena Bień, członek- dh. Zofia Brzyska. W Komisji Rewizyjnej natomiast zasiedli: dh. Kazimierz Achtelik, dh. Helmut Rolle, dh. Arnold Dombrowski. Pod kierunkiem takich ludzi na pewno będziemy działać prężnie i bawić się dobrze.
W tym roku Zabrze obchodzi 100 lecie uzyskania praw miejskich. Rzecz jasna, nie mogło i nas zabraknąć na paradzie z tej okazji (zielone baloniki widoczne były z daleka i dobrze współgrały z naszymi zielonymi chustami).
No i tradycyjnie – ognisko „U Zosi i Staszka”, cykliczne spotkanie ze śpiewem, kiełbaskami i własnymi wypiekami. Dobrze, że w pobliżu nie ma domów...bo nasze śpiewy i śmiechy słychać długo po zachodzie słońca.
Zbliża się Święto Zmarłych, przygotowujemy harcerskie znicze. Niestety, miejsc w których chcemy złożyć hołd zabrzańskim instruktorom ciągle przybywa. Dziś jest ich już 65…. Na zawsze pozostają w naszej pamięci…
11 listopada to ważna uroczystość w Polsce. Oczywiście jesteśmy wśród osób, które świętują tę podniosłą rocznicę. Delegacja Kręgu składa kwiaty pod Krzyżem Pamięci przy kościele św. Anny.
Koniec listopada to okres zabaw andrzejkowych. My też taką organizujemy, jak zwykle w gościnnych progach sali kominkowej obiektu sportowego Walki Zabrze. 40 byłych instruktorów tańczy przy dźwiękach muzyki przygotowanej przez dh. Heńka. 40 byłych instruktorów bawi się podczas zabaw i wróżb przygotowanych przez dh. Anię i dh. Piotrka. 40 byłych instruktorów (z różnych środowisk) spędza razem czas i…jest im dobrze!
Niestety, znowu musimy pożegnać naszego członka i przyjaciela. Na wieczną wartę, 1.12.2022r. odszedł nasz pierwszy przewodniczący- dh. Andrzej Gut. Teraz, pewnie razem z dh. Danusią, będą czuwać nad naszymi poczynaniami.
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na „opłatku”. Tym razem gościmy Radną Miasta- zawsze nam przyjazną Urszulę Potykę. Tradycyjnie gawędę o zwyczajach świątecznych głosi dh. Franek, a dwa aniołki ( wnuki Gosi i Kazika) rozdają świąteczne upominki. Nastrój nieco uroczysty, jak to na spotkaniu opłatkowym.
Życzymy sobie i wszystkim innym rodzinnego ciepła, radości Bożej Dzieciny i pokoju, który Ono roztacza.
Z rąk dh. komendanta Hufca Zabrze, dh. Darka Schupika otrzymujemy dar szczególny – Betlejemskie Światełko Pokoju. Zaniesiemy je do naszych domów.
Działalność organizacyjno–programowa Terenowego Kręgu SRH „Czuwaj” Zabrze w 2021 r.
Czerwiec 2021. Nareszcie!!!
Powoli zaczynamy nasze spotkania. Jeszcze trochę nieśmiało, część w maseczkach, raczej w plenerze ale razem. Znowu wspólnie!!!
Pierwszym spotkaniem po długiej przerwie był jednodniowy wyjazd do Kokotka.
Ach, przyjemnie było odetchnąć pełną piersią we wspaniałych lasach i doborowym towarzystwie.
Miesiąc później spotkaliśmy się w „hacjendzie” u Marka Gęborka w Wędzinie.
I znowu leśne spacery (niektórzy szukali grzybów, ale w tym upale….), ognisko, gitara, śpiew. Prawdziwie harcerska atmosfera. Cieszyliśmy się, ze spotkania po tak długiej przerwie.
We wrześniu nasi delegaci wzięli udział w Ognisku organizowanym przez Krąg Katowice „Harcerze Śląscy w walce o niepodległość”.
No i wracamy do naszych tradycji – lato żegnamy w ogrodzie Zosi i Staszka Brzyskich. Jak zwykle gospodarze przyjmują nas niezwykle miło. Na początek delektujemy się słodkościami przygotowanymi przez Ulę i Basię, potem dopełniamy żołądki kiełbaskami z grilla. Oczywiście, towarzyszą nam śpiewy i dźwięki gitary Edka.
I chociaż „zapadł zmrok, a księżyc odkrył twarz” nasze śpiewy słychać jeszcze dłuuugo.
Koniec października to czas, gdy szykujemy znicze. Niestety, przybywa miejsc na których chcemy złożyć znicz – symbol naszej harcerskiej pamięci.
Ciągle jeszcze obawiamy się trochę pandemii, (wszak nie jesteśmy już najmłodsi i najzdrowsi), więc nie organizujemy spotkań w zamkniętych pomieszczeniach.
Działalność organizacyjno–programowa Terenowego Kręgu SRH „Czuwaj” Zabrze
w latach 2014 – 2020 r.
ROK 2014
Dawno, dawno temu…(no może nie tak dawno, bo 26.03.2014r), za górami, za lasami … (no może nie tak daleko, bo w Zabrzu, w Domu Harcerza) spotkała się grupa ( około 50 osób) bliższych i dalszych znajomych.
Co ich łączyło? Wiadomo: Krzyż Harcerski, hasło Ojczyzna-Nauka-Cnota, przeżycia wspólnych harcerskich przygód.
Gadu-gadu, baju-baju, między śpiewami przy gitarze, uradzili, że będą się częściej spotykać. Że może pomogą młodym instruktorom hufca. Że wrócą, na miarę swoich możliwości, do dawnych lat. Że utworzą Zabrzański Krąg Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”.
Jak uradzili, tak zrobili.
A dalej … a dalej to już nie była baśń, ale wydarzenia całkiem realne, choć iście baśniowe.
Pierwszym przewodniczącym Kręgu został dh. hm Andrzej Gut.
Zebrani do pomocy przydzielili mu Zarząd:
1. Wojtka Kotarskiego,
2. Franka Kajdaniuka,
3. Danusię Baczyńską-Kasprzycę,
4. Bożenkę Bień.
A dalej … a dalej to już nie była baśń, ale wydarzenia całkiem realne, choć iście baśniowe.
No i się zaczęło…
Już w maju odbyło się kolejne spotkanie, na którym oprócz śpiewów harcerskich i rzecz jasna poczęstunku, przyjęliśmy propozycje działań na najbliższy czas. Wśród tych znalazły się między innymi:
- udział w zlocie Ruchu w Kostkowicach,
- współorganizacja akcji miejskiej „Przytargaj książkę”,
- udział w miejskich i wspólnie z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej nr 4 obchodach Dnia Niepodległości,
- obchody Dnia Górnika wraz ze zwiedzaniem Kopalni Guido,
- spotkanie opłatkowe,
- spotkanie walentynkowe,
- powitanie wiosny w Zbrosławicach, gdzie pojawiły się nasze „czuwajkowe” śpiewniki.
Spotkania te charakteryzowała zawsze harcerska atmosfera, wspólne śpiewy przy gitarze, a tradycyjne gawędy głosił nasz druh Franek.
Często, ktoś z nas dzielił się ze wszystkimi: strawą duchową, czyli wspomnieniami lub strawą cielesną, czyli własnymi wypiekami.
Kwietniową imprezą, zorganizowaną wspólnie z Muzeum Miejskim była akcja „Przytargaj książkę”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zabrza.
W kolejnych miesiącach zajrzeliśmy w głąb naszych korzeni – zorganizowaliśmy spotkanie z kuchnią śląską czyli Święto Krupnioka oraz wycieczkę do Muzeum PRL-u.
We wrześniu, z kolei pojechaliśmy na trzydniowy biwak do Srebrnej Góry, gdzie wielu z nas było uczestnikami, bądź instruktorami naszych hufcowych obozów letnich.
W czasie tych spotkań mieliśmy okazję powspominać, poznać, wrócić do przeszłości i były to powroty pełne humoru, radości z odrobiną sentymentu.
Nie zapomnieliśmy o tych z nas, którzy odeszli na wieczną wartę. Przygotowaliśmy się do „Akcji znicz” i na grobach naszych zmarłych druhów pojawiły się znicze. W tę międzyczasową tematykę doskonale wpisuje się „Spotkanie pokoleń” w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Nr 4 w Zabrzu z przedstawicielami władz Ruchu, Urzędu Miejskiego, a przede wszystkim z zuchami i ich rodzicami.
Wtedy też druh Marek Gęborek otrzymał Odznakę „Zasłużony dla Chorągwi”.
Oczywiście w ciągu dalszych miesięcy odbyły się: spotkania opłatkowe, spotkania walentynkowe i związane z Dniem Myśli Braterskiej, „śniadanie” wielkanocne, które na stałe wpisały się do naszego grafiku. Zorganizowaliśmy: wycieczki do Muzeum Chleba w Radzionkowie i znowu do „naszej” Srebrnej Góry” oraz ponownie akcję wymiany książek.
26.X. 2016 r odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Kręgu.
Tym razem rządy i opieka nad nami została powierzona Zarządowi w składzie:
przewodnicząca- druhna Danuta Baczyńska-Kasprzyca,
z-ca druh Franciszek Kajdaniuk,
z-ca druh Ryszard Krawczyk,
sekretarz – druhna Barbara Wójtowicz,
skarbnik – druhna Bożena Bień.
Na zebraniu druhna Ula Kruszewska została odznaczona Srebrną Odznaką za zasługi dla Chorągwi a druh Werner Krawczyk i jego firma PPHU Elektrometal Sp. J. otrzymali drzeworyt „Darczyńcom i Najlepszym”.
Przedstawiciele zabrzańskiego kręgu wzięli również udział w Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym SRH „Czuwaj” w Katowicach, gdzie do władz Stowarzyszenia zostali wybrani: druh Helmut Rolle jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej i druh Heniek Kasprzyca jako sekretarz tejże Komisji. W dalszych miesiącach odbyło się spotkanie opłatkowe (z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego z Katowic), walentynki.
Rok 2017
Dzień Myśli Braterskiej w lutym. W marcu 2017 roku zwiedzaliśmy Gliwicką Palmiarnię.
Od kwietnia 2017 roku do stałych naszych imprez dołączyło powitanie wiosny,
a jesienią pożegnanie lata podczas ogniska ze śpiewem i kiełbaskami w ogródku Zosi i Stasia.
Atmosfera jest rewelacyjna!!!!
Śląska Biesiada Harcerska oraz udział w miejskich „Skarbnikowych Godach” też na stałe zagościł w naszym kalendarzu.
Hmm … powoli nie będzie wolnego miesiąca.
W czerwcu nasi przedstawiciele wzięli udział w obchodach 55-lecia Akcji Letniej „Klimczok”, a w sierpniu w Zlocie Akcji Letniej „Zamonit” i druhna Danusia Baczyńska- Kasprzyca otrzymała Srebrną Odznakę za zasługi dla Chorągwi. W roku 2017 reaktywowaliśmy Zawody Latawcowe dla Dzieci.
Przed laty była to cykliczna miejska impreza organizowana przez harcerzy dla miasta, która na długie lata odeszła w zapomnienie. Dzięki przychylności Prezydent Zabrza oraz sponsoringowi wielu instytucji i zaangażowania naszych członków udało się ją na nowo zorganizować.
Pogoda dopisała, a impreza została uznana za udaną.
Wkrótce postanowiliśmy również pobawić się przy mechanicznej muzyce, i tak biesiady śląskie zamieniły się w zabawę andrzejkową a spotkania walentynkowe w zabawę karnawałową.
Tańczymy, wróżymy, śmiejemy się, bierzemy udział w konkursach.
Rok 2018
W roku 2018 (oprócz rzecz jasna imprez stałych) zorganizowaliśmy biwak harcerski w bazie hufca ZHP Ziemi Rybnickiej w Wapiennicy (gdzie część z nas rozpoczynała „karierę” instruktorską) oraz ciekawy rejs statkiem po Kanale Gliwickim kończący się zwiedzaniem Pałacu w Pławniowicach.
Od roku 2018 przybyła nam nowa cykliczna impreza: letnie spotkanie na łonie natury w Wędzinie u druha Marka. Tam zwiedziliśmy zabytkowy kościółek pw. św. Anny oraz źródła „Siedmiu Braci” w pobliskim Oleśnie.
Oczywiście wzięliśmy też udział w kolejnym zlocie Stowarzyszenia – tym razem w Janowie.
No i udały się II Miejskie Zawody Latawcowe o puchar Prezydenta Zabrza.
Tak sprawnie działający Zarząd nie mógł nie otrzymać absolutorium podczas Zebrania Sprawozdawczego w dniu 28.XI.2018r. , a druhna Danusia została uhonorowana Srebrną Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Rok 2019
W kwietniu 2019 r. obchodziliśmy 5 rocznicę powstania naszego Kręgu.
To wydarzenie uczciliśmy mszą świętą oraz spotkaniem instruktorskim z władzami miasta. Z tej okazji powstał „Album foto z okazji 5-lecia Kręgu”.
W maju wzięliśmy udział w X jubileuszowej Pielgrzymce Seniorów i Starszyzny Harcerskiej na Jasną Górę.
I kolejny jubileusz: nasz druh Helmut Role obchodził 80-lecie urodzin i 60-lecie służby instruktorskiej. Oczywiście towarzyszyliśmy Mu podczas tego święta.
Pod koniec lata braliśmy udział w XII Zlocie Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Pilicy, gdzie „zamonitowskie” wspomnienia wróciły do nas ze zdwojoną siłą. Wtedy też druh Heniek i druh Kazik otrzymali Srebrną Odznakę za zasługi dla Chorągwi, druhna Bożena Odznakę za zasługi dla Województwa, a druhna Irena Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.
Jesienią byliśmy na wielkim grzybobraniu podczas biwaku w Ośrodku Harcerskim hufca Lubliniec w Kokotku.
Oj, wędrując po lesie wręcz potykaliśmy się o grzyby !!!
I znowu, tym razem już III Miejskie Zawody Latawcowe o Puchar Prezydenta Zabrza.
Jak zwykle wiele zaangażowanych osób, instytucji, a przede wszystkim radości dzieci.
Dnia 20.XI. 2019r. odbyło się kolejne Zebranie sprawozdawcze na którym udzielono Zarządowi absolutorium. Wtedy też, na wniosek druha Helmuta Rolle do Zarządu dołączył trzeci zastępca – druh Heniek Kasprzyca.
Rok 2020
Pamiętny Rok 2020 rozpoczęliśmy. .. z przytupem, wieczorkami tanecznymi, a potem niestety musieliśmy przerwać nasze spotkania z powodu pandemii Covid-19.
***********************