Święto Niepodległości 11 listopada 2024
W poniedziałek, 11 listopada delegacja naszego kręgu uczestniczyła w obchodach 106 rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości. Na cmentarzu parafialnym w Zawierciu przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów oddając hołd poległym bohaterom walczącym o niepodległość i wolność Naszej Ojczyzny. Harcerze z Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP, wystawili przed pomnikiem honorową wartę.
Harcerskie Zaduszki 28/30 październik 2024
„ Dla Tych, co odeszli w nieznany świat,
Płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
I niebo jesienne u góry.
I dla nich ten dzień – dzień listopada.”
„Zaduszki” celebrują również harcerze w swoich lokalnych środowiskach.
Na tegorocznej lekcji naszej historii spotkali się członkowie SRH Czuwaj z harcerzami i instruktorami Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP, by zapalić symboliczne światełka pamięci na grobach tych z którymi jeszcze niedawno spotykaliśmy się na zbiórkach, ogniskach lub szlakach wędrówek.
Pamiętamy o Wiecznej Warcie którą objęliście.
W tym dniu, na Posterunku Historii Lokalnej, pełnimy służbę również w Waszym imieniu.
CZUWAJ !
Zbiórka 19 wrzesień 2024
Na apel Zarządu Kręgu o udzielenie pomocy ofiarom powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski, w dniach od 16 do 19 września członkowie naszego Kręgu zebrali łącznie 5780 zł. Kwotę tą przelano na konto Gminy Lądek Zdrój.
Wszystkim darczyńcom w imieniu Zarządu Kręgu Terenowego SRH „Czuwaj” w Zawierciu bardzo dziękuję. Adam Pałucha
Słowenia – Istria 7-16 wrzesień 2024
Osiem dni we wrześniu 11 członków naszego Kręgu spędziło czas nad Morzem Adriatyckim, na półwyspie Istria.
Zakwaterowani na miejskim uboczu, w słoweńskim hotelu, odpoczywaliśmy od pędu życia codziennego zażywając kąpieli słonecznych i wodnych w hotelowych basenach i morzu. Przejrzystość, turkusowa barwa i temperatura wody, zachęcały do pływania na małych kamienistych i skalnych plażach wolnych od ścisku i parawanów.
Urokliwy wąwóz Vintgar oraz zamek nad jeziorem Bled i Jaskinia Postojna, czyli góry z rwącymi strumieniami wpadającymi do pięknych jezior oraz zamki i warownie otoczone mnóstwem zieleni, to kwintesencja regionu, który nas zauroczył. Chorwackie miasta Rovinj i Pula ze swoją areną oraz słoweńskie Izola i Piran zwiedzaliśmy poruszając się wąskimi uliczkami między kamienicami z dachami z ceglanych dachówek dających cień w słoneczne dni, odczuwając śródziemnomorskie klimaty na własnym ciele. Odpoczywając od słońca, w nadbrzeżnych kafejkach z morską bryzą smakowaliśmy lokalnych specjałów. W drodze powrotnej zajrzeliśmy również do Lublany, gdzie dowiedzieliśmy się o Polakach mających wpływ na uzyskanie niepodległości przez Słowenię.
Wycieczkowe wczasy, to fajny sposób na relaks i wypoczynek. Słowenia i Chorwacja to rejony godne polecenia, a miłe towarzystwo z Czuwajki to wisienka na torcie tegorocznego lata.
Adriatyku! – Do zobaczenia!
Pożegnanie lata – 31 sierpnia 2024
W ostatnią sobotę sierpnia do harcerskiej bazy obozowej Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP w Kostkowicach przybyło ponad 100 członków i sympatyków Kręgu, aby spędzić razem czas w miłej atmosferze. Zadania zostały podzielone, jedni przygotowywali wsad do kociołków, inni stos ogniskowy. Jednocześnie odbywały się konkursy sprawnościowo – zręcznościowe. Nieliczni poszli w las w poszukiwaniu grzybów. Był także czas na coś słodkiego , a także na paję chleba ze smalcem i ogórkiem. Punktualnie o godzinie 13.30 dh Sławek Wnuk dał sygnał do rozpalenia ogniska, którego tematem była 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Po wprowadzeniu wspomnieniami podzielili się dh Ela Skutnik, Andrzej Żak i nasz przyjaciel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski. Korzystając z opracowanych śpiewników na tą okoliczność przy akompaniamencie naszych muzyków pod kierownictwem Rozalii Januszewskiej i Stanisława Kowalika śpiewaliśmy wojenne i partyzanckie piosenki. Uczestniczący w ognisku instruktorzy Hufca zaprezentowali przyszłego bohatera , którym będzie organizacja „Płomień” działająca w okresie października i listopada 1939r w Zawierciu, rozbita przez gestapo, której członkowie w tym harcerze zostali pomordowani w obozach zagłady. W drugiej części ogniska jak zawsze przy takich okazjach wręczyliśmy znaczki, legitymacje i chusty nowym członkom; Małgorzacie i Dariuszowi Gurtkiewicz, Dorocie i Dariuszowi Turek i Witkowi Pawuli. Okrągłym jubilatom dh. Teresa Szwaja i Stanisławowi Borówka złożono życzenia, wręczono okolicznościowe statuetki i odśpiewano głośne „100 lat”. Zwycięzcy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Został wyłoniony „Król grzybobrania” którym została Ela Skutnik, która znalazła dwa koźlarze. Jednocześnie na ogniu w 20 garnkach piekły się prażonki pod nadzorem Bronka Koclęgi, nad przygotowaniem których czuwała dh Ela Konopka. Dh. Jacek Szafruga wspólnie z dh. Jolą Dudek na ręce przewodniczącego Kręgu dh. Adama Pałucha przekazali godło z budynku starej Komendy Hufca. Nie zapomniano o naszych sympatykach Krysi Skwara i Robertowi Gębskiemu, którym wręczono chust Kręgu. Spotkanie zaszczycił Komendant Hufca hm. Michał Wnuk. Po obfitym posiłku był czas na wspólne śpiewanie przy dopalającym się ognisku.
W dniu 1 września delegacja Kręgu złożyła kwiaty pod pomnikiem Ofiar faszyzmu i komunizmu w czasie okolicznościowej uroczystości związanej z rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Zadanie współfinansowane przez Gminę Zawiercie.
Gruzja 13 – 20 sierpień 2024
Dla 13-osobowej grupy z naszego Kręgu wycieczka do Gruzji była spełnieniem wieloletnich marzeń.
To kraj położony na pograniczu Europy i Azji, między Morzem Czarnym a Kaukazem liczącym 3,7 mln. ludności, o bogatej historii, bogactwie kulturowym, wspaniałych widokach, wyśmienitej kuchni i legendarnej gościnności , szczególnie dla Polaków za sprawą Lecha Kaczyńskiego.
Urokliwe Kutaisi, Gori z muzeum Stalina, Tibilisi – stolica Gruzji z twierdzą Narikala, tibilskimi łaźniami i wieczorem gruzińskim z kaukaskimi tańcami, średniowieczny zespół klasztorny w Alaweteri, ruiny stolicy Królestwa Kachetii w Gremi, Telawi z twierdzą Batoniscyche, Mccheta – stolica starożytnego Królestwa Iberii ze świątynią Sweti Cchoweli, twierdza Ananuri nad Jeziorem Żynwalskim. Przemieszczając się dalej i coraz wyżej górskimi serpentynami dojeżdżamy do największego w Gruzji ośrodka sportów zimowych – Gudauri. Drogą wojenną poprzez Przełęcz Krzyżową /2395m.npm./jedziemy w kierunku Kazbegu – pokrytego lodowcem szczytu, którego zdjęcie figuruje w każdym niemal folderze reklamującym Gruzję. Z miejscowości Stepancminda terenowymi busami górską drogą docieramy pod bajkowo położonego na górze Gergeti kościółka Trójcy Świętej z XIV w. W prześwitach chmur widzimy majestatyczny szczyt Kazbeg /5047m.npm./. W drodze powrotnej docieramy do Upliscyche – pozostałości starożytnego skalnego miasta, z których rozciąga się panorama doliny rzeki Kury. Przecinający Góry Lichskie ponownie wjeżdżamy do Kutaisi. Ostatnie dwa dni spędzamy w położonym nad Morzem Czarnym – Batumi, znanego z piosenki Filipinek, niestety już bez pól herbacianych. Zwiedziliśmy także fabrykę Brendy, zabytkową winnicy Weliscyche w Kachetii, gdzie próbowaliśmy domowego wina i znakomitych gruzińskich serów. Nie sposób opisać w krótkiej informacji wszystkich naszych wrażeń i doznań.
Pomimo przejechania ponad 1200 km. nie odczuwaliśmy trudów podróży i wszyscy wycieczkowicze orzekli, że warto było, a niektórzy postanowili odwiedzić Gruzję ponownie.
Harcerskie ognisk0 8 sierpnia 2024
Na zaproszenie Komendy Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP przedstawiciele naszego Kręgu udali się do Ośrodka Obozowego w Kostkowicach, gdzie wzięli udział w ognisku zorganizowanym przez uczestników obozu dla rodziców przebywających tam młodzieży. W jak zawsze w takich sytuacjach w miłej atmosferze śpiewaliśmy harcerskie piosenki i słuchaliśmy prezentacji artystycznych poszczególnych zastępów. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Rady Powiaty Pan Jarosław Kleszczewski, obdarowując wszystkich słodyczami i wspominając swoją harcerską przygodę. Niektórzy z nas mieli możliwość spotkania się ze swoimi dziećmi i wnukami .
Krąg pożegnalny przypomniał nam, że nadszedł czas powrotu do swoich domów.
Morawy -Wiedeń 12-14 lipiec 2024
Morawski Kras – okolice miasta Blansko, zwiedzanie przepaści Macocha, jaskini Punkeveni. Nocleg w hotelu pod Wiedniem.
Wiedeń- Riningstrasse przy której znajdują się główne budowle; Ratusz, Parlament Opera, Plac zamkowy, kolorowy dom Hundertwassera, kompleks pałacowy Hofburg, katedra św. Szczepana , kościół „Zakonu Krzyżackiego,, dzielnicą grecką i żydowska, spalarnia śmieci –projekt Hundertwassera, park miejski z pomnikiem Straussa, reprezentacyjne ulice Kahlmarkt i Graben.
Dzień II- ul. Uno City, Kahlenberg, poniki Sobieskiego, panorama Wiednia, kościół św.Józefa. Schonbrunn-letnia rezydencja Habsburgów.
Spływ kajakowy – 23 czerwca 2024
23 czerwca, mamusie i tatusiowe z Kręgu terenowego SRH Czuwaj wybrali się na zasłużony relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków wychowawczych do czego obligował Dzień Ojca. Nie pojechali na basen ani Spa a wybrali się na spływ kajakowy rzeką Pilicą. Od Przyłęku do Łysakowa, czyli na nieuregulowanym fragmencie rzeki, mogliśmy przez 2 godziny delektować się ciszą, odgłosami natury i koić nerwy letnią zielenią rzecznej przyrody. Stłoczonych na starcie wodniaków specyfika nieuregulowanej rzeki bardzo szybko odseparowała od siebie. Gęste zakrętasy nurtu, przymuliska, odsypiska i podwodne przeszkody nie pozwalały na nudę. Musieliśmy nieźle kombinować, żeby się nie wywrócić. Mniej czy bardziej przypadkowo można było ochłodzić całe ciało, aby za chwilę poddać się nurtowi i w ciszy bezproduktywnie się opalać.
Impreza, którą zorganizowali nasi nowoprzyjęci spod znaku Zawiszaków, bardzo udana choć nie wymagająca dużych nakładów finansowych i rezerw czasowych potwierdza stwierdzenie
„Nieważne gdzie, ale ważne z kim”.
Spływ zakończył się oczywiście ogniskiem, jak to zwykle u nas bywa, gdzie wymienialiśmy się wrażeniami z wyprawy.
Kopalnia srebra i muzeum chleba
02 czerwca 2024
W niedzielę 2 czerwca w ramach działania „Historia i tradycja” w czasie jednodniowej wycieczki zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zapoznając się z jej ciekawą historią. Mieliśmy również możliwość popłynięcia łodziami w zalanych wodą sztolniach. Po wyjściu na powierzchnię udaliśmy się do Skansenu Maszyn Parowych aby podziwiać cuda techniczne z XIX i XX wieku . Pouczająca była wizyta w Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie mieliśmy możliwość spróbowania własnych talentów w formowaniu plecionek z ciasta chlebowego, które wyśmienicie smakowały. Ciekawych przedmiotów z mniej i bardziej odległej historii jest tam ogrom, a ich przeznaczenie niejednokrotnie było dla nas wielką zagadką. W godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w Festiwalu Śląskich Smaków organizowanych przez Śląską Organizację Turystyczną i Miasto Tarnowskie Góry. Oczywiście największą popularnością cieszyły się warsztaty kulinarne z możliwością spróbowania różnych regionalnych potraw. Gwoździem festiwalu był galowy występ Zespoły Pieśni i Tańca Śląsk.
Syci i pełni wrażeń wracaliśmy szczęśliwi do Zawiercia.
Zadanie współfinansowane przez Gminę Zawiercie
W świecie światowych przebojów
9 kwietnia 2024
Tym razem w świetlicy środowiskowej MOPS w Zawierciu ponad 20 członków i sympatyków Kręgu spotkało się aby wysłuchać występu naszego zespołu instrumentalnego w składzie Renia Januszewska-akordeon i Stanisław Kowalik-saksofon, który zaprezentował kilkanaście francuskich i wiedeńskich przebojów muzycznych . Ich występ został owacyjnie przyjęty przez zgromadzoną publiczność. W tej radosnej atmosferze złożyliśmy jubileuszowe życzenia wraz z drobnym upominkiem Basi Piekarskiej. Nie zabrakło również głośnego „sto lat”. Spotkanie urozmaicił pokaz slajdów z tegorocznych wydarzeń. Powołano również zespół redakcyjny do przygotowywanego wydawnictwa z okazji 20-lecia Kręgu, który obchodzić będziemy w przyszłym roku.
Jubileuszowy Zlot SRH „Czuwaj”
26 marca 2024
W Pałacu Młodzieży w Katowicach z okazji 20lecia Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” odbył się Jubileuszowy Zlot, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich kręgów, oraz zaproszeni goście.
Przewodniczący Stowarzyszenia hm. Janusz Woźniak podsumował działalność organizacji działającej już 20 lat i podziękował za pracę i zaangażowanie na rzecz wspierania Związku Harcerstwa Polskiego. Długotrwałym i najbardziej zaangażowanym członkom wręczono „Laury 20lecia Stowarzyszenia”, wśród których znaleźli się członkowie naszego Kręgu; hm. Henryk Górny, przewodniczący Adam Pałucha, Kazimiera Stypa, Marek Śliwa. Złotą odznakę „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosława Mazura otrzymała hm. Elżbieta Skutnik. Na wniosek Zarządu Kręgu „Laur 20lecia” przyznawany dla Najlepszych i Przyjaciół otrzymała Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” w Zawierciu Pani Edyta Kufel, która od wielu lat wspiera naszą działalność.
Po części oficjalnej, uroczystość uświetnił występ zespołu Chorągwi Śląskiej ZHP „Słoneczni” im. hm. Edwarda Sośnierza.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
„Przebiśniegom na spotkanie”
23 marca 2024
23 marca grupa członków Naszego Kręgu wzięła udział w jubileuszowym – 50 Rajdzie „Przebiśniegom na spotkanie” zorganizowanym przez PTTK Zawiercie. Ośmio kilometrowa trasa wiodła z Rodak, gdzie zwiedziliśmy kościółek z 1601r., przez G. Świniuszkę, Żelazko do Ryczowa, gdzie wyznaczono metę rajdu. Ponownie zachwycaliśmy się pięknymi jurajskimi krajobrazami, poszukując oznak nadchodzącej wiosny. Pod dywanem z brązowych bukowych i olchowych liści, dostrzegliśmy pojedyncze kwiaty Szczawika zajęczego oraz Krokusa, czyli już się zaczęło.
Wymarzona pogoda na takie wypady spotęgowała dobry humor i zabawę.
Na szlaku spotkaliśmy starych znajomych, a do domów przywieźliśmy potężną dawkę dobrej energii i wspomnień. Niektórzy z uczestników wspominali 1-szy rajd o tej właśnie nazwie.
Gdy piszę te słowa za oknem słońce i śnieg z deszczem jakby zima walczyła o swoje, ale ożywione wspomnienia grzeją mocniej.
Do zobaczenia na szlaku!
161 rocznica Powstania Styczniowego
22 marca 2024
Kazimierówka to miejsce, o którym słyszało wielu Zawiercian. Polana leśna w sąsiedztwie linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w 1863 roku była miejscem potyczki powstańców styczniowych z wojskiem rosyjskiego zaborcy.
22 marca spotkała się tu niewielka grupa mieszkańców, aby oddać hołd poległym i podtrzymać pamięć o tym historycznym wydarzeniu.
Rys historyczny, oprawa artystyczna przygotowana przez młodzież Szkoły Podstawowej nr. 5 w Zawierciu, złożenie kwiatów przez delegacje grup społecznych i jednostek samorządowych oraz zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego dopełniły uroczystość, w której uczestniczyła również delegacja naszego Kręgu.
Leżące na uboczu miejsce, niezbyt odległe od centrum Zawiercia, ale jakby trochę zapomniane, to przecież Nasze miejsce w historii Polski. To Nasze ziarenko w klepsydrze czasu, bardzo ważne w utrzymaniu tożsamości narodowej przy obecnym trendzie do globalizacji. Zabierajmy tam nasze dzieci i wnuki na letnie wyprawy, żeby i one mogły się poczuć Polakami.
Dzień Kobiet
7 marca 2024
W każdym roku, na początku marca, zapraszamy tą piękniejszą, cierpliwszą, delikatniejszą, czyli lepszą połowę naszego Stowarzyszenia na spotkanie z okazji przypadającego 8 marca Dnia Kobiet. W tym roku również, w lokalu „U Taty”, obdarowaliśmy je kwiatami i słodkimi podarunkami w imieniu męskiej połowy naszego Kręgu, po wcześniejszym złożeniu życzeń i zaśpiewaniu „sto lat”.
W tak miłym gronie ciężko jest źle się bawić, szczególnie kiedy razem śpiewa się dobrze znane i lubiane melodie. Uśmiechów i ciepłych słów było bez liku, tak jak zawsze w „czuwajkowym” gronie.
Wszystkim Księżniczkom jeszcze raz życzymy tego co najlepsze, a kręcącym się wokół nich Księciuniom dostrzegania ich piękna, powabu i mądrości.
W czasie spotkania przewodniczący Kręgu wręczył dh phm Marii Gajeckiej Bożek złotą odznakę „Za Zasługi dla Śląskiej Chorągwi ZHP ”. Gratulujemy.
Dzień Organizacji Pozarządowych
2 marca 2024
Do zaprezentowania swojego dorobku i osiągnięć zostało zaproszonych wiele organizacji pozarządowych, ale tylko najbardziej prężne środowiska działające na naszym terenie odpowiedziały na zaproszenie Prezydenta Zawiercia. W MOK mogliśmy zobaczyć stoiska wielu stowarzyszeń i organizacji, angażujących mieszkańców Zawiercia i okolic z każdego przedziału wiekowego.
My eksponowaliśmy przede wszystkim styl spędzania wolnego czasu przez harcerzy i instruktorów harcerskich poprzedniego pokolenia, angażujący również harcerską młodzież.
Nie zamykamy przed nikim naszej harcówki, ani naszych szeregów. Zapraszamy wszystkich chętnych na wycieczki, rajdy i spotkania.
Może nie jesteśmy dużym stowarzyszeniem, ale na pewno nikt się u nas nie nudzi.
Zabawa karnawałowa
20 stycznia 2024
W dobrze znanym miejscu,bo w lokalu „U Taty”, weszliśmy w Nowy-2024 Rok tanecznym krokiem. Tańce, hulanki i swawole tego wieczoru działy się z naszym udziałem, co dobrze świadczy o naszej kondycji fizycznej, psychicznej i humorystycznej, a także dobrze wróży na kolejny rok. Zabawa była szybka, co widać po rozmazanych zdjęciach, a śpiewy głośne, bo i mikrofony były w użyciu.
Spotykajmy i bawmy się nie czekając, aż ktoś inny nas zabawi, aby w wigilijny wieczór było co wspominać z uśmiechem.
Wszystkiego najlepszego w Nowym 2024 Roku życzy wszystkim Zarząd SRH Czuwaj.
Przedświąteczne spotkanie 2023 rok
Grudzień to czas podsumowań, ale i spotkań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Tak było i tym razem. Tradycyjnie w lokalu naszych przyjaciół „U Taty” wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wśród których był Prezydent Miasta Zawiercie – Łukasz Konarski i hm. Janusz Woźniak- Przewodniczący S.R.H. „Czuwaj”, członkowie kręgu i jego sympatycy spotkali się na wigilijnym spotkaniu, w ramach zadania publicznego „Czar wspomnień”. Spotkanie poprzedziła część sprawozdawcza, w czasie której nowo przyjętym członkom Małgorzacie Ławniczak, Agnieszce Barczyk i Pawłowi Wesołowskiemu wręczono legitymacje i chusty kręgu. Odznakami „Za zasługi dla Chorągwi Śląskiej” zostali wyróżnieni hm. Mariusz Rok – złotą i Urszula Jerczyńska – srebrną. Honorowe odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa otrzymały hm. Barbara Czajkowska i Elżbieta Konopka. Zarząd Kręgu przyznał w tym roku honorowy tytuł „Przyjaciela Kręgu – Stanisławowi Kowalikowi.
Spotkaniu towarzyszyła prawdziwie świąteczna i przyjacielska atmosfera, a w świąteczny nastrój wpisały się wyśmienita zupa grzybowa z łazankami, ryba z kapustą i grochem oraz rogaliki z makiem na słodko. Był też pokaz multimedialny z tegorocznych wydarzeń, a nasi artyści Barbara Czajkowska i Leopold Stawarz porwali salę do wspólnego kolędowania. Była też niespodzianka w postaci świątecznej paczki dla każdego członka Kręgu. Gościom wręczyliśmy własnoręcznie wykonane na przedświątecznych warsztatach upominki. W imieniu gości życzenia świąteczno-noworoczne złożył Prezydent Łukasz Konarski. Podziękowania i życzenia przekazał także hm. Janusz Woźniak, Komendant Hufca Ziemi Zawierciańskiej hm. Michał Wnuk i przewodniczący Kręgu dh. Adam Pałucha, który prowadził całe spotkanie.
Zadanie współfinansowane przez Gminę Zawiercie
XX Zjazd Sprawozdawczy SRH „Czuwaj” 9.12.2023
W sobotę – 9 grudnia w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie odbył się XX Zjazd Sprawozdawczy Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, w którym wzięło udział 10 naszych delegatów. W czasie Zjazdu odbyła się miła ceremonia wręczenia odznak honorowych „Za zasługi dla województwa śląskiego”. Wśród odznaczonych znaleźli się nasi członkowie: hm. Leopold Stawarz odznaczony złotą i hm. Andrzeja Szafruga odznaczony srebrną odznaką „Za zasługi dla województwa śląskiego” . Uroczystego wręczenie odznaki dla Andrzeja Szafrugi dokonał przewodniczący Sejmiku Śląskiego Mirosław Mazur.
Serdecznie gratulujemy.
Przedświąteczne spotkania grudzień 2023
Początek grudnia to okres przygotowań do tradycyjnych spotkań przy wigilijnym stole. Tak było i w naszej harcówce, a zaczęło się od wspólnego ubrania choinki.
W wyjątkowo świątecznym nastroju odbyły się nasze warsztaty „rękodzieła” prowadzone przez dh. Urszulę Piecha. Twórcza atmosfera towarzyszyła przygotowaniu kartek świątecznych oraz niespodzianek dla naszych sympatyków i przyjaciół. Poznaliśmy różne techniki robienia takich świątecznych cudeniek i uczyliśmy się od siebie nawzajem, bo każdy z uczestników warsztatów chętnie dzielił się swoimi pomysłami.
Trzeba przyznać, że było pracowicie, ale też przyjemnie i inspirująco!
Zadanie współfinansowane z budżetu Gminy Zawiercie
JUBILATKA Bogusia
Świąteczny nastrój zagościł już w Naszej harcówce. Ustawiona i komisyjnie udekorowana choinka ociepliła to pomieszczenie i spotkania jakie się tutaj odbywają. W przedświątecznych nastrojach uhonorowaliśmy jedną z naszych druhen złotą statuetką jubilatki.
Bogusiu! Wszystkiego najlepszego w dniu okrągłego jubileuszu.…
Podziękowanie
Drodzy Moi!
Ze wzruszeniem, serdecznie dziękuję za wszystkie miłe słowa i opinie o moich wierszach z tomiku „Poszepty”.
Są dla mnie najpiękniejszą nagrodą !
hm Elżbieta Skutnik
Obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada 2023
Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości na terenie Ziemi Zawierciańskiej odbyły się na Cmentarzu Parafialnym przed Pomnikiem Niepodległości, w których jak co roku uczestniczyliśmy. Ramię w ramię wspólnie z harcerzami Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej oddaliśmy pokłon Bohaterom walczącym o wolność oraz niepodległość. Pod pomnikiem delegacja naszego kręgu złożyła symboliczną biało-czerwoną wiązankę kwitów.
Podsumowanie zadania – 9 listopada 2023
W Miejskim Ośrodku Kultury im. A. Mickiewicza Krąg Terenowy Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Zawierciu, zorganizował spotkanie podsumowujące realizację zadania publicznego ogłoszonego przez Zarząd Starostwa Powiatowego w Zawierciu pod nazwą „Śladami walk o wyzwolenie narodowe w powiecie zawierciańskim”. Gośćmi spotkania byli Prezydent Miasta Zawiercia – Łukasz Konarski, wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego – Paweł Sokół, p.o. Dyrektora M.O.K – Paulina Madejska, Komendant Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej – hm. Michał Wnuk wraz z harcerzami, oraz licznie przybyli mieszkańcy naszego powiatu . Ale zanim doszło do podsumowania mieliśmy możliwość uczestniczyć w żywej lekcji historii, a to za sprawą lokalnych pasjonatów historii. Pan Michał Oleś wygłosił prelekcje nt.” Powstanie styczniowe w powiecie zawierciańskim”. Kolejny prelegent p. Maciej Świderski- przewodniczący Klubu Sympatyków Ziemi Zawierciańskiej , przybliżył nieznane fakty i osoby związane z ruchem oporu w powiecie zawierciańskim w latach 1939-45. O udziale harcerzy powiatu zawierciańskiego w walce o niepodległość Ojczyzny w swoim wystąpieniu mówił Zdzisław Kluźniak – przewodniczący Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej w Porębie. Całość spotkania była wzbogacona pokazami multimedialnymi i piosenkami patriotycznymi w wykonaniu Rozalii Januszewskiej ,Stanisława Kowalika i przyjaciół. Podsumowanie działań w ramach realizowanego zadania dokonał przewodniczący kręgu Adama Pałucha w pokazie multimedialnym, oraz wicestarosta Paweł Sokół.
Spotkanie zakończono piosenką „Płonie ognisko i szumią knieje” i słodkim poczęstunkiem.
Zadanie współfinansowane przez Powiat Zawiercie
Harcerskie Zaduszki
Tradycyjne w dniach poprzedzających Święto Zmarłych członkowie Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Zawierciu wspólnie z harcerzami Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej oddali hołd na cmentarzach powiatu zawierciańskiego, druhnom i druhom którzy z dumą nosili harcerski krzyż i harcerski mundur. Na kilkudziesięciu grobach zostawiliśmy chorągiewki z napisem „Pamiętamy o Twojej wiecznej warcie” i zapaliliśmy symboliczne znicze. Na cmentarzu parafialnym w Zawierciu w czasie spotkania odczytano apel pamięci.
Dla młodego pokolenia harcerzy była to lekcja historii , a dla nas czas wspomnień, refleksji i zadumy.
„Śladami bojowników o niepodległość w powiecie zawierciańskim” – październik 2023
-taki tytuł nosiło jedno z kilku działań podjętych w ramach realizacji zadania publicznego ogłoszonego przez Powiat Zawierciański pod nazwą “Śladami walk o wyzwolenie narodowe w powiecie zawierciańskim”. Zgodnie z założeniem pod koniec października członkowie Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Zawierciu wraz z harcerzami z Kromołowa, Łaz, Poręby i Zawiercia oraz członkami Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej dotarli do kilkudziesięciu miejsc pamięci narodowej we wszystkich gminach powiatu zawierciańskiego, gdzie zapalono znicze i pozostawiono symboliczne chorągiewki naszego kręgu.
Podsumowanie realizacji zadania odbędzie się w dniu 9 listopada o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu sala 203 , na które serdecznie zapraszamy.
Zadanie współfinansowane przez Powiat Zawiercie
Spotkanie promocyjne -17.X.2023
W małej sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu odbyło się drugie spotkanie promujące twórczość literacką naszej koleżanki druhny hm Elżbiety Skutnik w którym uczestniczyli członkowie Klubu Sympatyków Ziemi Zawierciańskiej, zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” oraz uczniowie zawierciańskich szkół.
Autorkę w profesjonalny sposób zgromadzonej publiczności przedstawiła dh. Jadwiga Rauk.
W czasie spotkania Ela zaprezentowała kilka swoich wierszy, a jej występ został nagrodzony brawami.
Niemal wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali po jednym egzemplarzu wydawnictwa wraz z dedykacją autorki.
Był też słodki poczęstunek do kawy i herbaty.
Gratulujemy !
Zadanie publiczne współfinansowane przez Gminę Zawiercie
Pożegnanie lata Kostkowice – 16.09.2023
Prawie 100 osób , członków kręgu, sympatyków i zaproszonych gości brało udział w harcerskim „Pożegnaniu lata” które odbyło się w ośrodku obozowym Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskie w Kostkowicach. Tradycyjnie rozpoczęliśmy spotkanie od słodkiego poczęstunku i ciepłych powitań.
Ale nie trwało to zbyt długo. Żeby się nie zasiedzieć w jednym miejscu wszyscy mieli możliwość rywalizacji w przygotowanych konkursach zręcznościowych, przygotowywaniu prażonek oraz grzybobraniu.
Punktualnie o godzinie 13.00 zapłonęło ognisko pt. „Czar wspomnień”, które poprowadził sam przewodniczący kręgu dh. Adam Pałucha.
Oprócz wspomnień, którym nie było końca, nowo przyjętym do kręgu członkom złożył gratulacje i wręczył znaczki Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” dh. Janusz Woźniak.
W czasie ogniska odbyła się także promocja pierwszego wydania wierszy dh. Elżbiety Skutnik realizowana przez Krąg , jako zadanie publiczne współfinansowane przez Gminę Zawiercie. Każdy z uczestników otrzymał jeden egzemplarz wydawnictwa z dedykacją autorki. Wręczono także dyplomy i medale zwycięstwom konkursów sprawnościowo-zręcznościowych oraz dokonano wyboru „Króla grzybobrania” którym został dh. Andrzej Żak.
Nasze spotkanie zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, który wysoko ocenił naszą działalność społeczną integrującą pokolenia, zapewniając jednocześnie o dalszym wsparciu. Chociaż jak przyznał był tylko zuchem, chętnie śpiewał z nami harcerskie piosenki i skosztował przygotowanych prażonek. Podziękowania za okazaną pomoc złożył Prezydentowi dh. Przewodniczący SRH „Czuwaj” J. Wożniak .
Oprawę muzyczną zapewnił Zespół „Jezz Bend –Renia Markowizna” w składzie Renia Januszewska i Stanisław Kowalik wspomagany gitami klasycznymi przez Grzesia Wójcika i Wiesława Dyczko.
Po zjedzeniu prażonek z 13 garnków , kontynuowaliśmy zabawę przy ognisku , które zakończyło się kręgiem pożegnalnym, ze złożonym ślubowaniem „do zobaczenia za rok”. Całej imprezie towarzyszyła słoneczna pogoda i wspaniała atmosfera .
Zadanie publiczne współfinansowane przez Gminę Zawiercie
XIV Zlot Kręgów – 26.08.2023
Tym razem Zlot Kręgów Terenowych Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” i kadry instruktorskiej Chorągwi Śląskiej ZHP im. Bohaterów Września 1939 poświęcony był 60. rocznicy rozpoczęcia Harcerskiej Akcji Letniej „Klimczok”. Zjazd w którym uczestniczyło 370 osób odbył się w w Stanicy Obozowej „Lipowiec” Hufca Ziemi Wodzisławskiej, w Ustroniu-Lipowcu. Patronat Honorowy przyjęli: Prezydent Wodzisławia, Burmistrzyni Miasta i Gminy Radlin i Burmistrz Miasta i Gminy Rydułtowy. Nasz Krąg reprezentowany był przez 27 członków.
W czasie uroczystego apelu wśród wyróżnionych Odznakami za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej znaleźli się członkowie naszego Kręgu, dh. Mariusz Rok i Urszula Jerczyńska. Odznakami Ruchu Przyjaciół Harcerstwa wyróżniono dh. Elżbietę Konopka i dh. Barbarę Czajkowską. Nowo przyjęci członkowie kręgu dh. Barbara Piekarska o dh. Leokadia Zjawiona otrzymały z rąk dh. Janusza Woźniaka legitymacje i znaczki organizacyjne.
Po apelu, w ramach programu turystycznego nasza grupa wjechała wyciągiem na Czantorię, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego.
Spotkanie zakończyło się ogniskiem, przy którym wspominano czasy obozowania i śpiewano harcerskie piosenki. Najbardziej zaangażowanym tę akcję wręczono przyznane statuetki „Ambasadora Klimczoka”.
Jak zawsze naszym spotkaniom towarzyszyła wspaniała atmosfera.
Drezno – Szwajcaria Saksońska
11-13 sierpień 2023
W czasie trzydniowej wycieczki do Niemiec w której uczestniczyło 25 członków i sympatyków naszego kręgu mieliśmy możliwość podziwiania pięknych formacji skalnych Szwajcarii Saksońskiej z widokiem na dolinę Łaby. Znajduje się tam słynny most Bastei i zamek Neurathen, które w połączeniu tworzą niesamowite widoki i krajobraz skalnego miasta. Nas to miejsce oczarowało. Odwiedziny w zamku Stolpen gdzie przez 40 lat była więziona znana nam z historii hrabina Cosel – żona Augusta II Mocnego, w niezdobytej twierdzy Konigstein, gdzie w czasie bombardowań Drezna przez aliantów przechowywano dzieła sztuki galerii Dreźnieńskiej, przepięknie odrestaurowanym Gerlitz i wreszcie w odbudowanym ze zniszczeń wojennych Dreźnie z jego sławną galerią sztuki w pełni zadowoliły nasze oczekiwania. Oprócz wrażeń czysto duchowych mieliśmy także, poprzez znakomitych przewodników, możliwość zapoznania się z historią i teraźniejszością obu przygranicznych narodów.
Słoneczna pogoda, bardzo dobre warunki wyżywienia i zakwaterowania spowodowały , że wracaliśmy szczęśliwy z kolejnej wyprawy.
79 rocznica „Akcji Koppe” – 16 lipiec 2023
KIEDY? 16 lipca 2023
KTO? My z Kręgu SRH Czuwaj oraz koledzy i koleżanki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zawierciu i z Towarzystwa Sympatyków Kromołowa. Było nas razem 47osób.
GDZIE? Kozłów, Udórz, Kostkowice
DLACZEGO? działanie „Szlakami miejsc pamięci narodowej w Gminie Żarnowiec” w ramach realizacji zadania publicznego ”Śladami walk o wyzwolenie narodowe w powiecie zawierciańskim”
W Kozłowie uczestniczyliśmy w uroczystościach odsłonięcia pomnika Bolesława Gwiazdy PS. „ORION”, żołnierza AK i WiN, zastrzelonego 26.12.1945 r. przez funkcjonariusza UB. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Udórz w Gminie Żarnowiec, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające 79 rocznicę tragicznego starcia członków Batalionu Komendy Głównej AK „Parasol” z żołnierzami żandarmerii i Wehrmachtu.
Uroczystości pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morwieckiego zostały poprzedzone mszą świętą. Uczestnicy w zwartej kolumnie, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, przeszli pod pomnik upamiętniający tragiczną potyczkę. Oddając hołd poległym harcerzom “Szarych Szeregów”, złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych goździków i zapalony znicz.
Następnie dokonano otwarcia Jurajskiego Szlaku Pamięci Żołnierzy “Parasola” Udórz-Kozłów. Punktem kulminacyjnym była rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 11 lipca 1944 r. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało starcie z hitlerowcami harcerzy z “Parasola”, wracających z Krakowa do Warszawy, po nieudanym zamachu na SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppe*. Lekcja historii w takiej formie sprawiła, że niejednemu przeszły ciarki po ciele. Była to doskonała okazja do przypomnienia wojennej historii walczącego harcerstwa.
Po krótkim odpoczynku w remizie strażackiej w Udorzu, gdzie zjedliśmy bardzo smaczną grochówkę, przygotowaną przez członkinie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, udaliśmy się do obozowej bazy harcerskiej Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP w Kostkowicach.Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy harcerskim ogniskiem, ze wspólnym śpiewem przy akompaniamencie Stasia Kowalika i Wiesława Dyczko.
* Rekonstrukcja została przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne: SRH 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, GRH Die Walkure, SRH Wrzesień 39 i Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Olkuszu
Działanie współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Śladami historii – 8 lipiec 2023
„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”
i tym przesłaniem znanej inskrypcji kierowaliśmy się realizując współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu zadanie publiczne pod hasłem: „Śladami walk o wyzwolenie narodowe w powiecie zawierciańskim”.
Wyrazem naszej pamięci o tych, którzy ginęli walcząc za wolność naszą i waszą, był zorganizowany 8 lipca 2023r. festyn patriotyczny (poprzedzony opracowaniem broszury: „Miejsca pamięci w powiecie zawierciańskim”), w trakcie którego złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci po wcześniejszym uporządkowaniu tych miejsc kolejno w :
-w Podlesicach – pod tablicą upamiętniająca bitwę oddziałów partyzanckich z wojskiem niemieckim,
-w Pradłach – pod obeliskiem pamięci 10 poległych partyzantów BCh,
-w Białej Błotnej – pod tablicą-symbolem ugrupowań AK,AL,BCh i innych oddziałów partyzanckich z tego terenu,
-na Browarku – pod pomnikiem poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej,
-w Kroczycach – pod pomnikiem dwóch zamordowanych przez Niemców żołnierzy partyzanckich i pod tablicą poświęconą pamięci pomordowanych przez hitlerowców żołnierzy BCh.
Następnie rajdem pieszym (harcerze z Podlesic, dorośli z Kroczyc) przeszliśmy do Kostkowic, gdzie na terenie Ośrodka Obozowego zawierciańskiego Hufca ZHP uczestnicy festynu wraz z harcerzami przebywającymi na terenie bazy w Kostkowicach wzięli udział w zawodach strzeleckich i zawodach rzutkami do celu. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz różnego rodzaju broni krótkiej, długiej oraz granatnika prezentowanej przez Jurajskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni. Trzeba przyznać, że pokaz broni i możliwość zrobienia sobie z nią gustownej fotki, cieszyły się dużym powodzeniem, nie tylko wśród młodzieży.
Podsumowaniem festynu było harcerskie ognisko tematyczne: „Walka z okupantem hitlerowskim w powiecie zawierciańskim w latach 1939-1945” prowadzone przez dh. phm. Mariusza Roka.
Na polanie, w ogniskowym kręgu usiadło 70 członków i sympatyków zawierciańskiego Kręgu SRH „CZUWAJ!” i 180 obozujących w Kostkowicach harcerzy z Jastrzębia Zdroju, Mińska Mazowieckiego i podpoznańskiego Lubonia-Lasek.
O historii walk na ziemi kroczyckiej ciekawie opowiadał historyk i przewodnik TMZZ p. Maciej Świderski, a głos dh. hm. Henryka Górnego był apelem o poznawanie i szacunek dla naszej trudnej historii. Oprawę muzyczną zapewnił nasz zespół muzyczny Pod kierownictwem Reni Januszewskiej i Stanisława Kowalika.
Jeszcze zwycięzcy w odbytych zawodach odebrali z rąk przewodniczącego Kręgu dh. pwd. Adama Pałucha – medale i dyplomy, a wszyscy obecni opracowaną i wydaną broszurę: „Wędrówki szlakami pamięci w pow. zawierciańskim”
mimo, że chętnie jeszcze dłużej by się posiedziało i pośpiewało w kręgu ognia, to już trzeba było stanąć w pożegnalnym kręgu, bo dzień chylił się ku końcowi.
Zostały wspomnienia
Działanie współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Honorowy Obywatel Miasta Zawiercie
31 maja 2023
Każde dobre miasto, wśród swoich mieszkańców, dostrzega i stara się doceniać osobistości szczególnie zasłużone w jego rozwoju, a także rozsławiające je pozytywnie w całym kraju.
Rada Miejska miasta Zawiercie na sesji w dniu 31.05. 2023 rok wręczyła tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Zawiercie” jednemu z instruktorów Naszego stowarzyszenia dh Józefowi NIEDŹWIECKIEMU – długoletniemu nauczycielowi i wychowawcy ogromnej rzeszy młodzieży naszego miasta i okolic.
Jesteśmy dumni, że mamy w swoim szeregu takiego człowieka, bowiem nawet w tak zaawansowanym wieku nadal nie przestaje wychować, również Nas.
Serdecznie gratulujemy dh. Józefowi tak znamienitego wyróżnienia dziękując jednocześnie za pracę i trud włożony w wychowanie harcerzy, którzy dzisiaj stanowią tak liczną grupę wśród obywateli miasta Zawiercie. Wyrazy sympatii i uznania złożyli instruktorzy Kręgu terenowego Zawiercie SRH „Czuwaj”.
Wycieczka do Krakowa – 28 maja 2023
Jak Kraków, to wiadomo, tradycyjnie: Wawel, rynek, Sukiennice…
A my tym razem inaczej: krakowskim Kazimierzem, miejscem gdzie splatały się dwie religie, dwie kultury i dwie społeczności.
Zaczęliśmy od ul. Szerokiej, idąc szlakiem siedmiu synagog-od Starej Synagogi (najstarszej zachowanej w Polsce), w której w 1794r. Tadeusz Kościuszko zapewniał, że „niczego nie pragnie dla siebie, obchodzi go jeno opłakany stan Ojczyzny”, aż do najpóźniejszej, postępowej synagogi Tempel, którą to konserwatywni wyznawcy judaizmu uważali za zgorszenie i przechodząc obok spluwali trzykrotnie przez lewe ramię.
Szkoda tylko, że akurat w tym dniu synagoga Tempel była zamknięta dla zwiedzających.
Obejrzeliśmy również m.in. ufundowane przez Kazimierza Wielkiego kościoły: Bożego Ciała , św.św. Katarzyny i Małgorzaty i św. Stanisława na Skałce wraz z cudownym źródełkiem po drodze mijając Ratusz Kazimierski i inne zabytki, prowadzeni przez sympatyczną przewodniczkę, która opowiada nam o nich w ciekawy, nie nużący sposób.
Potem Muzeum Książąt Czartoryskich z jego unikatowymi zbiorami, których perłami są „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Szkoda, że nie zdołaliśmy obejrzeć całości zbiorów lecz na to potrzebny byłby chyba cały dzień.
Ale obowiązkowe zdjęcie obok „Damy z gronostajem” wzbogaci nasze rodzinne albumy.
A w czasie wolnym, wiadomo: atrakcje na krakowskim Rynku, urokliwe uliczki i kawiarenki, no i obowiązkowo krakowskie obwarzanki!
Lecz wszystko, co dobre, szybko się kończy więc zmobilizowani zapowiedzią „poważnych sankcji” dla spóźnialskich, przed 19.00 wsiedliśmy do autokaru, ze śpiewem wyruszając w drogę powrotną i snując dalsze, wycieczkowe plany.
Fajnie było!!!
Włoski wieczór 25 maja 2023
W czwartkowe popołudnie spotkaliśmy się w sali warsztatowo-konferencyjnej, udostępnionej nam przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu przy ul. Westerplatte, w celu owianym tajemnicą.
Spotkanie pod tajemniczym tytułem „Wieczór włoski”, zorganizował skromny, ale dobrze znany zespół naszych sympatyków który na różnych imprezach porywa do śpiewania, tańczenia i wesołej zabawy: „Jazz Band Renia Markowizna”.
Przez 3 godziny prezentowane piosenki włoskie przeplatały się z pokazem zdjęć z wycieczek po najciekawszych zakątkach Półwyspu Apenińskiego. Rzym, Wenecja, Piza a także Monte Cassino, Wezuwiusz, Pompeje, Morze Tyrreńskie to tylko niektóre miejsca, które rozbudziły nasz apetyt na podróż do Italii.
Najbardziej znane piosenki włoskich wykonawców w aranżacji Rozalii Januszewskiej na akordeonie i Stanisława Kowalika na saksofonie, wprowadzały nas w południowy klimat porywając do śpiewania i tańczenia, a kosztowane włoskie wino drażniło nasze podniebienia.
Na spotkaniu uhonorowaliśmy również jubilatów Zawierciańskiego Kręgu SRH Czuwaj: Iwonę Domańską i Marka Kozieła, którym jak zawsze nie brakowało humoru i pogody ducha.
Do domów rozeszliśmy się weselsi, pogodniejsi i w doskonałych nastrojach.
Zapraszamy do uczestniczenia w zapowiedzianych, następnych spotkaniach, których terminarz na bieżąco do Was wysyłamy.
Czuwaj !
Harcerski skwer 21 maja 2023
W dniu 21 maja 2023 r. braliśmy udział w oddaniu do użytku powstałego w Zawierciu – dzielnica Kromołów harcerskiego skwerku im. rot. Witolda Pileckiego powstałego z inicjatywy 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Kosmonautów” z Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej.
Na prośbę Komendy Hufca członkowie zawierciańskiego Kręgu SRH „Czuwaj” od początku powstania pomysłu aktywnie udzielili wsparcia i pomocy się w jego powstanie.
Po uroczystym apelu z udziałem przedstawicieli władz Miasta Zawiercia , Powiatu Zawierciańskiego i Śląskiej Komendy Chorągwi ZHP i udziałem mieszkańców, skorzystaliśmy z harcerskiego poczęstunku pod namiotami.
Przebiśniegom na spotkanie
1 kwiecień 2023
1 kwietnia 2023r. ponad dwudziestu członków zawierciańskiego kręg Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” uczestniczyło w 49 Rajdzie „Przebiśniegom na spotkanie” organizowanym przez Oddział PTTK w Zawierciu. Na start w Kroczycach dojechaliśmy autokarem , po czym ruszyliśmy w kierunku Podlesic. Trasa prowadziła przez Stare Kroczyce, wzdłuż rzeki Białki, Jeziorki i Lgotkę. Zatrzymaliśmy się na chwilę u źródeł Grzybówki a dalej lasem u podnóża Góry Apteki do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie była meta rajdu. Dobrego nastroju i wspaniałego humoru nie popsuł nam nawet padający co jakiś czas drobny „kapuśniaczek” .
Na mecie Zarząd Kręgu na zwołanym w trybie nadzwyczajnym posiedzeniu podjął uchwałę o przyjęciu w poczet członków Kręgu dh. Anię C. która, złożyła uroczyste przyrzeczenie o aktywnym uczestniczeniu w naszych przedsięwzięciach . Aniu gratulujemy decyzji i witamy w naszym gronie.
Turniej brydżowy – 18 luty 2023
W dniu 18 lutego 2023 odbył się turniej brydża sportowego zorganizowany przez Uniwersytet III Wieku w Zawierciu.
W galerii Miejskiego Ośrodka Kultury im. A.Mickiewicza uczestników zawodów przywitała Pani Maria Grabowska –prezes Zarządu Uniwersytetu. W turnieju wzięło udział 18 par z kilku miast naszego województwa. Para w składzie Teresa Z. i Roman M. reprezentowała zawierciański Krąg Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”.
Sporą niespodzianką i jednocześnie dużym sukcesem było zajęcie przez nich 3 miejsca. Na uwagę zasługuje fakt, że członkowie naszego kręgu dopiero od kilku miesięcy zaczęli regularnie spotykać się w harcówce na rozgrywkach brydżowych.
Gratulujemy wyróżnionym !!!
Wszystkich zainteresowanych tą formą spędzania wolnego czasu zapraszamy na spotkania w każdą środę o godz.17 do harcówki.
Zabawa karnawałowa
Rok 2022 obfitował w wiele spotkań i imprez zorganizowanych przez Zarząd Kręgu dla wszystkich naszych członków i sympatyków, dlatego nowy sezon nie mogliśmy rozpocząć miernie. W dniu 3 lutego w karnawałowym nastroju w lokalu „U Taty” spotkaliśmy się na tradycyjnej karnawałowej zabawie. Bawiący nas Darek zadbał o repertuar, który porwał na parkiet wszystkich uczestników i rozgrzał do czerwoności. Wszyscy bawili się przednio wiedząc, że taka zabawa pozytywnie wróży na cały 2023r. Pogłębialiśmy stare znajomości i nawiązywaliśmy nowe. W tej atmosferze przyjęliśmy do swojego grona dh. Jana Z., ale przede wszystkim odpoczęliśmy od trosk życia codziennego w wybornym towarzystwie. Niechętnie tuż po północy w szampańskich nastrojach rozeszliśmy się do domów. Niech żałują Ci co nie byli.
Niech żałują Ci co nie byli.
Z kulturą na Ty
Ponieważ aura nie sprzyja imprezom plenerowym, nasza działalność od początku roku skupia się na wydarzenia zamkniętych.
W dniu 01 stycznia ponad 20 osobowa grupa naszej „Czuwajki” wzięła udział w koncercie noworocznym który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu prowadzonym przez Laurę Łącz.
W dniu 18 stycznia wybraliśmy się do MOK w Zawierciu na wernisaż pt.„Pędzlem i piórkiem” gdzie podziwialiśmy obrazy Anny Ciszewskej malowane żelazkiem (!!!) i poznawaliśmy wiersze Iwony Sikory-Smoleń. Tam też zupełnie przypadkowo spotkaliśmy Barbarę Dolniak- Posłankę na Sejm RP z którą nawiązaliśmy miła rozmowę.
W dniu 12 lutego 28 osób uczestniczyło we wspaniałym występie kwartetu Galicyjskiego, który odbył się w Sali koncertowej S.M.”Hutnik” w Zawierciu. Trzy skrzypaczki i wiolonczelistka prezentowały swoje i zaaranżowane utwory nawiązujące do tradycji kulturowych Podhala.
Przedświąteczne spotkanie
15 grudnia 2022
Koniec roku to czas podsumowań i ocen. W tym roku spotkaliśmy się tradycyjnie w lokalu „U Taty”. Wśród naszych honorowych gości był Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” Edyta Kufel, Komendant Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP phm Michał Wnuk oraz wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”
hm Henryk Górny. Przyjęto sprawozdania Zarządu Kręgu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz uchwalono harmonogram działań na przyszły rok. Komendant Hufca wręczył przyznane przez Komendantkę Chorągwi Śląskiej ZHP medale „Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej” dh Urszuli Piecha, Marii Gajeckiej – Bożek, Zdzisławie Orman i Ewie Rajczyk. Ta część naszego spotkania zakończyła się podziękowaniami i życzeniami świąteczno – noworocznymi. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki przygotowane w ramach wcześniejszych warsztatów rękodzieła przez Nasze druhny.
Do nieobecnych kurierzy wyruszyli z życzeniami i „betlejemskimi światełkami”. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazu multimedialnego z wydarzeń minionego roku przygotowanego przez Sławka Wnuka i naszego przewodniczącego Adama Pałucha.
Jak zawsze spotkaniu towarzyszyła radosna i przyjazna atmosfera, ze śpiewaniem kolęd i harcerskich piosenek.
Zadanie dofinansowano z budżetu miasta Zawiercie.
XIX ZJAZD SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZY SRH „CZUWAJ”
Chorzów 10 grudnia 2022
W Ośrodku Harcerskim w Chorzowie odbył się XIX Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy naszego Stowarzyszenia, w którym brało udział 7 delegatów Kręgu.
Dokonano oceny działalności za ostatnie cztery lata, przyjęto program działania na lata 2023-2026, wybrano nowe władze, podjęto uchwałę w sprawie zmian w Statucie Stowarzyszenia. Działania naszego Kręgu zostały wysoko ocenione.
Za szczególne zaangażowanie w działalności na rzecz harcerstwa i Stowarzyszenia wśród odznaczonych odznaką „Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej ZHP” znalazła się dh Urszula Piecha, wyróżniona także pisemnym podziękowaniem razem z dh Adamem Pałucha. Złote Odznaki „Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej” otrzymali także nieobecni na Zjeździe: phm. Maria Gajecka – Bożek, hm. Zdzisława Orman, hm. Ewa Rajczyk.
Gratulujemy.
Warsztaty rękodzieła
grudzień 2022
Grudzień to czas przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W naszej tradycji to czas składania życzeń i wręczania prezentów. Mając to na względzie w ramach zadania publicznego ”W kręgu harcerskich seniorów” realizowaliśmy działanie pn. „W świątecznym nastroju” w ramach warsztatów z rękodzieła artystycznego prowadzonych przez dh Urszulę Piecha,
w czasie których powstały karty świąteczne, „ światełka betlejemskie”, ozdobne opakowania na przygotowane prezenty świąteczne dla naszych członków i sympatyków. Wszystkim twórcom tych cudnych rzeczy serdecznie dziękujemy, a chętnych zapraszamy na kolejne warsztaty.
Zadanie finansowane z budżetu Miasta Zawiercia.
Rozgrywki brydżowe – sezon 2022
Zaczęło się całkiem niewinnie na początku roku, od pytania kto gra w brydża. Tereska Z. jako pierwsza odpowiedziała pozytywnie, dostała więc zadanie aby poszukać jeszcze trójkę, gdyż gra w brydża wymaga czterech graczy. W każdą środę pasjonaci tej gry systematycznie spotykali się w harcówce i przez kilka godzin doskonalili swoje umiejętności .Oprócz naszych członków coraz częściej zaczęli odwiedzać nas członkowie Uniwersytetu III Wieku w Zawierciu, z których kilka osób zostało członkami kręgu. W sumie zainteresowanych tą grą jest kilkanaście osób, co stwarza możliwość w niedalekiej przyszłości zorganizowania turnieju brydżowego. Brawo Tereska !
Wieczór kabaretowy -niech żałuje, kto nie przyszedł
1 grudnia 2022
Ostatnie w tym roku spotkanie spędziliśmy w prawdziwie kabaretowym nastroju.Zaczęło sie od serii autorskich fraszek zaprezentowanych przez naszego gościa- Andrzeja Mertę, autora kilku wydanych tomików fraszek, a następnie przez Henryka Chwałka i dh Jadwigę Rauk, która przygotowała i prowadziła spotkanie.
A potem poooooszło! Okazało się, że nasi druhowie: Czesław i Marian są świetnymi i niestrudzonymi opowiadaczami wszelkiego rodzaju dowcipów, którymi rozbawiali nas do łez, dh Stanisław w swym monologu przypomniał nam postać Piotra Pokropka, a dh Rozalia zapewniła oprawę muzyczną naszym piosenkom, bo bez śpiewu ani rusz. I nic to, że chwilami było jak w góralskim wicu:
Przed bacówką na hali stoi młody juhas i strasznie głośno śpiewa. Podchodzi do niego baca i mówi:
-Jontek, Jontek, a czego sie tak drzes?
na to Jontek:
– Oj, baco, nie znocie się. To je folklor, a nie dzes!
I w tej roześmianej i rozśpiewanej atmosferze zakończyliśmy cykl naszych tegorocznych spotkań z ciekawymi ludźmi.
Zadanie dofinansowane z budżetu miasta Zawiercie.
Wszystkie barwy światła
25 listopad 2022
Urokliwe uliczki, nastrojowe pejzaże i kwietne łąki, portrety, tajemniczy zimowy las, apetyczną martwą naturę mogliśmy podziwiać na obrazach Anny Ciszewskiej, którą w ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi” gościliśmy 25 listopada.2022r. w naszej harcówce. Tworzone różnorodnymi technikami (olej, pastel, ołówek, węgiel) są odzwierciedleniem ciągłego poszukiwania własnej drogi twórczej artystki-malarki. Tworzy także biżuterię z gliny samoutwardzalnej.
Jest samoukiem, w co trudno uwierzyć widząc poziom jej prac, a co sprawia, że jej obrazy tchną świeżością i autentycznością przekazu. Cóż, ponoć obraz jest odbiciem duszy malarza…
Ostatnim odkryciem p. Anny jest technika enkaustyki czyli malowania z użyciem kolorowego wosku rozprowadzanego specjalnym żelazkiem, co nam zaprezentowała zachęcając do spróbowania gdyż wg niej … malować każdy może, a nawet powinien.
Zatem, z początku nieśmiało, a potem już z pasją, wielu obecnych zaczęło próbować swych sił i odkrywać drzemiący w nich talent. I oto powstawały dzieła, no, może jeszcze nie na miarę Wyspiańskiego czy Beksińskiego, ale kto wie… Jeśli więc na aukcjach w najbliższym czasie pojawią się oryginalne i wybitne dzieła, to możecie być pewni, że ich autorami są druhna Ela i druhowie Grzegorz, Sławek
i inni z naszego Kręgu. A my liczymy na dalsze spotkania z p. Anną Ciszewską życząc jej dalszych sukcesów.
Zadanie dofinansowano z budżetu miasta Zawiercie
Spotkanie literacko-muzyczne – 10 listopada 2022r
W takiej właśnie atmosferze – nastrojowości i liryzmu, zaczęło się nasze kolejne, tym razem poetycko-muzyczne spotkanie. Własne wiersze zaprezentowały Druhny: Ewa Dębiec, Urszula Jerczyńska, Elżbieta Skutnik, Krystyna Surma. Pisanie wierszy to ich pasja, a prezentowania poezja skłaniała do refleksji, chwilami powodowały, że niejeden z słuchających dyskretnie ocierał łzy. Przeplatały się w nich smutek, radość, tęsknota, miłość. W każdym z nich jest zawarta osobista, głęboka myśl i uczucia autorek.
W inny nastrój wprowadziła nas Druhna Rozalia Januszewska. Zaprezentowane przez nią autorskie fraszki wywoływały salwy śmiechu, natomiast zabawny monolog składający się tylko z wyrazów zaczynających się na literę Ł, w wykonaniu dh. Stanisława Kowalika dodatkowo wywołał podziw dla wykonawcy.
Muzyczny duet Dh Rozalia (akordeon) i Dh Staś (klarnet) zapewnił oprawę muzyczna spotkania. Śpiewaliśmy też do wtóru
z werwą godną harcerzy.
W tej atmosferze złożono życzenia dla „okrągłych jubilatów” Urszuli Jerczyńskiej i Andrzeja Żaka. Otrzymali okolicznościowe statuetki wraz z odśpiewaniem „stu lat”.
Całość prowadziła dh Jadwiga Rauk. Miłym podziękowaniem dla autorów prezentowanych wierszy były róże. Finałem wieczoru, jak to zwykle u harcerzy …śpiew, a słowa harcerskich piosenek przeniosły nas do czasów młodości.
Zadanie dofinansowano z budżetu Gminy Zawiercie.
Harcerskie Zaduszki 28-29 październik 2022
Jak co roku od wielu już lat , przed dniem zmarłych spotykamy się przy grabach naszych przyjaciół, znajomych, kolegów by w zadumie
i ciszy wrócić do czasów w których żyli, pracowali i działali. Wszystkich, tych żywych i Tych co odeszli na „wieczną wartę” łączy przynależność do harcerstwa i jego ideałów, bez względu czy byli znanymi i zasłużonymi instruktorami, czy zwykłymi harcerzami.
W dniach 28-29 października wspólnie z harcerzami z Zawiercia, Łaz i Poręby członkowie zawierciańskiego kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” zapalili symboliczne znicze na kilkudziesięciu grobach na terenie powiatu zawierciańskiego.
Spotkania z ciekawymi ludźmi – Zdzisław Kluźniak
12 października 2022
W dniu 12 października br. w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi organizowanych przez zawierciański krąg Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj, odbyło się spotkanie z Zdzisławem Kluźniakiem. Historyk z wykształcenia i pasji, harcerz, instruktor działający w Porębie, wprowadził nas w okres powstawania pierwszych drużyn harcerskich w Zawierciu i powiecie zawierciańskim, ich rozwoju w okresie międzywojennym , działalności w trudnych czasach okupacji i w okresie powojennym. Poznaliśmy historię życia i działalności w harcerstwie wielu osób, m.in. takich jak ks. Bolesław Wajzler, Józefa Ważanka, Stanisław Rus i inni, zapisanych na przedstawianych fotografiach. Liczne grono osób uczestniczących w tym niezwykle ciekawym spotkaniu, oklaskami podziękowało za wystąpienie wyrażając jednocześnie chęć kolejnych spotkań.
Zadanie dofinansowano z budżetu Gminy Zawiercie.
„Pożegnanie lata” – 17 września 2022
Jak co roku spotkanie zorganizowano na terenie ośrodka obozowego Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP w Kostkowicach pod hasłem „Nasza rozśpiewana drużyna”. Przy ognisku w gawędzie i wspomnieniach wróciliśmy do harcerskiej akcji „Zamonit” z okazji 61 rocznicy jej powstania. Był też czas na posumowania, życzenia i podziękowania. Uczestniczący w spotkaniu Komendant Hufca phm. Michał Wnuk otrzymał przyznany mu tytuł „Przyjaciel Kręgu”. Dh, Ewie Dębiec i Eli Skutnik wręczono przyznane złote medale „Za zasługi do Śląskiej Chorągwi. „ Okrągli” jubilaci otrzymali symboliczne statuetki, a nowo przyjęci członkowie znaczki, chusty i koszulki będące oznaką przynależności do kręgu. Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego, uczestnikom wręczono okolicznościowe dyplomy,
a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Całość dopełniły konkursy sprawnościowe. Po części „oficjalnej” było pieczenie samodzielnie przygotowanych tradycyjnych prażonek . Po obfitym posiłku uzupełnionym siewierskim żurkiem, do samego zmierzchu, niestety w harcerskiej stołówce, gdzie przenieśliśmy się z powodu niespodziewanego deszczu śpiewaliśmy piosenki z naszego nowego, opracowanego przez członków kręgu śpiewnika .W spotkaniu uczestniczyło 96 osób.
Zadanie dofinansowano z budżetu Gminy Zawiercie
Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Zawiercie
Piknik organizacji pozarządowych
10 września 2022
W tym roku w hali sportowej MOSiR w Zawierciu odbył się VII Piknik Organizacji Pozarządowych pod patronatem Prezydenta Miasta Zawiercie. W pikniku wzięło udział kilkanaście organizacji, które prezentowały swój dotychczasowy dorobek w działalności społecznej.
Po raz kolejny Nasz Krąg aktywnie włączył się w tą imprezę, a stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników
i mieszkańców. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wystawa fotograficzna pn. „Pejzaże Jury”, która była efektem zorganizowanego wcześniej otwartego konkursu fotograficznego.
Z rąk Prezydenta Łukasza Konarskiego otrzymaliśmy podziękowania za współpracę w latach 2020-2022.
Trzydniowa wycieczka – Kazimierz Dolny, Zamość, Zwierzyniec
26-28 sierpnia 2022
Pod koniec sierpnia 34 członków kręgu uczestniczyło w wycieczce której celem było poznanie Kazimierza Dolnego, Zamościa i stolica Roztocza-Zwierzyniec. Wycieczka profesjonalnie zorganizowana dała nam możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc.
W Kazimierzu dodatkową atrakcją był rejs Wisłą. Wielkie wrażenie zrobił na nas Zamość, jego zabudowa i historia ciekawie opowiedziana przez przewodniczkę, która towarzyszyła nam przez cały wyjazd. Musimy tam jeszcze kiedyś wrócić
„dooglądać” to, na co nie wystarczyło czasu. Słoneczna pogoda i wspaniałe nastroje towarzyszyły nam przez cały czas wycieczki.
Aktywni turystycznie
28 maja 2022
W sobotę, 28 maja w ramach zadania publicznego „W kręgu harcerskich seniorów”, członkowie i sympatycy zawierciańskiego kręgu S.R.H. „Czuwaj” uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Kielc.
Pierwszy przystanek w Jędrzejowie. Zwiedzamy Muzeum im. Przypkowskich. Sale ekspozycyjne urządzono w zabytkowych kamienicach. Jedna z nich należała do rodziny Przypkowskich – ich dawne mieszkanie z początków XX wieku pełne pamiątek – gabinet lekarski, salon, biblioteka, jadalnia, sypialnie i kuchnia.
W drugiej kamienicy zgromadzono zabytkowe meble, rzemiosło artystyczne i przede wszystkim największą atrakcję czyli jedną z największych na świecie kolekcję zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych od XVI wieku. Na zapleczu budynków odkrywamy magiczne miejsce zwane Ogrodem Czasu.
Ale to przedsmak tego co nas spotkało tego dnia. W Kielcach z marszu wchodzimy do Muzeum Narodowego, dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Przez dwie godziny, podążając za przewodnikiem, zwiedzamy zabytkowe wnętrza z XVII-XVIII w. oraz galerię malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej. Chwila wytchnienia w ogrodzie włoskim lub w kawiarni – co kto lubi . Jesteśmy pod wielkim wrażeniem bogactwa zgromadzonych eksponatów i ich piękna. Jeszcze jest chwila czasu aby wejść do wnętrza barkowej Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jedziemy dalej.
Kolejny przystanek to Centrum Geoedukacji – „Wietrznia”. Zwiedzamy wystawę poświęconą dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich. Motywem przewodnim wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości. Wystawa jest pasjonująca, ale najwięcej wrażeń dostarcza wszystkim krótka podróż w kapsule czasu.
Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia, spacerujemy po reprezentacyjnym deptaku Kielc, ul. Sienkiewicza. Jest czas, żeby wstąpić na kawę i kupić pamiątki. Wprawdzie spadł nagły deszcz, ale za to Kielce pożegnały nas wspaniałą tęczą!
Podróż powrotna jak zawsze upłynęła w doskonałych humorach i przy harcerskich piosenkach.
Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Zawiercie
Warsztaty FOTO
27 maja 2022
20 maja 2022
W piątek -20 maja w harcówce zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” odbyło się pierwsze spotkanie członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia zainteresowanych fotografią. Warsztaty były prowadzone ciekawie i w sposób profesjonalny. Mieliśmy możliwość zapoznania się z praktycznymi uwagami i zasadami jakie powinny być przestrzegane przy robieniu „dobrych zdjęć”. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego pn. „W kręgu harcerskich seniorów”.
Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Zawiercie
Spotkanie z ciekawymi ludźmi – Jerzy Kleszcz 15.05.2022
Wieczorem 15 lipca br. gościem w naszej harcówce był phm. Jerzy Kleszcz – który tak potrafił rozwinąć i wzbogacić swoją pasję do fotografowania, że został zawodowym fotoreporterem sportowym, dzisiaj uważanym za ikonę tego zawodu.Zaczynał w latach 70-tych. Robił wtedy zdjęcia jako nastoletni reporter Harcerskiej Służby Informacyjnej w szczepie „Czwartacy” przy Technikum Hutniczym im. S. Staszica w Zawierciu.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i miało bardzo żywiołowy przebieg, jak na harcerskich seniorów przystało. Przez ponad godzinę słuchaliśmy opowiadań Jurka wzbogacanych prezentacją zdjęć o przygodach i specyfice życia oraz współpracy
z wieloma sportowcami podczas zawodów najwyższej rangi przełomu XX/XXI wieku.
Zobaczyliśmy dużo zdjęć, tych często w tamtym czasie publikowanych i tych mniej znanych. Perełki, czyli te nigdzie nie publikowane, też ujrzały nasze oczy, więc poczuliśmy się szczególnie „dopieszczeni”.
Spotkanie było pretekstem do przygotowania wystawy najlepszych prac „Kleszcza”, bo tak nazywają GO w środowisku fotoreporterskim, do oglądania której serdecznie zapraszamy.
W tym dniu został również ogłoszony konkurs fotograficzny adresowany do amatorów, członków i sympatyków SRH „CZUWAJ”. Przewodniczącym Jury został dh. Jerzy Kleszcz – Honorowy Przewodniczący Jury konkursu. Regulamin konkursu zostanie rozesłany do wszystkich zainteresowanych pocztą elektroniczną.
Zadanie finansowane z budżetu Gminy Zawiercie.
Spotkania z ciekawymi ludźmi – 21.04.2022
Bohaterem pierwszego spotkania z cyklu Nasz wolny czas -spotkania z ciekawymi ludźmi” realizowanego w ramach zadania publicznego „W Kręgu harcerskich seniorów” był dh hm Józef Niedźwiecki. W spotkaniu uczestniczyło 21 osób.
Nasz Gość podzielił się swoimi życiowymi doświadczeniami. Opowiadał o tragicznych doświadczeniach dzieciństwa, które przypadło na czas wojny, szkoły i dorosłego życia, o realizowaniu swojej pasji życiowej, którą był i jest teatr. Dh Niedźwiecki był organizatorem harcerstwa na terenie Zawiercia. Kierował szczepami w Liceum Pedagogicznym w latach 1954-68, Liceum Medycznym w latach 1968-1075 i X Szczepem Harcerskim im. Bohaterów Wieży Spadochronowej w II Liceum Ogólnokształcącym w latach 1975-1984. Wspominał: …”Krzyż harcerski łączy dłonie, serca spoił duch”- tą piosenką rozpoczynał próby sceniczne na zbiórkach szczepów harcerskich w Zawierciu. W uroczysty sposób objaśniał symbole krzyża harcerskiego: lilijki w kole, wieńca z lauru i dębu, cztery ramion skierowanych w cztery strony świata. Ale oprócz symboli, jak mówił są jeszcze ludzie-harcerze, instruktorzy, moim uczniowie z liceów w których uczyłem, moi współpracownicy, przyjaciele i moja rodzina.
A ponieważ na sali znalazło się kilka osób, w tym nasz gość honorowy, które w tym półroczu obchodzili swoje „okrągłe” urodziny wszystkich uhonorowaliśmy okolicznościowymi statuetkami, złożyliśmy życzenia. Był także tort i „Sto lat” przy akompaniamencie naszego duetu Rozalii J. i Stanisława K., a słowa następnych harcerskich piosenek przeniosły nas do czasów młodości.
Zadanie dofinansowywane z budżetu Miasta Zawiercie
Józef Niedźwiecki
Urodzony 19 kwietnia 1932r. Nauczyciel języka polskiego, aktor, reżyser, wieloletni dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu, wicedyrektor pałacu Młodzieży w Katowicach. Założyciel wielu szkolnych teatrów inscenizacji, recytacji, teatru rapsodycznego, teatru wielkich widowisk plenerowych, uhonorowanych nagrodami i wyróżnieniami na licznych festiwalach i przeglądach m.in. w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Koszalinie, Rzeszowie… Reżyser integracyjnego Teatru ZUTW – zdobywcy III, II i I Nagrody na największym w Europie festiwalu twórczych seniorów w ramach Juwenaliów Uniwersytetu Trzeciego Wiek. Autor ponad 100 scenariuszy teatralnych .Animator życia kulturalnego w Zawierciu. Pasjonat arteterapii i współrealizator koncertów Integracyjnych Spotkań Artystycznych Niepełnosprawnych. Wyróżniony Krzyżem ZHP „Za zasługi dla ZHP” w 1967, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 1989, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury -1973, Medalem Komisji Edukacji Narodowej-1979, Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego-2015. Uhonorowany tytułem „Zawiercianin 2012 Roku. Członek Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „CZUWAJ” w Zawierciu.
Wychowawca wielu pokoleń młodych ludzi, wśród których rozbudził miłość do teatru na całe życie.
Komunikat Zarządu Kręgu z dnia 18.04.2022
Zarząd Kręgu podpisał umowę z Gminą Zawiercie na realizację zadania publicznego pod tytułem „W kręgu harcerskich seniorów”.
W ramach tej umowy w ciągu bieżącego roku będziemy realizować 5 różnych w formie i tematyce działań:
1. „Aktywni turystycznie” to jednodniowa wycieczka do Jędrzejowa i Kielc. W Jędrzejowie zwiedzać będziemy Muzeum Zegarów im. Przepkowskich, a w Kielcach ekspozycje tamtejszego Muzeum Narodowego i wystawy w Centrum Geoedukacji.
2. „Nasze pasje” – to działanie ukierunkowane na doskonalenie naszych umiejętności – pasji. W ramach tego zadania zorganizujemy
8-godzinne warsztaty fotograficzne. Uczestnicy warsztatów, a także inne zainteresowane osoby, wezmą udział w konkursie fotograficznym. Autorzy najlepszych prac otrzymają dyplomy i symboliczne nagrody. Wyróżnione prace będą zaprezentowane podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych w Zawierciu.
3. „Pożegnanie lata” – to cykliczna impreza organizowana we wrześniu każdego roku na terenie ośrodka obozowego Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Odbędzie się tam ognisko tematyczne „Nasza rozśpiewana drużyna” i konkursy sprawnościowe. W związku z tym przygotujemy 30-40 stronicowy śpiewnik zawierający piosenki patriotyczne, harcerskie, biesiadne, turystyczne. Zwycięzcy konkursów sprawnościowych otrzymają dyplomy. Dla uczestników przygotowany zostanie poczęstunek.
4. „W świątecznym nastroju” to działanie związane ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem”. Na warsztatach rękodzieła planujemy zrobić kartki świąteczne, „światełka betlejemskie” i drobne świąteczne upominki. Świętować będziemy tradycyjnie grudniu przy wigilijnym stole, wspominając wydarzenia minionego roku.
5. „Nasz wolny czas” to cykl spotkań z ciekawymi ludźmi kultury, podróżnikami, żeglarzami, instruktorami harcerskimi, które odbywać się będą w naszej harcówce. Przy kawie i herbacie, z wykorzystaniem środków multimedialnych, goście będą prezentowali własny dorobek, przeżycia, i doświadczenia.
Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Kręgu do aktywnego udziału w proponowanych przedsięwzięciach.
C Z U W A J !
Zadanie dofinansowywane z budżetu Miasta Zawiercie
Dzień Kobiet
7 marca 2022
Po dwóch latach ze względu na panującą pandemię w lokalu „U Taty” odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet. Po złożeniu życzeń przez naszego przewodniczącego oraz tych nadesłanych przez dh Janusza Woźniaka, każda z Pań otrzymała tradycyjny czerwony goździk, a pamiątkową statuetkę wraz z życzeniami z okazji okrągłych urodzin otrzymała dh Henryka Płaza. Nie zabrakło również szarlotki z lodami i lampki czerwonego wina. Nasze druhny spontanicznie w geście solidarności z walczącą Ukrainą zrobiły zbiórkę pieniężną.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy – marzec 2022
Decyzją Zarządu Kręgu z 04.03.2022r. z własnych środków dokonujemy pierwszych zakupów odzieży i artykułów spożywczych z przeznaczeniem dla uchodźców z Ukrainy za kwotę 763 zł. W dniu 8 marca podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet spontanicznie zebrano kwotę 880 zł., którą przekazujemy na wykupienie posiłków dla ukraińskich dzieci uczących się w Szkole Podstawowej w Kroczycach .
Spotkanie Karnawałowe
5 luty 2022
Po niemal dwuletniej przerwie zorganizowaliśmy spotkanie karnawałowe, które odbyło się tradycyjnie w naszych przyjaciół Zeni
i Józefa Szotów w lokalu „U Taty”. Jak zawsze spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera i nieukrywana radość z możliwości ponownego zobaczenia się. Wyśmienite swojskie jedzenie i odpowiednia muzyka dostosowana do wieku i umiejętności uczestników dopełniła uroku spotkania. Bawiliśmy się świetnie obiecując sobie takie samo spotkanie za rok.
Spotkanie z podróżnikiem dh Czesławem Dudą
15 stycznia 2022
W sobotę 15 stycznia w harcówce zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” z inicjatywy harcerzy z 69 Harcerskiej Drużyny Turystycznej i 45 Drużyny Wędrowniczej Hufca Ziemi Zawierciańskiej odbyło się sympatyczne spotkanie z dh Czesławem Dudą, członkiem SRH „Czuwaj”. Były instruktor ZHP, żeglarz i podróżnik, w czasie spotkania opowiadał o swoich harcerskich przygodach i dzielił się doświadczeniami wzbudzając duże zainteresowanie uczestników. Harcerze mieli możliwość obejrzeć także rodzinny album dh Czesława z fotografiami rodzinnymi z okresu międzywojennego . W spotkaniu brał udział Zastępca Komendanta Hufca ds. Programu dh phm Bartosz Widera, a jednocześnie Drużynowy 69 HDT.
Spotkania programowe 13-14 stycznia 2022
W dniach 13 i 14 styczna na zaproszenie Zarządu Kręgu odbyły się spotkania z członkami kręgu, które dotyczyły propozycji programowych. Pomysł takich spotkań przeszedł najśmielsze oczekiwania. Burza mózgów, w sumie zapisaliśmy kilkanaście nowych pomysłów, a wcześniej przedstawione uległy modyfikacji. Teraz czas działania dla całego Zarządu. Warto podkreślić , że wszyscy uczestnicy tych dwóch spotkań stworzyli świetną atmosferę, a spotkania przedłużyły się do kilku godzin.
Spotkanie wigilijne – 10 grudnia 2021
Rok 2021 pomimo trwającej pandemii postanowiliśmy jednak zakończyć tradycyjnym spotkaniem wigilijnym, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wzięli w nim udział ozdrowieńcy i osoby zaszczepione. W spotkaniu uczestniczył także udział phm. Michał Wnuk – Komendant Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej.
Jak zawsze odpowiednią atmosferę i smaczne posiłki zapewnili nasi przyjaciele dh. Zenona i Józef – właściciele lokalu „U Taty” w Zawierciu. Przewodniczący Kręgu dh. Adam dokonał podsumowania działalności kręgu w 2021r, podziękował wszystkim za duże zaangażowanie oraz złożył życzenia świąteczno-noworoczne. W imieniu zuchów i harcerzy życzenia złożył także phm. Michał Wnuk, dziękując za okazywaną pomoc w działalności statutowej hufca. Dh. Marek Śliwa odczytał życzenia przesłane przez Przewodniczącego SRH „Czuwaj” hm. Janusza Woźniaka. Uroczystym akcentem było wręczenie dyplomu i przyznanie tytułu „Przyjaciela Kręgu” naszemu sympatykowi Krzysztofowi Żurek, oraz wręczenie odznaki i chusty dla nowo przyjętej do kręgu dh. hm. Henryki Płaza. Wszystkim uczestnikom wręczono okolicznościowe upominki wykonane przez dh. Ewę Pałucha i Urszulę Piecha. Smażona ryba z kapustą smakowała wyśmienicie. Spotkanie zakończyliśmy śpiewaniem starych harcerskich przebojów.
SONY DSC
Spotkanie z harcerzami – 20 listopada 2021
Z inicjatywy pwd. Macieja Lipskiego – drużynowego 45 Drużyny Wędrowniczej Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej seniorzy naszego Kręgu spotkali się harcerzami. W czasie prawie dwugodzinnego spotkania opowiadaliśmy o naszych harcerskich przygodach w ramach akcji „Zamonit”, której w bieżącym roku obchodzimy 65 rocznicę jej powstania. Oglądaliśmy stare zdjęcia dokumentujące tamte czasy i inne zgromadzone pamiątki. Wspólnie śpiewaliśmy stare i nowe harcerskie hity, przy akompaniamencie dwóch gitar. Był to bardzo radosny i pouczający wieczór.
Święto Niepodległości – 11 listopada 2021
Jak co roku wspólnie z harcerzami Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej delegacja naszego kręgu z okazji rocznicy uzyskania niepodległości złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, na cmentarzu parafialnym w Zawierciu.
Światełko pamięci
29 października 2021
Tradycyjnie, jak każdego roku pod koniec października podjęliśmy działania aby dotrzeć na groby Tych, którzy odeszli na „ wieczną wartę”. Do akcji włączyli się również harcerze z Hufca ZHP „Ziemi Zawierciańskiej, z którymi odwiedzaliśmy groby zasłużonych instruktorów. Na ich grobach pozostawiliśmy zapalone znicze i chorągiewki. Ze względu na panujące obostrzenia działaliśmy w kilku niewielkich grupach, co wcale nie obniżyło naszej skuteczności. Dotarliśmy do kilkudziesięciu miejsc pochówku na cmentarzach w Zawierciu, Porębie, Ogrodzieńcu, Bzowie, Kromołowie, Kroczycach, Pradłach, Blanowicach, Łazach, Ciągowicach I Siewierzu. Symboliczne znicze zapaliliśmy przy pomniku poświęconym pomordowanym przez hitlerowców harcerzom organizacji „Płomień” i tablicy przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Zawierciu.
Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze. Harcerskie pożegnanie lata
18 września 2021
18.09.2021r w obozowym ośrodku Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, w czasie którego przyjęto uchwały dot. absolutorium, przedstawionych sprawozdań, programu pracy na następne 4 lata, dokonano wyboru władz Kręgu i delegatów na Zjazdy Stowarzyszenia.
W skład Zarządu weszli; Adam Pałucha – przewodniczący, Marek Śliwa-wiceprzewodniczący, Grzegorz Wójcik-wiceprzewodniczący, Urszula Piecha – skarbnik, Mariola Kulińska -sekretarz, Kazimiera Stypa i Sławomir Wnuk – członkowie.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Zdzisław Juszczyk, a jej członkami Mariusz Rok i Krystyna Niepiekło.
Przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego został wybrany Sławomir Jankiewicz, a członkami Romana Wójcik i Teresa Zielińska.
Druga część spotkania w której uczestniczyli nasi sympatycy i zaproszeni goście, a wśród nich: Przewodniczący Stowarzyszenia hm. Janusz Woźniak i Komendant Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej phm. Michał Wnuk wraz z harcerzami.
W trakcie gawędy dh Henryk Górny przypomniał kulisy powstania i 15 letnią historie działania zawierciańskiego Kręg.
Z okazji 15-to letniej rocznicy powstania Kręgu dh. J. Woźniak uhonorował osoby z najdłuższym stażem okolicznościowymi podziękowaniami, a Zarząd Kręgu przyznał złote liści dębu za długoletnią przynależność.
Komendant Hufca ZHP złożył gratulację wszystkim członkom z okazji jubileuszu powstania Kręgu oraz podziękowania za pomoc w porządkowaniu ośrodka po zniszczeniach spowodowanych gwałtowną burzą. Na zakończenie spotkania wszyscy mieli okazję skosztowania przygotowanych przez „grupę kwatermistrzowską” pod kierownictwem dh. Elżbiety Konopka pysznych prażonek. Oczywiście nie zabrakło harcerskich piosenek przy akompaniamencie zespołu kierowanego przez niezastąpioną Rozalię Januszewską, przy których świetnie bawili się zarówno starsi jak i młodsi harcerze.
Baza obozowa w Kostkowicach po nawałnicy – 17 – 20 lipca 2021
Przez kilka dni kilkunastu członków naszego Kręgu czynnie włączyło się do prac porządkowych, po nawałnicy która w dniu 14 lipca spustoszyła większą część zalesionego terenu na terenie bazy obozowej Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach.
Na szczęście nikt z uczestników obozu nie odniósł żadnych ran.
Uroczystość w Udorzu 7 lipca 2021
Udórz to niewielka miejscowość w powiecie zawierciańskim, położona niedaleko Żarnowca. To tutaj po nieudanym zamachu w dniu 11 lipca 1944 roku w Krakowie na Wilhelma Koppe – wyższego dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, skazanego na śmierć wyrokiem Kierownictwa Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzonego przez grupę uderzeniową batalionu AK „Parasol” podległą KG AK
doszło do potyczki z żołnierzami Wehrmachtu. W czasie starcia śmierć poniosło 3 harcerzy, 5 zostało rannych z których 3 dostało się do niewoli a po torturach straconych.
W kolejną rocznicę tego wydarzenia delegacja naszego Kręgu uczestniczyła w uroczystościach oddając hołd poległym.
Warszawa 2 – 4 lipiec 2021
Początek lipca jak się okazało był dobrym wyborem na wycieczkę do Warszawy. Kilkunastoosobowa grupa członków kręgu w ciągu trzech dni odkrywała na nowo piękno naszej stolicy. Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki, Wilanów, odprawa warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego, to tylko niektóre z miejsc które mieliśmy okazje zobaczyć. Było też wyjście do teatru K. Jandy i nocne zwiedzanie stolicy.
23 luty 2021 – Odwiedzili nas ważni goście
To był szczególny dzień. Na zaproszenie Zarządu Kręgu naszą nową siedzibę odwiedzili Prezydent Miasta Zawiercie – Łukasz Konarski, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik”- Edyta Kufel wraz z Dyrektorem ds. technicznych- Pawłem Słabosz, dzięki przychylności których możemy korzystać z tych pomieszczeń. Pan Prezydent zwrócił uwagę na rolę organizacji pozarządowych działających w mieście na rzecz integracji pokoleniowej. Z przyjemnością przyjęliśmy przekazane upominki i zapewnienie wszelkiej możliwej pomocy w działalności na rzecz młodzieży i seniorów . Goście z zaciekawieniem obejrzeli pokaz slajdów dot. naszych ubiegłorocznych działań.
Posiedzenie Zarządu Kręgu – 30 grudnia 2020
W tym dniu odbyliśmy pierwsze posiedzenie Zarządu Kręgu w naszej nowej harcówce. Zaprosiliśmy także naszych członków, którzy w sposób szczególny przyczynili się do jej powstania. Byli wśród nas także dwaj solenizanci, a zarazem okrągli jubilaci, dla których postaraliśmy się
o drobne upominki. Były podziękowania i życzenia. Podsumowaliśmy mijający rok i zatwierdziliśmy kierunki na najbliższą przyszłość.
Nowa siedziba Kręgu
W marcu 2020 r. dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” w Zawierciu otrzymaliśmy zgodę na adaptację pomieszczeń piwnicznych na potrzeby zawierciańskiego Kręgu SRH „Czuwaj” i drużyn harcerskich Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Niestety wybuch pandemii Covid 19 na kilka miesięcy wstrzymał prace remontowe. W drugiej połowie roku przy zachowaniu reżimu sanitarnego rozpoczął się remont pomieszczeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków kręgu pod koniec roku mogliśmy w nowej siedzibie odbyć pierwsze posiedzenie Zarządu.
Tak było.
Nasza praca
Tak jest !!!!!
Harcerskie zaduszki 28.10.2020
Do tradycji należą nasze spotkania związane z dniem zmarłych. Także w tym roku wspólnie w harcerzami Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej pochylaliśmy głowy nad mogiłami naszych instruktorów którzy odeszli na „wieczną wartę” wspominając ich działalność w harcerstwie.
Na cmentarzach w Zawierciu, Porębie, Siewierzu, Ogrodzieńcu, Bzowie, Kromołowie, Rudnikach, Ciągowicach, Łazach i Kroczycach. zapaliliśmy znicze zakupione z własnych środków.
Dzień Kobiet – 9 marca 2020
Tradycyjnie, tym razem 9 marca Zarząd kręgu zaprosił wszystkie swoje członkinie na okolicznościowe spotkanie z okazji Dnia Kobiet do lokalu „U Taty”. Po złożonych życzeniach wszystkie druhny otrzymały czekoladę i czerwonego goździka. Była także kawa i szarlotka z lodami. Spotkanie uświetnił swoim występem znany artysta-śpiewak Leopold Stawarz, a jego występ spotkał się z dużym aplauzem. Korzystając ze spotkania dh. Teresce i Zosi wręczyliśmy chusty naszego kręgu. Była też symboliczna lampka wina i nowe plany na najbliższe miesiące .
Zabawa karnawałowa
24 stycznia 2020
Jak zwykle w lokalu „U Taty” odbyła się nasza coroczna karnawałowa zabawa, w której brało udział ponad 50 osób .
Zanim ruszono w tany, noworoczne życzenia złożyli członkowie zarządu naszego kręgu. Później był tylko parkiet na którym tańczono
w parach, kółkach i wężykach w rytm melodii granych i śpiewanych przez Karola i Darka. Dla najlepszych tancerzy ufundowano atrakcyjne nagrody. W doskonałych humorach i atmosferze zabawa trwała do północy.
Wigilia
19 grudnia 2019
Tradycyjnie pod koniec grudnia odbyło się spotkanie wigilijne, poprzedzone sprawozdaniem z działalności kręgu za 2019r.
W naszym spotkaniu uczestniczyli – Prezydent Miasta Łukasz Konarski oraz Komendant Hufca ZHP phm. Michał Wnuk.
Jednogłośnie przyjęto sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz program działania na 2020r, a ponadto to informacje o zmianach osób funkcyjnych w Zarządzie . Funkcję skarbnika pełni Urszulę Piecha, a sekretarzem została Mariola Kulińska. W tej części spotkania dokonano wręczenia nowo przyjętym członkom znaczków i chust organizacyjnych.
Kolację wigilijną poprzedziły świąteczno-noworoczne życzenia i łamanie się opłatkiem. Były też pokazy slajdów i wspólne kolędowanie w atmosferze nadchodzących świąt.
Harcerskie Zaduszki
29 października 2019
Jak co roku w końcu października członkowie kręgu spotkali się na różnych cmentarzach powiatu zawierciańskiego, aby pochylić się nad grobami instruktorów którzy odeszli na „wieczną wartę”. W spotkaniach licznie uczestniczyli harcerze z IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” i 8 Drużyny Harcerskiej im. T.Kłysa z Poręby, którym serdecznie dziękujemy. To oni odczytywali apel pamięci, zapalali znicze i składali okolicznościowe chorągiewki z logo kręgu. Tradycyjne zapaliliśmy znicze pod tablicami pamiątkowymi organizacji „Płomień” i tablicą na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Zawierciu.
Pożegnanie lata
28 września 2019
Tegoroczne pożegnanie lata jak co roku miało miejsce w ośrodku harcerskim Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach. To miejsce jest szczególne, gdyż związane z naszymi młodzieńczymi wspomnieniami. Po kilkudniowym ochłodzeniu w ten sobotni ranek zaświeciło znowu słońce, co zdecydowanie miało wpływ na nasze humory. Na początku była kawa, herbata i ciasteczka. Punktem kulminacyjnym były oczywiście przygotowywane przez nasz prażonki. Chętni mogli upiec sobie kiełbaski i przepić siewierskim żurkiem. Wybraliśmy również króla grzybobrania. Wszystko udało się znakomicie, garnki zostały puste. Śmiechom i śpiewom którym akompaniowała na swoim akordeonie dh.Rozalia nie było końca.
Piknik organizacji pozarządowych Miasta Zawiercie
14 września 2019
Pod patronatem Prezydenta Miasta Zawiercia został po raz 6 zorganizowany piknik organizacji pozarządowych, w którym po raz drugi nasz Krąg wziął udział. Przedstawiciele naszego Kręgu pod wodzą dh. Zdzisława Latacza prezentowali nasze osiągnięcia m.in. ostatnie wydawnictwa. Przygotowano na tą okazję specjalną ulotkę, w której przybliżyliśmy idę Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, oraz przedstawiliśmy naszą działalność. Nasze stoisko wzbudzało duże zainteresowanie wielu osób, wśród których jako jeden z pierwszych był Prezydent Miasta Zawiercia- Łukasz Konarski.
Zlot Kręgów na jubileusz „Czuwajki”
17 sierpnia 2019
W dniu 17.08.2019 r 65 członków naszego kręgu wzięło udział w XII Zlocie Kręgów Terenowych SRH „Czuwaj” i Kadry Instruktorskiej Śląskiej Chorągwi ZHP w Pilicy i Zawierciu zorganizowany w związku z 15 -leciem powstania Stowarzyszenia.Patronat nad tym wydarzeniem objął m.in. Prezydent Miasta Zawiercia Łukasza Konarskiego. Byliśmy jednym ze współorganizatorów zlotu.
Pierwsza część spotkania rozpoczęła się apelem na pilickim rynku podczas którego Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa został wyróżniony Marek Śliwa, Honorową Odznakę „Za zasługi dla Śląskiej Chorągwi ZHP” otrzymała Halina Milewska. Legitymacje członkowskie i znaczki stowarzyszenia wręczono nowym członkom kręgu – Jadwidze Rauk i Ewie Zeler.
Po części oficjalnej zwiedzaliśmy park pałacowy w Pilicy wraz z jego zabytkami, po którym oprowadzał nas niezastąpiony Zdzisław Latacz.
Druga część zlotu odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu, w czasie której wyróżniono nasze Stowarzyszenie Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. W grupie 5-ciu osób wyróżnionych tą odznaką był także członek naszego kręgu Zdzisław Juszczyk.
Na koniec mogliśmy podziwiać 45 minutowy występ Harcerskiego Zespołu Artystycznego „Słoneczni”, który był poprzedzony pokazem slajdów z komentarzem Henryka Górnego – również członka naszego kręgu.
Zespół medyczny złożony z członków naszego kręgu czuwał nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. W imprezie uczestniczyli również harcerze z Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP na czele jego Komendantką.
Zlot współfinansowany był przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Ślaskiego
Cieszyn
11 maja 2019
Od dawna planowaliśmy wycieczkę do Cieszyna i w końcu przyszedł czas na realizację. Z pewnym opóźnieniem dotarliśmy na umówione spotkanie z panią przewodnik, która z pełnym zaangażowaniem zapoznała nas z historią i pokazała najciekawsze miejsca w mieście. Zwiedzanie zaczęliśmy od Zamkowego Wzgórza, XI wiecznej Rotundy Romańskiej i Piastowskiej Wieży, skąd można było zobaczyć panoramę miasta i okolic. Zobaczyliśmy Rynek, studnie Trzech Braci związaną z legendą o powstaniu miasta, figurę Madonny z Dzieciątkiem na Starym Targu, Plac Teatralny i największy w Polsce kościół ewangelicki. Na koniec zapoznaliśmy się z historią zamkowego browaru, gdzie mieliśmy możliwość degustować różne gatunki produkowanego tam piwa. Cieszyn urzekł nas swoim pięknem i historią. Warto będzie w przyszłości tam wrócić.
Przebiśniegom na spotkanie
30 marca 2019
Dwudziestoosobowy patrol złożony z członków naszego kręgu, sympatyków, dzieci i wnuków wziął udział w 46 Rajdzie „Przebiśniegom na spotkanie” organizowanym przez zawierciański oddział PTTK. Z radością zauważyliśmy, że wiosna na Jurze na dobre zagościła, o czym świadczyły polany kwitnących przylaszczek i przebiśniegów. Pogoda sprzyjała nam od samego rana na 10 kilometrowej trasie jurajskimi szlakami z Podzamcza, przez Górę Birów i usytuowaną pod nią jaskinią, do źródeł Warty w Kromołowie. Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek, mapę i ciepły posiłek.
Dzień Kobiet
7 marca 2019
Na zaproszenie Zarządu Kręgu do lokalu „U Taty” przybyło prawie 50 naszych członkiń. Po okolicznościowych życzeniach złożonych przez przewodniczącego Adama P. i wiceprzewodniczącego Grzesia W., wszystkie druhny otrzymały tym razem zamiast tradycyjnego goździka czekoladową piankę. Świąteczną atmosferę dopełniła szarlotka z lodami, toast i tradycyjne „sto lat”. Harcerskie piosenki przeplatane najnowszymi dowcipami tworzyły radosną atmosferę spotkania. Gorąco przyjęto 5 nowych członkiń, których prośby o przyjęcie do kręgu zostały pozytywnie rozpatrzone przez Zarząd Kręgu. Podsumowaniem był pokaz slajdów z wydarzeń 2018r, który przyjęto z aplauzem. Tradycyjnie na zakończenie zaśpiewaliśmy pieśń pożegnalną „ogniska już dogasa blask…”.
Kulig
23 lutego 2019
Po kilkunastu dniach ocieplenia resztki śniegu całkowicie zniknęły. Przed nami trudna decyzja, czy czekać na kolejne opady, czy kulig przenieść na koła. Wybieramy drugą wersję i ostatecznie wsiadamy do dużego wozu który ciągną dwa konie i tak ruszamy w leśne ostępy lasów pradelskich. Pan Rysio, który ma korzenie harcerskie inicjuje pierwszą piosenkę. Wspólne śpiewanie spłoszyło zapewne dwa dziki, które przebiegły nieopodal i zniknęły w leśnych ostępach. Po kilkudziesięciu minutach wróciliśmy na linię startu, gdzie przy kominku kontynuowaliśmy świetną zabawę.
Karnawał czas zacząć …
1 lutego 2019
W piątkowy wieczór w lokalu „U Taty”, spotkaliśmy się na zabawie karnawałowej. Właściciele lokalu, nasi sympatycy, zadbali o pyszne jedzenie. Do tańca grali i śpiewali Karol i Darek, na których nigdy się nie zawiedliśmy. Były tańce wole, szybkie i szalone.
Wspaniała atmosfera i dobre humory nie opuszczały nas do północy, kiedy nadszedł czas rozstania.
Zebranie Sprawozdawcze Kręgu
14 grudnia 2018
W dniu 14 grudnia 2018r odbyło się zebrania sprawozdawcze zawierciańskiego kręgu SRH ”Czuwaj”, na którym przyjęto sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, a także ramowy program działania na 2019r . W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Stowarzyszenia hm. Janusz Woźniak, który pozytywnie ocenił naszą działalność i życzył dalszych sukcesów.
Na zakończenie części sprawozdawczej w poczet nowych członków została przyjęta dh. Irena, której znaczek i chustę wręczał sam przewodniczący. Życzenia świąteczno-noworoczne poprzedziły pyszną kolację wigilijną.
Jak zawsze panowała radosna atmosfera przy śpiewie kolęd, harcerskich piosenek i oglądaniu slajdów z wydarzeń minionego roku. Sygnał do zakończenia biesiady dał przewodniczący kręgu słowami piosenki „już do odwrotu głos trąbki wzywa…”
Nadanie imienia hm Kłysa drużynie w Porębie
7 grudnia 2018
Byliśmy wzruszeni i dumni, kiedy został odczytany rozkaz o nadaniu 8 Drużynie Harcerskiej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Porębie imienia dh. hm. Tomasza KŁYSA. Druh Tomek był wieloletnim i zasłużonym instruktorem ZHP, organizował i prowadził drużyny i szczepy harcerskie. Przez wiele był także członkiem naszego kręgu. Jako pedagog uczył radości z osiągania celów, dla wszystkich był autorytetem i wzorem do naśladowania. W uroczystości wzięli udział najbliżsi członkowie rodziny, Burmistrz miasta, przedstawicie dyrekcji szkoły i rodzice młodzieży. Gratulujemy wyboru patrona .
Klasztor, motyle, kopalnia …
czyli wycieczka do Tyńca i Bochni
17 listopada 2018
Nasza ostatnia tegoroczna wycieczka. Zwiedzając poznawaliśmy klasztor i muzeum ojców Benedyktynów w Tyńcu i jego bogatą historię. Następnie udaliśmy się do Bochni gdzie w Muzeum Motyli ARTHROPODA mieliśmy możliwość zobaczenia największego w Polsce zbioru motyli liczącego kilka tysięcy tych pięknych owadów. Po drodze do kopalni soli zwiedziliśmy barokową bazylikę pw. św. Mikołaja .Na koniec szybem Sutoris zjechaliśmy do najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej z 1248r, gdzie zapoznaliśmy się z jej historią. Oczywiście jak zawsze dopisała nam pogoda i świetne humory.
Święto Niepodległości
11 listopada 2018
Słoneczny dzień, niedziela, 11 listopada 2018, godz.11.30, cmentarz parafialny w Zawierciu. Obchody 100 rocznicy uzyskania Niepodległości Polski, ale także 100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego, także w Zawierciu. Wartę honorową wystawiają harcerze z IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie”. Mnóstwo delegacji składających okolicznościowe wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, a wśród nich także harcerze z Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP, a za nimi delegacja zawierciańskiego kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Zawierciu. Brawo harcerze!
Harcerskie Zaduszki
30 października 2018
Kolejny raz w dniu 30.10.2018r. liczne grono członków kręgu wraz z harcerzami IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” i 8 Drużyny Harcerskiej z Poręby na cmentarzach powiatu zawierciańskiego, oddało hołd instruktorom którzy odeszli na „wieczną wartę”. Tegoroczne zaduszki połączone były z promocją wydawnictwa „Harcerski krzyż, w hołdzie instruktorom powiatu zawierciańskiego” współfinansowanego w kwocie 1500,00 zł. przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu, jako zlecone do realizacji naszemu kręgowi zadanie publiczne. Znicze i chorągiewki z naszym logo zostały także złożone pod tablicami pamiątkowymi organizacji „Płomień” i tablicą na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Zawierciu.
Pożegnanie lata
29 września 2018
Tradycyjnie na zakończenie lata, 60 członków naszego kręgu spotykało się w ośrodku harcerskim Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach. To miejsce jest szczególne, gdyż związane z naszymi młodzieńczymi wspomnieniami. Na początku była kawa, herbata i ciasteczka, a później podzieleni na grupy przygotowywaliśmy prażonki, za których upieczenie odpowiadali dh. Woniek, Romek, Andrzej i Krzysiek. Wszystko udało się znakomicie, garnki zostały puste. Śmiechom i śpiewom nie było końca. Najedzeni i szczęśliwi wróciliśmy do domów.
Zlot Kręgów Terenowych Stowarzyszenia Janów
1 września 2018
W dniu 1.09.2018 na terenie kompleksu wypoczynkowego ”Jurajski Gród” w Piasku i Ośrodka Wypoczynkowego Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza w Janowie 48 członków naszego kręgu brało udział w Zlocie Kręgów Terenowych SRH „Czuwaj” zorganizowanego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i 100. rocznicy powstania ZHP. Podczas apelu dh. Jerzy Kasprzyk otrzymał odznakę „Zasłużony dla rozwoju województwa śląskiego”, a dwie nowe druhny otrzymały legitymacje i chusty przynależności do kręgu.
W czasie zlotu mieliśmy możliwość zobaczyć Park Miniatur Zamków Jurajskich, o których ciekawie opowiadał nam członek naszego kręgu Zdzisiu Latacz, a także muzeum regionalne im. Z. Krasińskiego oraz eksponaty zgromadzone w Izbie Przyrodniczo-Leśnej w Złotym Potoku. Po ognisku na którym swoim basem zachwycił wszystkich nasz Poldek Stawarz, dopełnieniem był smakowity ciepły posiłek.
Lwów i Złota Podkowa
10-12 sierpnia 2018
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy wycieczkę turystyczno-krajoznawczą poza granice kraju – wybór padł na Lwów. Celem wycieczki było m.in. poszerzenie wiedzy o historii i kulturze Polaków zamieszkałych na terenie dawnych Kresów Wschodnich, działalność harcerstwa, integracja środowiska harcerskiego.
W dniach 10-12 sierpnia 2018 r. 52 członków i sympatyków naszego kręgu miało możliwość zobaczyć najcenniejsze zabytki architektury i historii Lwowa. Szlakiem Złotej Podkowy zwiedziliśmy zamki w Olecku i Złoczowie oraz pałac Koniecpolskich i Rzewuskich w Podhorcach. Pod pomnikiem A. Mickiewicza oraz na cmentarzach Łyczkowskim i Orląt Lwowskich złożyliśmy wiązanki kwitów i zapaliliśmy symboliczne znicze. Pomimo starań nie udało nam się nawiązać kontaktu z kierownictwem Stanicy Harcerskiej we Lwowie.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Zawiercie pod nazwą „Polacy na Kresach Wschodnich-Lwów 2018”. Pozostanie na długo w naszej pamięci.
Patriotyczne uroczystości
8 lipca 2017
W dniu 08.07.2018 r. przedstawicie kręgu wzięli udział w patriotycznym spotkaniu organizowanym przez Chorągiew Śląską ZHP i SRH „Czuwaj” na cmentarzu
w Bydlinie, gdzie pochowano 46 legionistów Józefa Piłsudzkiego poległych w czasie bitwy pod Krzywopłotami stoczonej między wojskami austro-węgierskimi
i rosyjskimi, a następnie w miejscowości Udórz, gdzie w dniu 11.07.1944 r. doszło do starcia wracających z Krakowa po nieudanym zamachu na Wilhelma Koope żołnierzy Batalionu „Parasol” z oddziałami niemieckimi. W walce zginęło 2 harcerzy, a 5-ciu zostało rannych z których trzech dostało się do niewoli niemieckiej
i po torturach zostali zamordowani. W miejscu tym złożono symboliczne wiązanki kwitów.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
26 maja 2018
W sobotę – 26 maja zorganizowaliśmy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie dla 26 harcerzy z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Kosmonałtów” z Zawiercia kierowanej obecnie przez pwd. Marlenę Wróbel, z okazji 40-lecia jej powstania. Dołączyli harcerze z 10 Zawierciańskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich z drużynową pwd. Natalią Sarnik.
Ścieżką przyrodniczą wśród lasów jodłowo-bukowych Puszczy Jodłowej w dobrej formie dotarliśmy na szczyt Łysicy-612m.npm, gdzie po zdobytej próbie, kilku harcerzy złożyło uroczyste ślubowanie. Pamiątkowe zdjęcie na tle unikatowego kamiennego gołoborza i repliki krzyża z 1933 i wracamy tą samą drogą do Świętej Katarzyny. Tutaj niespodzianka dla uczestników wycieczki – idziemy do Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie mamy możliwości zobaczyć bogactwa ziemi z całego świata i dodatkowo zapoznać się z techniką szlifowania kamieni i wyrobem biżuterii. Konieczne zakupy drobnych upominków w sklepie firmowym dla mamy – bo to przecież dzisiaj Dzień Matki. Wracając do autokaru po drodze jeszcze tylko lody i już możemy wracać do Zawiercia. Ostatnia niespodzianka – bułka z kiełbasą smakuje wyśmienicie, po czym zapada cisza. Wyrazy uznania dla 10 letniej Julii – najmłodszej uczestniczki wycieczki.
Wiosenny rajd po Jurze
kwiecień 2918
Koncert symfoniczny
24 marca 2918
W sobotę 24 marca 42 członków kręgu miało okazję uczestniczyć w niezwykłym widowisku symfonicznym jakie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu.
W koncercie pt. „Muzyczne impresje” wystąpiły dwa chóry, dwie orkiestry, soliści śpiewacy i soliści – organiści oraz trzech dyrygentów: Maciej Niesiołowski, Paweł Adamek oraz członek naszego kręgu Leopold Stawarz, który w tym dniu obchodził 25-lecie swojej pracy artystycznej.
Jubilatowi złożyliśmy gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy artystycznej.
Dzień Kobiet w Kręgu
8 marca 2018
Męska część Zarządu Kręgu złożyła wszystkim obecnym w lokalu „U Taty” Paniom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyła czerwonego goździka.
Była symboliczna lampka wina i pyszna szarlotka z lodami. Dwóm nowym członkiniom wręczono znaczki i chusty organizacyjne. Wieczór uświetnił mini koncert w wykonaniu Poldka Stawarza, który porwał do wspólnej zabawy.
Bal w karnawale
19 stycznia 2018
19.01.2018 r. tradycyjnie w lokalu „U Taty” ponad 60-ciu członków i sympatyków zawierciańskiego kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” spotkało się na balu karnawałowym. Jak zawsze dh. Zenia z mężem Józefem włożyli serce w przygotowanie spotkania. Do północy grając i śpiewając bawił nas niezawodny zespół „Miś”.
W ciepłej, przyjacielskiej atmosferze wszyscy cudownie spędziliśmy ten wieczór.
Odwiedziny u seniorów
21 grudnia 2017
21 grudnia członkowie zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” razem z harcerzami IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” z Betlejemskim Światełkiem Pokoju i świąteczno-noworocznymi życzeniami dotarli do naszych zasłużonych harcerskich seniorów. W miłej atmosferze tego wieczoru wspomnieniom nie było końca, a niejednemu zakręciła się łza w oku.
Zjazd Sprawozdawczy Stowarzyszenia
16 grudnia 2017
16 grudnia 2017 r. delegaci i członkowie Zarządu udali się do Ośrodka Harcerskiego w Chorzowie, gdzie odbył się Zjazd sprawozdawczy Stowarzyszenia Harcerskiego „Czuwaj”. Były sprawozdania, dyskusje i uchwały. W grupie odznaczonych znalazł się członek naszego kręgu hm. Andrzej Żak, który z rąk Komendantki Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anny Peterko otrzymał srebrną odznakę „Za Zasługi dla Śląskiej Komendy Chorągwi”. Nie zabrakło także harcerskich piosenek. Życzenia świąteczno-noworoczne i wigilijny obiad zakończyły spotkanie. Do zobaczenia za rok.
Nadzwyczajne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Kręgu
15 grudnia 2017
15 grudnia 2017r. odbyło się nadzwyczajne zebranie sprawozdawczo-wyborcze zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj”, na którym przyjęto sprawozdania z działalności zarządu, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego oraz plan działania na 2018 r.
W wyborach uzupełniających wybrano jednogłośnie delegatem na Zjazdy stowarzyszenia dh. Mariusza Rok, a dh.Bożenkę Latacz na członka sądu koleżeńskiego.
Naszym gościom honorowym Pani Edycie Kufel – Prezesowi Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” w Zawierciu i dh. Zenonie Szota wręczono Honorowe Odznaki Przyjaciół Harcerstwa przyznane na wniosek zarządu przez Komendantkę Śląskiej Chorągwi ZHP za pomoc w działalność harcerzy i instruktorów zawierciańskiego hufca. Nowym członkom wręczono odznaki, legitymacje i organizacyjne chusty. Każdy uczestnik obdarowany został własnoręcznie wykonanym przez dh. Ewę Pałucha „aniołkiem”. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni członkowie Komendy Hufca, drużynowi, szefowie komisji.
Po okolicznościowych wystąpieniach i złożeniu świąteczno-noworocznych życzeń przyszedł czas na wigilijną kolację. Dalszy czas spędzaliśmy w rodzinnej atmosferze, śpiewając kolędy i harcerskie piosenki.
Harcerski Apel Pamięci
5 listopada 2017
1 listopada 2017 roku odeszła na wieczną wartę, przeżywszy 82 lata, Marianna Jurga, harcmistrzyni Związku Harcerstwa Polskiego, długoletnia komendantka Hufca Zawiercie. Działalność wśród dzieci i młodzieży rozpoczęła w Organizacji Harcerskiej ZMP. Po Zjeździe Łódzkim w 1956 roku została pierwszą, po odrodzeniu harcerstwa, komendantką Hufca Zawiercie. Funkcję tę pełniła w latach 1957 – 1969. Następnie kierowała Wydziałem Młodzieży Starszej w Komendzie Chorągwi w Katowicach /1969 – 1971/. W kolejnych latach pracowała w Urzędzie Miejskim w Zawierciu i Przędzalni Bawełny „Przyjaźń”. Przez całe dorosłe życie działała w Związku Harcerstwa Polskiego. W latach 1973 – 1977 była członkiem Naczelnej Rady Harcerskiej. W tamtym czasie pełniła funkcję komendantki „Zamonitu” i przez wiele lat była w Sztabie tej akcji. W okresie pracy zawodowej poza harcerstwem stale, czynnie i skutecznie wspierała ZHP. Od 2004 roku do ostatnich dni życia brała udział w kierowaniu i pracy Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”
w Zawierciu. Druhna Marysia cieszyła się powszechnie szacunkiem i uznaniem. Z ofiarnością, oddaniem i poświęceniem pracowała dla dobra dzieci młodzieży. Wychowała liczne zastępy wspaniałych instruktorów. Życzliwością, otwartością i stałą gotowością niesienia pomocy innym zapewniła sobie naszą wdzięczność i wieczną pomięć.
Wspominaliśmy z wielką serdecznością i z głębokim żalem Druhnę Marysię na Harcerskim Apelu Pamięci 5 listopada 2017 roku.
Pamiętamy !
Nie zapomnimy !
Harcerskie Zaduszki
28 października 2017
Jak co roku 28.10.2017r. członkowie naszego kręgu wraz z harcerzami IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” spotkali się na cmentarzu parafialnym w Zawierciu, gdzie przy grobie hm. Janusza Rajczyka odczytano apel pamięci, a następnie zapaliliśmy znicze na grobach naszych instruktorów którzy odeszli na wieczną wartę. Odwiedziliśmy także groby na cmentarzach w Kroczycach, Ogrodzieńcu, Porębie, Ciągowicach i Rokitnie Szlacheckim. Oddaliśmy hołd harcerzom poległym w walce o wolność z hitlerowskim okupantem składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.
Pożegnanie lata
30 września 2017
30.09.2017r. w ostatnią sobotę września na terenie ośrodka harcerskiego zawierciańskiego hufca w Kostkowicach członkowie kręgu spotkali się aby tradycyjnie zakończyć letni sezon. Wręczono nowo przyjętym druhom znaczki SRH „Czuwaj” i chusty przynależności do kręgu. Przygotowane przez druhny prażonki
i sałatki wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu. Humory i wspaniała atmosfera, nie opuszczała nas do końca dnia.
W Kotlinie Klodzkiej
23-24 września 2017
23-24.09.2017 wyjeżdżamy z Zawiercia na od dawna wyczekiwaną wycieczkę. Na początek trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” zwiedzamy zamek „Książ” i jego otoczenie. Następnie udajemy się do Świdnicy gdzie zwiedzamy barokowy Kościół Pokoju – wpisany na światową listę UNESCO ,katedrę, rynek
i ratusz skąd podziwiamy panoramę Świdnicy – niestety przy padającym deszczu, który będzie nam towarzyszył do końca dnia. W Jugowicach schodzimy do sztolni podziemnego miasta „Włodarz” powstałych w czasie II wojny światowej. Na koniec dnia docieramy do schroniska „Orzeł”, gdzie po zakwaterowaniu
i kolacji integrujemy się przy harcerskich i nie tylko, piosenkach. Rankiem ochotnicy zdobywają „Wielką Sowę” – 1015 m.npm. Po śniadaniu jedziemy do Srebrnej Góry gdzie zdobywamy najwyżej w Europie położoną górską twierdzę. W południe docieramy do Kłodzka by podziwiać jego starą zabudowę. Na koniec w Kamieńcu Ząbkowickim zwiedzamy perłę architektury Dolnego Śląska –wybudowany w XIX w. pałac Marianny Orszańskiej. Zmęczeni ale pełni wrażeń wracamy do domu na zasłużony odpoczynek.
Zlot Akcji Zamonit
19 sierpnia 2017
9.08.2017 – 82 członków naszego kręgu uczestniczyło w III Zlocie kręgów terenowych SRH „Czuwaj” i kadry instruktorskiej Śląskiej Chorągwi ZHP w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Byliśmy współorganizatorami. Aktywnie pomagali nam harcerze Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia, listy gratulacyjne oraz odznaki i legitymacje nowo przyjętym. Miło spędzaliśmy czas podczas warsztatów tkackich i robienia kwiatów z bibuły. Niektórzy wybrali się na Górę Zborów i do Jaskini Głębokiej. Sielankowy nastrój przerwany został ulewnym deszczem.
Ale cóż to dla harcerzy. W błyskawicznym tempie przenieśliśmy się do ośrodka harcerskiego Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach, gdzie na stołówce odbyło się „ognisko” przy świecach. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń posililiśmy się wspaniałą grochówką. Do zobaczenia na kolejnym zlocie.
Zlot Klimczoka
3 czerwca 2017
03.06.2017 r. delegacja naszego kręgu uczestniczyła w jubileuszu 55-lecia harcerskiej akcji „Klimczok”. Po uroczystym apelu w ośrodku harcerskim Hufca Rybnik w Wapienicy, wspólnie z innymi uczestnikami zlotu mieliśmy możliwość podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego z Szyndzielni.
Tam też złożył deklarację przystąpienia do kręgu dh. Bronek Koclęga – witamy w drużynie.
Dzień pełen wrażeń zakończył się ogniskiem i harcerską grochówką.
Gratulujemy organizatorom świetnego przygotowania i wspaniałej atmosfery.
Szlakami po Jurze
20-21 maja 2017
20-21.05.2017r. – w majowy sobotni poranek wyruszamy na wyprawę po jurajskich szlakach.
Pierwszy etap wycieczki to Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej. Po jaskini oprowadza nas jej właściciel. Jaskinia na wszystkich robi ogromne wrażenie swą wielkością i historią. Tutaj kręcono m. in. zdjęcia do filmu „Ogniem i mieczem”.
Potem spacer po Ojcowie, zamek „Ociec” i dalej do „Bramy Krakowskiej”, źródełka miłości, Igły Deotymy, Maczugi Herkulesa i zamku w Pieskowej Skale.
Nocujemy w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Parków Krajobrazowych woj. Śląskiego, ale wcześniej spędzamy czas przy harcerskim ognisku. Niedzielny poranek zaskoczył nas chłodem i zachmurzeniem, ale po obfitym śniadaniu ruszamy na odrestaurowany zamek w Smoleniu i dalej Doliną Wodącej w kierunku Skał Zegarowych i Jaskini na Biśniku. Wracając do domu nasz nieoceniony przewodnik dh. Zdziusiu Latacz podał nam przepis na miksturę leczącą zmęczone nogi. A oto i ona: KURAMIN – to lek eksportowy, prosto od krowy. Jeśli masz reumatyka, że ci kości połamało na kryka – 2 krople kuraminu na watę weźmiecie, kościska wysmarujecie, do łóżka się legniecie i …. więcej nie wstajecie. Taka kuracja na pewno pomoże, więc do zobaczenia na następnych wycieczkach.
Wycieczka do Wrocławia
22 kwietnia 2017
22.04.2017 – po wejściu do autokaru zaczyna padać rzęsisty deszcz, a niebo zakryte jest ciemnymi chmurami. Dojeżdżamy do Wrocławia – za chmur przebija się słońce. Jest chłodno ale nie pada. Zwiedzamy Panoramę Racławicką, zabytki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej, barokową Aulę Leopoldina i Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Podziwiamy z góry panoramę Wrocławia. Na koniec Rynek, pożegnanie z przewodnikiem p. Andrzejem i szybki powrót do autokaru, bo czas wracać do domu .
W drodze powrotnej zaczyna padać deszcz. Pomimo zmęczenia humor dopisywał wszystkim uczestnikom.
Dzień Kobiet
8 marca 2017
Bal karnawałowy
10 lutego 2017
10 lutego 2017 odbyło się karnawałowe spotkanie członków i sympatyków Kręgu Terenowego SRH „Czuwaj” w Zawierciu.
To był bal w harcerskim starym stylu, wielu z nas z odzysku, z „demobilu”. Świetny bal „U Taty” na Zuzance. Był śpiew i tańce i łamańce. „W koło mróz, a tutaj tak serdecznie, suknie pań a fraki niekoniecznie”.
Przewodniczący kręgu nowo przyjętym członkom wręczył uroczyście odznaki stowarzyszenia. Po złożeniu życzeń i wręczeniu drobnych upominków gromkie 100-lat odśpiewano jubilatce dh Bożence Latacz. Chciałoby się teraz rzec: to był bal… do zobaczenia za rok!
Święta za pasem
16 grudnia 2016
16 grudnia 2016r zebraliśmy się ” U Taty „ przy wigilijnym stole” . Na początku było nieco oficjalnie, ale bardzo uroczyście. Przywitaliśmy naszych gości:
dh. Janusza Woźniaka – Przewodniczącego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”,
dh. Marka Borowika – Zastępcę Prezydenta Miasta Zawiercie, dh. Krzysztofa Szlachtę – Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Za udzielaną pomoc i wsparcie finansowe, właścicielom firmy „Oskar” i „Mati-Trans” przekazano podziękowania i okolicznościowe drzeworyty wręczone przez dh. Janusza Woźniaka i dh. Adama Pałuchę, a troje nowych członków naszego kręgu; Bogusława Hąc, Anna Pomianowska i Radosław Kubik otrzymało legitymację i odznaki organizacyjne.
Skończyły się oficjalności, zrobiło się świątecznie i wspomnieniowo, do czego przyczynił się pokaz slajdów z wydarzeń minionego roku przygotowany przez Grzegorza Wójcika. Nie zabrakło wzruszeń przy wzajemnym składaniu świątecznych życzeń, wręczaniu własnoręcznie wykonanych upominków i śpiewaniu kolęd przy akompaniamencie Róży Januszewskiej i Stanisława Kowalika.
Niech się zatem spełnią wszystkim wigilijne życzenia, a nadchodzący 2017 rok będzie rokiem spełnionych nadziei.
IV Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Stowarzyszenia
10 grudnia 2016
W dniu 10 grudnia 2016 r. osiemnastu członków zarządu i delegatów naszego kręgu uczestniczyło w IV Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w ośrodku harcerskim w Chorzowie. Przedstawiciele naszego kręgu brali udział w pracach komisji uchwał i wniosków. Ponownie na wiceprzewodniczącego stowarzyszenia został wybrany dh hm Henryk Górny, a członkiem zarządu został wybrany dh Adam Pałucha.
Za całokształt działalności społecznej dh Janusz Woźniak –Przewodniczący Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” wręczył dh Bożenie Latacz złotą odznakę „Za Zasługi dla Chorągwi” przyznaną Decyzją Komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP, a dh Kazimierze Stypa brązową odznakę honorową „ Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. Gratulujemy wybranym i wyróżnionym.
Wigilijne spotkanie instruktorskie
9 grudnia 2016
Na zaproszenie Komendy Hufca Ziemi Zawierciańskiej w dniu 9 grudnia 2016r. 12 członków naszego kręgu, w większości członkowie nowo wybranych władz, wzięło udział w wigilijnym spotkaniu instruktorskim.
W Ośrodku Edukacyjno – Naukowym ZPKWŚ w Smoleniu, w miłej harcerskiej atmosferze, zjedliśmy uroczystą kolację i połamaliśmy się opłatkiem. Młodzi instruktorzy harcerscy przygotowali ciekawą grę planszową. Graliśmy wspólnie. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Śpiewaliśmy razem piosenki harcerskie, mieliśmy możliwość bliższego poznania się. Przewodniczący SRH „Czuwaj” Adam Pałucha wręczył druhnie Dorocie Latko –Komendantce Hufca ZHP dwutomowy „Poczet harcmistrzyń i harcmistrzów polskich” z osobistą dedykacją autora dh harcmistrza Stanisława Puchały.
IV Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Kręgu
25 listopada 2016
W dniu 25.11.2016r członkowie naszego kręgu uczestniczyli w walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury
w Zawierciu. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęto hymnem harcerskim. Po przywitaniu gości w osobach Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Rychu Harcerskiego „Czuwaj” dh.hm Henryka Górnego i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia dh.hm Helmuta Rolle oraz wręczeniu odznak
i legitymacji nowym członkom – Krystynie Niepiekło i Markowi Kozieł przystąpiono do realizacji przyjętego porządku zebrania pod przewodnictwem dh.Jolanty Dudek.
W trakcie zebrania przyjęto sprawozdania z działalności programowej i finansowej za okres czteroletniej działalności ustępującego zarządu, przyjęto kierunki działania na lata 2017-2020, dokonano wyboru nowego zarządu, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego i delegatów na Zjazdy Stowarzyszenia./ skład osobowy wybranych władz podano w zakładce „władze kręgu”/. Głosami członków nowego zarządu jego przewodniczącym został ponownie wybrany dh. Adam Pałucha. Gratulujemy nowym władzom wyboru i życzymy dalszych sukcesów w realizacji ambitnych planów.
Nie zapomnimy
28 października 2016
Jak można uczcić pamięć tych którzy odeszli? Płomykiem pamięci zapalonego znicza ,chorągiewką z harcerskim krzyżem i napisem, że pamiętamy, apelem na zawsze już nieobecnych w naszych harcerskich szeregach, pochyleniem głowy i chwilą zadumy przy każdym grobie.
Tak właśnie zrobiliśmy 28.X.2016 r. Razem z towarzyszącymi nam na cmentarzu parafialnym harcerzami z 10 Zawierciańskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich i 69 Harcerskiej Drużyny Turystycznej im. Mariusza Zaruskiego.
Szczególną uwagę poświęciliśmy w tym roku postaciom instruktorów działających w okresie międzywojennym, w czasie okupacji i w latach powojennych. Miało to związek z przypadającą w grudniu br. 60 rocznicą reaktywowania Związku Harcerstwa Polskiego. Nasze znicze zapłonęły również przy pomniku organizacji „Płomień” i pod tablicą pamiątkową na budynku Gimnazjum Nr. 2 w Zawierciu.
Konferencja instruktorska
22 października 2016
Członkowie zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” i instruktorzy Komendy Hufca Ziemi Zawierciańskiej uczestniczyli w konferencji naukowej z okazji 60-lecia reaktywowania ZHP, w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele naszego kręgu dh hm Marianna Jurga i dh hm Henryk Górny, którzy przybliżali klimaty tamtych dni i czasów .Mieliśmy również możliwość zwiedzenia muzeum harcerskiego.
Kierunek – Bieszczady
30 września – 2 października 2016
W ostatni piątek września 18 osobową grupą członków i sympatyków zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” wyjechaliśmy na trzy dni w Bieszczady.
Po drodze zwiedziliśmy wystawę ikon i wystawę obrazów Zygmunta Beksińskiego, oraz przepiękną starówkę w Sanoku. W schronisku młodzieżowym w Jabłonkach przyjął nas serdecznie, zakochany w Bieszczadach Maciej Grzegorzek .
Dzień drugi – to piesza wędrówka z Wołosatego przez Tarnicę do Ustrzyk Górnych, a na koniec do pracowni ikon w Cisnej. Wieczorem przy ognisku słuchaliśmy opowieści gospodarza schroniska o Bieszczadach.
Dzień trzeci – krótki postój w Baligrodzie, zwiedzanie XVI wiecznego kościoła w Średniej Wsi / najstarszy w Bieszczadach /,rejs statkiem po jeziorze solińskim, a na koniec wizyta w muzeum podkarpackim i spacer po krośnieńskiej starówce.
Wracaliśmy uśmiechnięci i pełni wrażeń z postanowieniem ponownego wypadu w Bieszczady.
Lato z ptakami odchodzi …..
27 sierpnia 2016
A my, jak co roku, pożegnaliśmy je w ostatnią sobotę sierpnia, 27.08.2016,w Ośrodku Harcerskim Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach.
Była wędrówka jurajskim szlakiem, którym odważnych poprowadził dh hm Zdzisław Latacz. Były konkurencje sprawnościowe, a wyłonieni po zaciętych walkach zwycięzcy otrzymali medale.
Było także wspólne przygotowanie prażonek pod fachowym nadzorem dh Elżbiety Konopki, Andrzeja Żaka i Krzysztofa Paździorskiego.
Potem zapłonęło harcerskie ognisko, przy którym legitymacje, odznaki i chusty otrzymali wstępujący do kręgu dh: Zdzisława Malicka, Helena Rogoń, Maria Widawska, Stanisława Zgryźniak, Marian Machura, Jacek Szafruga i Tadeusz Szwed.
Do zmierzchu las rozbrzmiewał śpiewem i muzyką. A śpiewało ponad 70 uczestników tego spotkania, wśród których była też Komendantka Zawierciańskiego Hufca dh hm Dorota Latko.
W średniowiecznych klimatach …
21 maja 2016
21 maja 2016r. wyruszyliśmy w świętokrzyskie. Najpierw był Szydłów – urokliwe miasteczko, gdzie czas się zatrzymał. Takie mieliśmy wrażenie, oglądając ruiny średniowiecznego zamku, zachowane mury obronne, kościół z X wieku i synagogę z jej zbiorami. W Kurozwękach podziwialiśmy XIV-wieczny, pięknie odrestaurowany zespół pałacowy i godny uwagi parkowy starodrzew. Dreszczyku emocji dostarczyła nam wizyta w znajdującej się tam, jedynej w Polsce, hodowli bizonów amerykńskich.
Na szczęście nie wzbudziliśmy ich szczególnego zainteresowania, lecz sama możliwość zjedzenia na obiad befsztyka z bizona sprawiła, że czuliśmy się prawie jak traperzy.
Ostatnim etapem wycieczki był Ujazd z XVII-wiecznym ufortyfikowanym pałacem Krzyżtopór, budowanym w oparciu o kalendarz / 4 baszty,12 sal, 52 pokoje, 365 okien /.
Wracaliśmy pełni wrażeń i uznania dla dh.Adama Pałucha za organizację wycieczki.
Aby częściej!
„Spotkamy się w piosence …”
31 marca 2016
Harcerskie marcowe spotkania z piosenką organizowane corocznie przez Komendę Hufca „Ziemi Zawierciańskiej”. W tym roku było to w dniu 31 marca 2016r w Miejskim Ośrodku Kultury „ Centrum” im. A. Mickiewicza . I tym razem zajęliśmy miejsca na widowni, uważnie patrząc i słuchając, aby wyłonić swego faworyta, któremu dh. Adam Pałucha – przewodniczący zawierciańskiego kręgu – wręczył dyplom za najmilszą naszym sercom piosenkę. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali od naszego kręgu słodycze.
A może by tak w przyszłym roku wziąć czynny udział i zaśpiewać całym Kręgiem ?
Dzień kobiet
8 marca 2016
„Kobieto, kobieto choć tyle masz wad,
bez ciebie cóż wart, cóż wart byłby świat”
Z pewnością w dniu 8 marca 2016r nuciła w duchu męska część Zarządu naszego kręgu, gdy przewodniczący – dh. Adam Pałucha, w imieniu panów składał życzenia obecnym na spotkaniu 30 druhnom.
A działo się to w kawiarni „Sportowa” przy blasku świec, kawie i szarlotce z lodami . Było dużo śmiechu i wzruszeń wywołanych wspomnieniami,
a także planów na przyszłość. Jak zwyczaj i tradycja nakazują, każda z Pań została obdarowana czerwonym goździkiem przewiązanym wstążeczką, a Panowie otrzymali gorące podziękowania.
To był bal ….
5 lutego 2016
Zaczęło się od wręczenie nowo przyjętym członkom legitymacji, odznak i chust będących oznaką przynależności do naszego Kręgu. A po tej uroczystej chwili były już tylko : taniec, zabawa i śpiew w radosnej atmosferze aż do głębokiej nocy.
Wiadomo, tam gdzie harcerze, tam nie może być inaczej, zwłaszcza, że muzyka z lat naszej młodości, a piosenki harcerskie / i nie tylko/ towarzyszą nam zawsze. Że zabawa była przednia – widać na załączonych zdjęciach. A działo się to 5 lutego 2016r. tradycyjnie w lokalu „U Taty”.
Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka
19 grudnia 2015
Nie ma jak u „taty”. Po raz kolejny roczne podsumowanie działalności naszego zawierciańskiego Kręgu odbyło się w tym zacnym lokalu. Nie przypadkiem właśnie tutaj. Zawsze jest miło, świątecznie, a wigilijne potrawy są świetne.
W atmosferze kolęd i harcerskiej piosenki nasze grono powiększyło się o kolejnych pięciu miłośników harcerskiej przygody. Jest nas już blisko setka. Każdy uczestnik spotkania obdarowany został ” na gwiazdkę” choinkową zabawką z okolicznościowym napisem „10 – lecia Kręgu”.
Na kolejny rok mamy również bogate plany.
Sprawozdania, głosowania, opłatki i kolęda
12 grudnia 2015
Koniec roku tuż, tuż , Boże Narodzenie za pasem. Przyszedł więc czas na podsumowanie działalności naszego „Czuwaj”. 12 grudnia Ośrodek Harcerski w Chorzowie „ożył” obecnością przedstawicieli Kręgów i Zarządu Stowarzyszenia.
Zawitał na to spotkanie również Z-ca Naczelnika ZHP hm. Paweł Chmielewski, który wręczył hm. Henrykowi Górnemu Honorową Laskę Skautowa – wyróżnienie wielce zaszczytne
i prestiżowe. Taką Łaskę jako pierwszy otrzymał kiedyś sam Papież Jan Paweł II. Były jeszcze inne zaszczyty i wyróżnienia. Pięć osób zostało odznaczonych Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a dwanaście Odznakami Za zasługi dla Chorągwi dla Śląskiej, Wśród nich złotem obdarowany zostali nasz Przewodniczący Kręgu zawierciańskiego phm Adam Palucha.
Dyskutowano, przemawiano prezentowano. Uchwalono poprawki do Statutu naszego Stowarzyszenia, aby łatwiej prowadziło się dalszą działalność. Na koniec przybyli kolędnicy z opłatkami. Życzenia i wigilijny obiad zakończyły spotkanie.
Nie zabrakło oczywiście kolęd i harcerskiej piosenki.
Spacerkiem po Krakowie
29 listopada 2015
Koniec listopada nie zachęca do leśnych wędrówek.
Postanowiliśmy zmienić klimaty i odwiedziliśmy stolicę królów polskich i wawelskiego smoka. Jako że była niedziela otwartych / darmowa !/ muzeów ochoczo i raźnie zapukaliśmy w te przybytki kultury, zważywszy , że naszym mieście dość mizernie i siermiężnie jest w sprawach kultury.
Zaliczyliśmy kilka sklepów , kawiarni i restauracyjek wszak to też urok tego miasta, ale to co najważniejsze i najprzyjemniejsze, czekało nas w Teatrze „Bagatela” gdzie nasza trzydziestoosobowa grupa druhenek i druhów obejrzała zabawna komedię o przygodnych romansach dwóch panów i chmary stewardes.
Było milo i przyjemnie. Tak trzymać !
Dziesięć lat minęło ….
29 sierpnia 2015
Tak ! to już dziesięć lat działalności Zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Jubileusz ten świętowaliśmy w ostatniasobotę sierpnia
( 29.08.2015) w Ośrodku Obozowym Hufca Zawiercie w Kostkowicach.
Najważniejszą częścią obchodów tej zacnej rocznicy było oczywiście tradycyjne harcerskie ognisko, bo jakby inaczej. To przecież najpiękniejszy element harcerskiej rzeczywistości, który na zawsze zapisał się w naszych duszach….
Kostkowicki las, gdzie zameldowało się osiemdziesięciu miłośników jurajskiej przygody, po raz kolejny rozbrzmiewał harcerskimi piosenkami.
Przewodniczący Zarządu SRH „Czuwaj” hm Janusz Woźniak najaktywniejszym wręczył okolicznościowe podziękowania. Nim jednak usiedliśmy przy ognisku, uczestniczyliśmy w wielu atrakcjach, począwszy od wędrówki, poprzez liczne gry i zabawy. Imprezę dopełniły fantastyczne prażonki, oczywiście przygotowane przez nas samych.
Takie spotkania pamięta się, nie tylko na dziesięć lat….
Na książęcym szlaku
17 maja 2015
My, zawierciańscy, harcerscy oldboje, kochamy nie tylko leśne ostępy, urokliwe laski, czyste strumyczki czy jurajskie skały. Lubimy także pobrylować na pańskich pokojach. Tym razem, w sobotę – 17 maja, wzięliśmy się ostro za zwiedzanie Pałacu Książęcego w Pszczynie, dziarsko przemierzając sale , komnaty i buduary tego kiedyś wielkich regionu, a następnie zwiedziliśmy Browary Tyskie, które należały kiedyś do książęcej rodziny. Zapoznaliśmy się z arcyciekawą historią tutejszych piwowarów .
Wycieczka była bardzo udana. Mimo padającego deszczu wszyscy mieli wyśmienite humory.
Marcowe spotkania z piosenką
19 marca 2015
Piosenka była i jest ogniwem łączącym pokolenia harcerzy, co doskonale widać było w dnia 19 marca na XXI Marcowych Spotkaniach z Piosenką, tradycyjnej imprezie Hufca Ziemi Zawierciańskiej.
Że harcerska piosenka nadal żyje i jest nam bliska świadczyli nie tylko wykonawcy: zuchy i harcerze, ale i widzowie: młodzi i starsi, a wśród nich członkowie zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”.
Oni też, niezależnie od decyzji oficjalnego jury, wybrali swego faworyta XXI Spotkań: 1 Grunwaldzką Drużynę Harcerską „Amonit” (Łazy),której przewodniczący Kręgu dh phm Adam Pałucha wręczył specjalny dyplom, natomiast wszyscy uczestnicy-wykonawcy Marcowych Spotkań otrzymali od Kręgu słodkości.
Tekst: Elżbieta Skutnik
Dzień Kobiet w Kręgu
13 marca 2015
W dniu 13-go marca 2015r wieczorem, mężczyźni z zarządu SRH „Czuwaj” zainicjowali spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Ponieważ nasze Stowarzyszenie stale się powiększa, licznie przybyłe druhny miały doskonałą okazję, aby lepiej się poznać. Panie dzieliły się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami, a śmiechu było przy tym co niemiara. Właśnie przy takich okazjach rodzą się pomysły naszych kolejnych działań i spotkań.
Przy nastrojowym blasku świec druhowie wręczyli druhnom kwiaty, symboliczne goździki. Panowie – DZIĘKUJEMY!
Tekst: Ewa Pałucha
Karnawałowe spotkanie
6 luty 2015
Mocnym uderzeniem rozpoczął swoją działalność w 2015 roku Krąg SRH „Czuwaj” w Zawierciu. Ponad 50 osób uczestniczyło w zabawie karnawałowej 6 lutego 2015r. w lokalu „U Taty”. Pyszna zabawa trwała do północy.
Tradycyjnie jak przy każdym dużym spotkaniu uroczyście wręczono nowym członkom legitymacje, odznaki i chusty Kręgu.
Lutowym jubilatom odśpiewano głośne „100 lat”, toast wzniesiono szampanem, a przewodniczący dh Adam Pałucha złożył im serdeczne życzenia w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia.
Już czekamy na następną okazję do wspólnej zabawy!
90 urodziny harcmistrza Tomasza Kłysa
30 stycznia 2015
30 stycznia 2015 r. hm Tomasz Kłys obchodził 90 rocznicę urodzin. W siedzibie Komendy Hufca ZHP w Zawierciu z dostojnym jubilatem spotkali się harcerscy przyjaciele ze Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Druha Tomka, bo tak wszyscy się do niego zwracają, powitał przewodniczący Kręgu Adam Pałucha. Serdecznym życzeniom nie było końca, wśród nich od Komendantki hufca ZHP
w Zawierciu. Wraz z kwiatami wręczono długoletniemu instruktorowi harcerskiemu upominki, wśród nich wydawnictwo „Poczet Harcmistrzyń i Harcmistrzów Rzeczypospolitej Polskiej” z dedykacją autora Stanisława Puchały. Wierszowane życzenia, obrazujące dorobek zawodowy i harcerski jubilata, dopełniły w nastrojowej i niezwykle życzliwej formie, wyjątkową i bardzo serdeczną atmosferę spotkania. Tradycyjne „sto lat” dopełniono lampką szampana. Przy kawie, herbacie i urodzinowym torcie, jak przy ogniskowym kręgu, płynęły wspomnienia a gość honorowy w znakomitej formie przypominał minione lata pracy zawodowej i służby harcerskiej.
Harcmistrz Tomasz Kłys jest wielkim miłośnikiem wędrówek pieszych, prowadził drużyny harcerskie organizował zajęcia sportowe
i krajoznawcze. Wychował wiele pokoleń instruktorów harcerskich. Cieszy się opinią znakomitego instruktora, wymagającego
a jednocześnie niezmiernie życzliwego dla wszystkich. Kocha go harcerska młodzież.
W dniu jubileuszu życzymy Ci Druhu Tomku dobrego zdrowia i takiej pogody ducha, jaką dawałeś i dajesz wszystkim, którzy Cię znają, szanują i kochają.
Sto lat Druhu TOMKU!!!
Tekst: H.Górny, Zdjęcia: J.Kleszcz
Pamiętamy!
30 października 2014
Harcerskie zaduszki , podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy w miejscach upamiętniających naszych poprzedników , którzy złożyli swe młode życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Następnie odwiedziliśmy kwatery naszych zmarłych instruktorów i przyjaciół, którzy odeszli na wieczną wartę.
Smutne to święto, a płonące światełka na harcerskich grobach dają szczególny bodziec do zadumy nad tym co było, co jest i co będzie.
Jak długo będą w naszej pamięci, tak długo będą częścią naszego życia ….
Czwartacy znowu razem
20 września 2014
Czwartacy – to szczep harcerski, który w latach 70. i 80. ubiegłego wieku zapisał się złotymi literami w historii ZHP. Działalność rozpoczął w technikum hutniczym im. Stanisława Staszica w Zawierciu – wówczas elitarnej szkole średniej, wielce zasłużonej dla polskiego hutnictwa.
Dzisiaj Czwartacy– o kilkadziesiąt lat starsi – w dalszymciągu są wierni harcerskiej przygodzie . Wielu z nich aktywnie działa w naszym Stowarzyszeniu.
W sobotę 20 września zjechali licznie do harcerskiego ośrodka wodnego Chorągwi Śląskiej w Poraju. Na uroczystym apelu odnowili symbolicznie przyrzeczenie harcerskie. Później był obiad, ognisko, kiełbaski, prażonki, harcerska piosenka i niekończące się rozmowy o tym co było kiedyś i co jest dzisiaj.
Do zobaczenia znowu, oby wcześniej niż za kilkadziesiąt lat…
Karnawałowe Spotkanie
7 luty 2014
Było wesoło, miło i towarzysko, oraz całkiem głośno i tanecznie. tak zawierciańscy harcerscy seniorzy zaakcentowali tegoroczny karnawał w piątek
7 lutego, Ale jak to w harcerskiej rodzinie , oprócz tanecznych hitów był także czas na nasze prześwietne obozowe, i nie tylko, piosenki.
Bawiliśmy się jak przystało na starych ulubieńców karnawałowych pląsów, a w międzyczasie powitaliśmy nowych członków naszego stowarzyszenia wręczając im symboliczne chusty i odznaki. Pamiętaliśmy także o jubilatach, którym w najbliższych dniach czas dopisze kolejny rok. Otrzymali szampany i gromkie sto lat….
Teraz przyjdzie czekać na następną taką fajną imprezę… Niech żałują wszyscy ci co nie byli.
Marcowe spotkania z piosenką
13 marca 2013
W środę 13 marca 2014 w Miejskim Ośrodku Kultury Centrum w Zawierciu odbyło się XX Marcowe Spotkanie z Piosenką, organizowanego przez Komendę Hufca ZHP w Zawierciu, w której licznie uczestniczyli przedstawiciele naszego Kręgu. Impreza cieszy się co roku dużym zainteresowaniem. Nie często widzi się dzisiaj tyle młodzieży w zuchowych i harcerskich mundurkach. Wspaniała atmosfera udzieliła się wypełnionej sali.
Najlepsza okazała się 10 Drużna Harcerska, która zaprezentowała dawny przebój „Słonecznych” pt. „Kolory”. Drużyna ta została również uhonorowana przez nasz Krąg dyplomem za „Najmilszą piosenkę harcerską „. Uroczystego wręczenia dokonała druhna hm. Maria Jurga.
Najmłodsi wykonawcy z zuchowych kręgów otrzymali w nagrodę różne słodkości. Było wesoło i kolorowo po prostu jak to u harcerzy bywa…